Son Dakika

Amerika’nın Kosova ikiyüzlülüğü!

Kosova’da bir eski lise müdürünün öğrencilere hep hitap ettiği bir sözü vardı: “O une, o une (Ya ben, ya ben).” Bu söz şu anlama geliyor: Sen ne yaparsan yap son söz benim olacak.

Amerika’nın Kosova ikiyüzlülüğü!

Bu sözün karşılığını bulduğu en iyi örneği bugün, Kosova devletinin Sırbistan’a uygulamaya başladığı gümrük vergi kararı karşısında ABD’den savurduğu tehdit dili oluşturuyor.

Kosova Hükümeti, geçen yıl 21 Kasım’da Sırbistan ve Bosna ürünlerine yüzde 100 vergi uygulama kararını almıştı. Fakat Kosova’nın bu kararı aldıktan sonra müttefik rolünü oynayan ABD ve Avrupa Birliği’nin birçok ülkesi Rusya ile aynı tarafta yer alarak kararın yanlış olduğunu ve sözde iki ülkenin ilişkilerine zarar vereceğini savundu. 

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj’ın hep başarısızlıklarla kendimi dümende tutarak bu sefer kimin talimatıyla bilmeden az da olsa kahraman olarak göstermeye çalışırken ABD ve AB engeline takıldı. Kosova Hükümeti’nin aldığı kararından itibaren uyarmalarda bulunan ABD ve AB son günlerde hükümetin karardan vazgeçmemesinden dolayı artık bu uyarlamalar ABD’nni tehditlere dönüştürdü. 

AMAÇ SOVYETLER’İN DENİZE ÇIKMAMASI

Balkanlarda komünizmin en sağlam olduğu yıllarda bile ABD sözde oraları korumaya çalışarak, Sovyet ülkelerin denize çıkmalarına engel olamaya çalışmıştı. Amerika Birleşik Devletleri 1950’de Josip Broz Tito’nun Arnavutluk üzerinde hiçbir etkisi olmadığına dair bir karar vermişti. Sınıflandırılmamış bir belgede, CIA'in komünist rejimi devirmek planlarından birinin detayları gösteriliyor. Amaç, Balkanlar’daki Sovyet salgınını durdurmaktı ve bu nedenle Enver Hoxha rejimini devirmeye çalışmaları başlamıştı. 

UÇK ABD tarafından terör örgütü olarak tanınıyordu

1990’lı yıllarda kurulan Kosova Kurtuluş Ordusu Amerika Birleşik Devletleri tarafından terör örgütü olarak tanınıyordu. 1998-99 yılları arasında Kosova’da Müslümanlar ve özel olarak Arnavutlar ile işgalci Sırplar arasında gerçekleştirilen savaşının başladıktan sonra ABD’nin UÇK’ya karşı tutumu değişti. Ve bu yıllarda UÇK’yı destek sağlamaya başladı. ABD Kosova’daki halkını savunmaya çalıştığını iddia ederek Almanya’dan sonra Avrupa’daki en büyük ikinci kampını kurdu. Amerika’nın kurduğu bu kampta Kosova Cumhurbaşkanı bile giremiyor. İçerde neler saklandığını da kimse bilmiyor. Çıkan haberlere göre ABD’nin sözde kapattığı Guantanamo’nun mazlumları oraya nakledildiğini veya orada yok edildiğini iddia ediliyor.

Kosova’da da 1980’li yıllarda Yugoslavya’nın zayıflamasının başlamasıyla birlikte ABD bunu değerlendirerek orada yaşayan Müslümanlar’ı sözde destekleyerek kendi hâkimiyetini kuruyordu. 

YEREL YÖNETİM KURULMUŞTU

Kosova’da 1998-99 savaşının bitmesinin ardından Birleşmiş Milletlerin kontrolünde olan yerel bir yönetim kuruldu. Fakat bu yönetimin karar alma yetkileri çok azdı, neredeyse sıfır. Bu durum Avrupa’nın ve dünyanın en yeni ülkesinin 17 Şubat 2008 yılında kurulduğunda biteceğini bekleniyordu. Ancak, Balkanlar’da kontrolünü kaybetmeye korkan ABD ve AB Kosova’nın bağımsız bir ülke olarak davranmasına asla müsaade etmedi. Bunu yapmasının en büyük sebeplerinden biri Kosova yeraltı madenleriyle zengin olması. Mesela Kosova altın madenleriyle Avrupa’nın en zengin ülkesidir. Yugoslavya zamanından bir söz vardı: Trepça çalışıyor, Belgrat inşa ediliyor. Ondan sonra kömür ile Kosova bölgenin en zengin ülkesidir. Yani bütün Balkanlar’a, hatta Avrupa’ya kömür gönderebilecek kadar bir ülkedir. Ondan sonra çinko ve diğer yeraltı madenleri de bulunan bir ülkeyi kimse bırakmak istemez. 

Bir diğer sebep Kosova’nın coğrafi durumu. Kosova öyle bir pozisyonda bulunur ki Balkan’ın ve Avrupa’nın hatta Rusya’yı çok iyi kontrol edilebiliyor. Bu sebepten dolayı Amerika Kosova’dan asla vazgeçmez. Böylece oradaki yerel yönetimlerin zayıf olması, kendi halkı için değil kendini, ailelerini ve akrabalarının çıkarlarına çalışan bu yönetimleri kullanarak kendi hâkimiyetini korumaya devam ediyor. 

İHANETTEN DOLAYI ABD’DEN DESTEK GÖRMÜŞTÜ

Dönemin Kosova Dışişleri Bakanı Hashim Thaçi, 2015 yılında Karadağ’a 8 bin 200 hektar vermeyi destekleyen anlaşmayı imzalamıştı. Bu anlaşma ABD tarafından desteklenmişti. Bu anlaşma o zaman muhalefet olan mevcut Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj tarafından sert bir şekilde reddedilmişti. Fakat iktidara gelinde Haradinaj millet verdiği bütün sözlerini çiğneyerek bu anlaşmanın meclisten geçmesini sağlamıştı. Haradinaj kendi halkına yaptığı bu ihanetten dolayı ABD’den destek görmüştü. 

KOSNETT KOSOVA’YI TEHDİT ETTİ

Ancak son dönemde Kosova Hükümetinin, 21 Kasım 2018’de Sırbistan ve Bosna ürünlerine yüzde 100 vergi uygulama kararını aldıktan sonra hem AB hem de ABD tarafından Haradinaj’a büyük tepkiler gelmeye başlamıştı.

Bir önceki gün de Cumhurbaşkanı Thaçi, Meclis Başkanı Kadri Veseli ve Başbakan Haradinaj toplantıya ABD’nin Priştine Büyükelçisi Philip Kosnett de katıldı. Ancak Haradinaj’ın aldıkları kararından Kosova’nın Sırbistan tarafından tanınmadıkça vazgeçmeyeceklerini söyleyince sinirlen Büyükelçi Kosnett sinirlendiğini ve kapıyı çarparak toplantı salonundan ayrıldığını belirtildi. 

Thaçi, Veseli ve Haradinaj ile bu toplantıda, Büyükelçi Kosnett sadece iki yolun olduğunu, bunlardan ilkinin verginin kaldırılması ki bu ABD’nin sonuna kadar Kosova’yı desteklediği anlamına geldiğini ve ikincisi ABD tarafından Kosova’ya hemen yaptırımların uygulanması ki bu da iki ülke arasında ilişkilerin ciddi zarar göreceği anlamına geldiğini net bir şekilde onlara iletti.

ARNAVUTLAR’IN MÜTTEFİKİ ABD DEĞİL

Bunun üzerinde Kosovalı yetkililer gün içerisinde iki kere toplandı ancak net bir sonuç ortaya çıkmadı. 

ABD’nin bütün bu yaptıklarından sonra Balkanlar’ın ve özellikle Müslümanlar’ın müttefiki kesin bir şekilde olmadığını söyleyebiliriz. ABD son yaptıklarıyla sözde Arnavutlar’ın ancak özde Sırbistan ve Rusya’nın müttefiki olduğunu ayan beyan ortaya çıktı. 

Kosova Hükümeti, 21 Kasım’da Sırbistan ve Bosna ürünlerine yüzde 100 vergi uygulama kararını aldı. O günden itibaren Kosova verginin kaldırılması için ABD ve AB’nin baskısıyla karşılaşıyor. 

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.