Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bakanlık ve sendikalar eğitimde reform için buluştu

Milli Eğitim Bakan Yardımcı Mustafa Safran başkanlığındaki bakanlık heyeti ve eğitim sendikalarının genel başkanları bir araya gelerek, eğitim ve eğitim çalışanlarıyla ilgili önemli başlıkları gündeme aldı.

Sümeyye Aksu
Bakanlık ve sendikalar eğitimde reform için buluştu

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran başkanlığındaki bakanlık heyeti ile eğitim sendikalarının genel başkanları bir araya gelerek, eğitim ve eğitim çalışanları gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundular. Toplantıda Öğretmenlik Meslek Kanunu, 3600 ek gösterge, sözleşmelilik ve 3+1 uygulamasına geçildiği halde aile bütünlüğü sağlanamayan öğretmenlerin durumu başta olmak üzere istihdam türünden kaynaklı sorunlar, yönetici atama yönetmeliği ve kariyer-liyakat, serbest kıyafet eylemi, öğretmen atama ve yaşanan sorunlar, öğretmenlerin mesleki gelişimi ve motivasyonları, kariyer basamakları, derslik ihtiyacı ve eğitim yatırımları gibi başlıklar üzerine eğitim paydaşları karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

“ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ KANUNU DAHA FAZLA GECİKMEMELİ”

Öğretmenlik mesleğinin kariyer mesleği olmasının olmazsa olmazı Öğretmenlik Meslek Kanunu beklentileri karşılayacak şekilde bir an önce hayata geçirilmesinin gerektiğini savunan sendika başkanları, “Kadrolu-sözleşmeli ayrımını kaldıran, yarım kalan kariyer basamakları konusunda çözüm üreten, okul yöneticilerinin genel idare hizmetler sınıfına alınıp özlük haklarında iyileştirmeler yapılmasını öngören, istihdamda güçlük çekilen yerlerde teşvik unsuru devreye koyan bir düzenleme olması başta olmak üzere, öğretmenlik mesleğinin örselenmesinin önüne geçmesi gereken kanun daha fazla gecikmemelidir” tespitinde bulunuldu. Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Gelinen nokta itibarıyla 965.000 öğretmen sayısına ulaşıldığını ve mesleğin statüsü ve saygınlığı açısından katılımcılığı esas alarak taslak hazırlığı yapıldığını söyledi. Safran, “Eğitim paydaşlarının görüşleri başta olmak üzere her kademeden öğretmen katılımıyla 200 kişilik bir mutfak çalışması gerçekleştirildi” dedi.

Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Yalçın, yeni öğretmen atama yapılması taleplerini karşılama noktasında da kilit rolü bulunan 3600 ek gösterge konusunun, emekliliğini bekleyen öğretmenlerin ana gündemi olmaya devam ettiğini belirterek bu konuda atılacak adımları beklediklerini dile getirdi.