Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ateşle geliyorlar, Türkiye’yi yakarlar

Muhammed Şimşek
Ateşle geliyorlar, Türkiye’yi yakarlar

Emperyaliz­min göçmen ve muhacir düşman­lığı üzerinden yürüttüğü yangın planları var. Sa­dece Türkiye’de değil 60’tan fazla ülkeyi bu şekilde kundaklayıp yak­maya çalışıyor­lar. Bu küresel bir yangın…

Radikal ırkçı azgın azınlık kendini kamu­ya yayıp kar­şılık bulmaya ve yayılmaya çalışıyor. Mu­halefet partileri kendilerini sol, sağ ya da sosyal demokrat ola­rak tanımlasalar bile dünyada yükselen ırkçı­lık ekmeğinden pay koparmaya çalışıyorlar. İyi Parti ve CHP’nin başını çektiği ırkçı faşist­ler, ABD’de Trump’ın, Fran­sa’da Le Pen’in Almanya’da AfD’nin yediği ekmeğin aynısını Türkiye’de ye­mek istiyorlar.

Bu üç fitne bir araya ge­lince insanlık tarihinin en tehlikeli yakıcı zehri ortaya çıkmış oluyor. Eğer hukuki, ah­laki ve sosyal zeminlerde acilen tedbir­ler alınmazsa bu yakıcı zehirlerin Türkiye’yi yakması işten bile değil.

Yüzyılın insanlık dersi

Yıllardır kadın, çocuk, yaşlı, hasta demeden katledilen Suriye halkının yaşadığı trajediye bütün dünya seyirci kalırken Türkiye hem komşuluk hem din kardeşliği boyutuyla ölümle burun buruna gelmiş binlerce aileye şefkat kucağını açtı. Bütün matematiksel hesapları ve katı bürokratik kuralları bir kenara bırakarak insanlık ödevini bir fiil yerine getiren Türkiye’nin sınırda can havliyle kendisine sığınanlara gösterdiği merhamet yüzyılın insanlık dersini verdi bütün dünyaya.

Sömürü politikalarıyla savaşın eşiğine sürükledikleri coğrafyalarda yol açtıkları insanlık trajedilerine kulaklarını tıkayan sözüm çok gelişmiş Batılı ülkelerin görmezlikten geldikleri bu insanların tek isteği vardı o da hayat hakkı ve insanca yaşamak. Ancak bunu kendilerine çok gören Batılı ülkeler gibi Türkiye’de de bazı kesimler savaş mağduru bu insanları görmezden gelirken birileri de ortaya attığı yalanlarla toplum içinde Suriyeli nefreti üretmenin hesabı içine girdi.

İflah etmez yalanlar

8 yıldır süren iç savaş boyunca Türkiye’ye sığınan Suriyeli sayısı her geçen gün artarken onları karalamak için ortaya atılan yalanlar da hem sosyal medyada hem diğer mecralarda bir o kadar ayyuka çıktı. Kendi ülkelerinde evleri başına yıkılan, en yakınlarının ölümlerine şahit olan, insanlık dışı işkencelerden geçen bu insanlar bu kez kendilerine atılan iftira ve yalanlarla baş etmeye çalıştı.

Her fırsatı toplumda iflah olmaz bir “Suriyeli nefreti” inşa etmek için kullananlar ya tamamen senaryodan ibaret yalanlar ortaya attılar ya da küçük münferit olayları hem çarpıtarak hem köpürterek sansasyonel bir habere dönüştürme çabası içine girdiler.

Valilik: Taciz veya tecavüz yok

Son olarak İstanbul Küçükçekmece’de küçük bir kıza taciz iddiasıyla mahalleli ayağa kalktı. Ancak çıkan olaylar üzerine yapılan tahkikatta İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Küçükçekmece’de yaşanan olayda, herhangi fiziki temas, taciz ya da tecavüz olayının bulunmadığını duyurdu. Öyle ki İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, dün Küçükçekmece’de yaşanan olayda, 12 yaşındaki Suriyeli bir çocuğun, 12 yaşındaki bir başka çocuğa camdan ‘Gel gel.’ diye seslendiği belirtildi.

Dertleri kafaları bulandırmak

Küçükçekmece’deki olay bir yana bugüne kadar onlarca meselede bir birinden farklı iddialar sistematik olarak ortaya atılarak toplumda huzursuzluk çıkarılmak istendi. Özellikle bazı meseleler cımbızlanarak çoğu zaman baştan sonra yalan yanlış bilgilerle kafalar karıştırıldı ve gönüller bulandırılmak istendi. Birileri her defasında daha birkaç yüzyıl önce Osmanlı toprağı olan ve Halep’te, Şam’da yaşayanların bugün Türkiye’de yaşayanlardan farksız vatandaş olduğunu unutturmak istiyor. Dahası bu yönüyle Suriyeli muhacirleri öcü gösterilerek aradaki binyıllara dayanan dini, kültürel ve sosyal bağları ateşe atmak istiyor. Sırf bu yüzden en ufak bir olumsuz olayın faili haline getirilen Suriyeli kardeşlerimiz karalanıyor.
Elbetteki her milletin içinde iyi ve kötü insan ayrımı yapmak mümkün. Fakat bu kadarlık bir ayrımın bugün Türkiye’deki bütün dünyaya insanlık dersi veren büyük fotoğrafı karalamasına kimsenin asla izin vermemesi gerekiyor. Çünkü sömürü üzerine kurulu dünyanın bu kardeşlik tablosuna ihtiyacı var. İnsanlığın yok edildiği bir çağda canhıraş çığlıklara Türkiye’de kulaklarını tıkarsa bu iş biter.

Neler söylediler, neler?

Bugüne kadar Suriyelileri karalamak için söylemedik yalan ve iftira kalmadı. Hatırlayacaksınız Mersin’in Tarsus ilçesinde tartıştıkları müşteriler ve yakınları tarafından darp edilen 4 eczane çalışanı hastaneye kaldırılmış, olayla ilgili yapılan bazı haberler ve sosyal medya paylaşımlarında hiç nefes alınmadan zanlıların Suriyeli olduğu iddia edilmişti. Oysa gerçekler öyle değildi. Öyle ki konuyla ilgili bizzat açılama yapan Mersin Eczacı Odası Başkanı Özgün Sağır, “Olayın Suriyeli sığınmacılar tarafından gerçekleştirilmediğini belirtmek isteriz. Yaşanan olay kamuoyuna yanlış aksettirilmiştir” ifadelerini kullandı.

Konya Belediyesi’nin Suriyelilere maaş bağladığı, Suriyelilere alışverişlerde kullanmak üzerine AK Kart verildiği, 131 bin 746 Suriyeli’nin üniversiteye yerleştirildiği, Suriyelilerin tüp bebek tedavisinden ücretsiz faydalandığı, Suriyelilerin “Türklerin Müslümanlığa uygun yaşamadığını” söyleyerek protesto düzenlediği sosyal medya üzerinden yayılan yalanların ardı arkası gelmedi. Yetmediği gibi bütün bunlara bir de kamuoyunda büyük nefret uyandıran “Sakarya’da öldürülen köpek” haberlerinde faillerin Suriyeli olduğu ve köpeğin ayaklarını kestikleri iddiası da eklendi.

Yaşadıkları çaresizlik tarifsiz

Savaşın içinden çıkıp gelerek hayata tutunmaya çalışan bu insanlar hakkında söylenenlerle birlikte kendinizi bu insanların yerine koyduğunuzda bütün bunların ne anlama geldiğini anlamak daha kolay olacaktır. Ancak sonuç daha fazla can yakıcı olacağı kesin. Zira düşünsenize can havliyle sığındığınız kardeş ülkede birileri çıkıp söylediği yalan yanlış uydurma bilgilerle sizi karalayarak suçlu ilan ediyor ve siz sesinizi duyuracak imkana sahip değilsiniz. En ufak nefsi müdafaada bulunma imkanınız yok iken bir başka çaresizliği daha omuzlarınızda buluyorsunuz.

“Biz sapık değiliz”

Bir Suriyeli muhacirin kapısından içeri girip tüm bu kara propagandanın onlarda açtığı yarayı görmek gerekiyor. Kendi evinizde “Kardeşlerim” diyerek misafir ettiğiniz birilerinin bütün bu suçlamalar karşısında “Biz sapık değiliz” ifadeleriyle kendilerini savunmak zorunda bırakmanın yaşattığı utancı bütün bu kara propagandayı yapanların suratına çarpmak gerekiyor. Bir Türkiye vatandaşı olarak kendi ülkesinin gösterdiği hamiyetperverliği ayaklar altına alarak bu insanlara, sosyal yardımları alan, hastanede sıra beklemeyen, hayatlarını devletten aldıkları kumanyalarla sürdüren asalak muamelesi yapmaya kimsenin hakkı yok.

İşte Suriyeliler için söylenen yalanların listesi:

• Suriyeliler yüzünden Türk vatandaşları işsiz kalıyor. Onlar işimizi elimizden alıyor.
• Suriyeliler, sokakları güvensiz hale getirdi ve onlar suça eğimli.
• Devlet ve belediyeler Suriyelilere yüklüce maaş veriyor.
• Salgın hastalıklar Suriyeliler gelince arttı.
• Suriyeli göçmenlerin tüp bebek masrafları, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanıyor.
• Suriyeli gençler, herhangi bir sınava tabi tutulmadan istedikleri üniversiteye yerleşebiliyor.
• Türkiye’ye sığınan Suriyeliler’in tamamına vatandaşlık verilecek.
• Suriyeliler, Türkiye halkının dinden kopuk yaşadığını söyleyerek yürüyüş düzenledi iddiası
• Suriyeliler istedikleri üniversiteye hiçbir koşul olmadan girebiliyor iddiası
• Bursa’da yaşayan Suriyelilerin bir atı kafasına vurarak öldürdüğü iddiası
• Suriyeliler maaşlarını almak için PTT önünde kuyruğa giriyor iddiası
• İki Suriyelinin Bursa’da bir kadını kaçırıp tecavüz ettiği iddiası
• Gaziantep’te Suriyeliler vatandaşlık için kuyruğa girdi iddiası
• Suriye’de organ mafyasının çocukları kaçırdığını gösteren video iddiası
• Fotoğrafın Suriyelilerin Türkiye’ye gelen Afganları protesto ettiğini gösterdiği iddiası
• Suriyeli mültecilere içinde 930 TL bulunan yardım kartı verildiği iddiası
• Faturanın Konya’da yaşayan Suriyelinin sudan bedava yararlandığını gösterdiği iddiası
• Adıyaman’da Atatürk heykekline saldırdığı belirtilen kişinin Suriyeli olduğu iddiası
• Türkiye’de son 6 ayda 225 bin Suriyelinin doğum yaptığı iddiası
• Suriye kökenli Muhammed Erdoğan’ın Bursa’dan milletvekili seçildiği iddiası
• Videonun Sapanca’da bacakları kesilen köpeğin Suriyeli çocuklar tarafından işkenceye uğradığını gösterdiği iddiası
• Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin telefon görüşmelerinde para ödemeyeceği iddiası
• Suriyeli mültecilerin hastanelerde ‘yasal öncelikli hasta’ sayıldığı iddiası
• Fotoğrafın Türk bayrağı yakan Suriyelileri gösterdiği iddiası
• İŞKUR’un 7 bin 400 Suriyeli istihdam edeceği iddiası
• Suriyelilere bayram parası verildiği iddiası