Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Artık oyunu biz kuralım

Olmayan şeyleri oldu gibi göstermek, günümüzde özellikle sosyal medyada algı operasyonu yapmanın en aktif yolu. Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı başladığı saat itibariyle zirveye çıkan algı oyunları, sanal âlemde binlerce kullanıcıyı zehirli enformasyona maruz bırakıyor.

Artık oyunu biz kuralım

Yazar: Sosyal Medya Uzmanı Deniz Unay

Türkiye Cumhuriyeti devleti tarihinin en büyük yurtdışı operasyonunu Fırat Nehri’nin doğusuna yapmaya başladı. Rabbim ordumuzu muzaffer eylesin. Yapılamaz, yapılsa dahi başarısız olunur diyenler, bugün başarılı giden operasyonu karalamak ve zayıflatmak hatta durdurmak için her yolu deniyorlar. Bu yolların en başında, sosyal medya var.

“Algı operasyonu”

Ne yazık ki, “sosyal medyada bize bot hesaplarla algı operasyonu çekiyorlar” sözüne alıştık. Sürekli bu durumla karşı karşıya geliyoruz. Sahte görüntüleri gerçek görüntülerle yer değiştirerek servis ediyorlar ve bunu görenlerde akıl karışması oluyor. Bu görüntülerin gerçekliğini bizden birilerinin anlaması zor değil çünkü, merhamet timsali olan bu ordu, asla masuma zarar vermez. Fakat bizim dışımızda bir dünya var onu göz ardı edemeyiz. Dünyaya söylememiz gerekenler varken susmak kaybetmeye eştir. O yüzden bir an önce harekete geçip kendimiz anlatmamız gerekiyor. Çünkü, eğer biz kendimiz gerektiği kadar anlatamazsak, bunu bizim yerimize başkaları yapar. Yapar da bu bizim istediğimiz şekilde olur mu? Hayır.

İnsanın algısıyla oynuyorlar

Bakınız Gezi olaylarından bu yana sahte resimleri photoshop ile üreterek sürekli servis ediyorlar. Sahte resimler, videolar insanların aklındaki düşünceleri değiştiriyor. Bir insanın algısını bir günde değiştiremezsiniz fakat bu düşünceleri zaman zaman belirli sinyalleri sürekli gönderirseniz o düşünceyi belli bir noktaya çekersiniz. Bu insanları vatan haini yapamazlar ama çok tehlikeli bir duruma yani nötr duruma düşürebilirler. Mesela, ordumuz bu operasyona 1 yıldan fazladır hazırlanıyor, tüm gerekçeler ortada ve defalarca anlatıldı fakat baktığınızda sosyal medyada savaşa hayır etiketi açılıyor. Sözde sanatçı özde hain bir kitle bunlar yazar-çizer yani ülkenin evlatları üzerinden nemalanan ama ülke için hiçbir şey üretmeyenler o etiketin peşine düşerken, sizin en çok ihtiyacınız olduğu dönemde sessizlik oyunu oynuyorlar. Bunlar dışarıdan manipüle edilen ya da desteklenen insanlar. Bunların tavır ve davranışları yavaş yavaş insanımızı istemediğimiz noktaya getiriyor, Nötr.

Sosyal medya nasıl kullanılıyor?

Bakınız #tweetkurd, #kobane, #syria, #kurds gibi hashtaglar bizim karşımızda duran düşmanca tavır sergileyen unsurların açtığı ve destekledikleri etiketler. Bu etiketlerin biri kapanıp diğeri açılıyor ve milyonlarca tweet, binlerce fotoğraf, görsel ve videolarla destekleniyor.

Bu etiketlerin coğrafik olarak konumlarına baktığımız zaman sadece %15 gibi bir oranın ülkemizden atıldığını geriye kalan kısmın %85 dünya genelinden olduğunu görüyoruz. Sürekli bir sirkülasyon içinde açılıp, kapanarak devam ediyorlar.

Yine Tweet’lerin anlık yani milisaniye mertebesinde alınan raporuna baktığımızda ki burada cihaz ve tweet ayarlarına göre yapılır, duygu durum haritası çıkarılabiliyor. Nedir bu harita? Anlık durumlarda Tweet’ler, görseller yapay zekâ tarafından yine anlık olarak taranıyor ve bu etiketteki negatif, nötr ve pozitif sonuçları analiz ediyor. Bu analiz sonucunda şunu rahatlıkla söylenilirim ki, Bizlere karşı yapılan negatif ve nötr algı, pozitif algının çok çok önünde.

Sahte, bot hesaplar iş başında

Bu anlık alınan raporda örneğin, Tweet sayıları görünüyor, ABD’de saat sabah 7 olmasına karşın Tweet sayısı çok yüksek yani ABD vatandaşları kalkar kalkmaz haberlere baktı ve Türkiye hakkında açılan bu tweetlere destek mi verdi? Bu şuna benzer; gecenin saat 3’ünde kalkıyoruz, Kanada hakkında birden Tweet atmaya başlıyoruz. Ne kadar abesle iştigal bir olay değil mi? Bu da gösteriyor ki, bu tweetler sahte yani bot hesaplardan, robotik hesaplardan sürekli atılıyor ve 24 saat boyunca devam ediyor.

Yabancı dille tweet

Kullanılan yazım dillerini incelediğimiz zaman %74 İngilizce %15 Türkçe atılmış bu sadece bugüne ait değil dediğimiz gibi Gezi Parkı olaylarından bu yana her durumu fırsat bilenler bunu sürekli olarak yapıyorlar.

Bu durum aynı zamanda bizdeki en büyük eksiklerden birini yüzümüze vuruyor. Çok önemli konularda, herkesin üzerimize oynadığı zamanlarda dahi yabancı dille Tweet atmıyor yani kendimizi ifade edemiyoruz. Biz Suriye’de güvenli bölge oluşturmak için operasyon yapıyoruz bu bir olgudur, gerçekleşmiş bir durumdur. Fakat başkaları tarafından üretilen algılara karşı pasif kalarak bu haklı girişimimizi anlatamıyoruz. Bizi tanımayan insanların zihninde kötü imaj bırakıyor ve desteklerinden mahrum kalıyoruz.

Algıları doğru yönetmeliyiz

Dünyadaki algıları da kendi istediğimiz şekilde dizayn etmemiz gerekiyor. İngilizce, Almanca gerekse tüm dillerde, dış basına servis ettiğimiz fotoğraflarla, videolarla ve bölgede yaptığımız röportajlarla, operasyonun başında, ortasında ve sonunda haklılığımızı dile getirmeliyiz. Bizi en güzel halimizle yani merhametimizle, göçmenlere yapılan yardımlarımızla en doğru şekilde anlatıp bu algıyı lehimize çevirmeliyiz.

Türkiye’nin artık sosyal medyada yeni bir hamle yapması ve pozisyon alması gerekiyor. Satrançta kendi oyunumuzu kendimiz dizayn edip bize karşı yapılan operasyonları ters yüz ederek şah mat etmeliyiz. Açılan etiketlere cevap verip gerekirse bu cevaplarda devletin yetkili kurumlarının attığı İngilizce bilgileri paylaşmalı, ülkemizde açılan yabancı dillerdeki etiketleri desteklemeliyiz. Bizler kendi algımızı kendimiz dizayn edip yapmak istedikleri oyunları bozmalıyız. Bunun için hep beraber çalışmalıyız. Yapan birileri var diye düşüp oturmamalıyız. Ülkesine faydasının dokunmasını isteyen ve yardım etmek isteyenler için bu da yani sosyal medya platformları da bir cephedir.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri