Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Barış Pınarı Harekatı’nın kazanımları ve tamamlanması gereken noktalar

Türkiye ile ABD arasında Fırat’ın Doğusu ile ilgili yapılan mutabakatı ve Türkiye’nin kazanımlarını Suriye muhabiri Ceyhun Aşirov değerlendirdi.

Ceyhun Aşirov
Barış Pınarı Harekatı’nın kazanımları ve tamamlanması gereken noktalar

Barış Pınarı Harekatı’nın dokuzuncu günü geride kalırken Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Türk heyeti ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in başkanlığındaki ABD heyeti, Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik harekata ara verme konusunda anlaşmaya vardı.

Öncellikle şunu belirtmek lazım ki, Barış Pınarı Harekatı, tıpkı Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları gibi hedefleri, operasyon alanı ve sınırları belliydi.

Önceden de açıklandığı gibi Barış Pınarı Harekatı’nın sınırları PKK için önemli olan Rasulayn ve Telabyad hattında 32-35 km derinliğinde 120-140 uzunluğunda bir genişliği kapsıyordu. Bu bölge alındıktan sonra harekatın ikinci aşaması olan Kobani ve Membiç için ikinci bir safhaya geçilip geçilmeyeceği, Barış Pınarı Harekatı’nın Telabyad ve Rasuleyn kısımından sonra ne şekilde ilerleyeceği “daha sonranın” konusuydu.

Bunların altını çizdikten sonra dün Türk heyeti ile ABD heyeti masaya oturdukları zaman zaten Türkiye Barış Pınarı Harekatı’nın ilk hedeflerini neredeyse tamamlamış, Telabyad şehrini, M4 Kara yolunun bir kısmını, son derece stratejik Suluk beldesini almış, arada 30’a yakın köyü tamamı ile temizleyerek Rasulayn şehrinin büyük bir bölümünü de  alarak o bölge de PKK’yı kuşatmaya almıştı. Yani Barış Pınarı Harekatı’nın hedeflerinin %90 gibi büyük bölümü sahada tamamladıktan sonra Ankara’nın ABD ile anlaşması bu harekatın hem haklılığını hem de meşruiyetini bir nevi karşı tarafa ve Dünyaya da onaylatılmış oldu. Ayrıca Barış Pınarı Harekatı ile ABD’nin Türkiye’ye karşı uygulamaya konduğu yaptırımlar ve baskılarda kalktı.

BARIŞ PINARI HAREKATI’NIN KAZANIMLARI

-Başta da vurguladığım gibi Türkiye Barış Pınarı Harekatı ile Rasulayn, Suluk ve Tel Abyad’tan beldelerini PKK’dan aldı.

(Özelikle  Tel Abyad’tan PKK hikayesinin yazıldığı Afrin, Kobani, Haseki, Membiç gibi yerlerden biriydi.)

-TSK ve Milli Ordu’nun bu harekatı, Suriye PKK’sının hem siyasi hem de askeri anlamda dokunulmazlığını kırdı.

-PKK koridoru Afrin ve Carablus’tan sonra üçüncü kez yarılmış ve kantonlar bölünmüş oldu.

-PKK yüzlerce tır silah ve lojistik destek almasına rağmen Tel Abyad gibi önemli bir beldede 3 gün bile direnemediği göründü.

-Türkiye destekli Milli Ordu daha da güçlendi ve ete kemiğe büründü, böylelikle Suriye masasında Suriye muhalefeti, Barış Pınarı Harekatı ile varlığını bir kez daha göstermiş oldu.

-PKK-ABD arasında güven ilişkisi zedelendi.

-Bir Hafta öncesine kadar Fırat’ın doğusunda ne Suriye muhalefeti ne de Türk askeri vardı. Ancak şimdi hem TSK hem de muhalifler orada.

FIRAT’IN DOĞUSUNDA EKSİK KALANLAR

Tel Abyad ve Rasulayn dışında PKK hikayesinin yazıldığı ve son derece önemli yerlerden olan Kobani ve Membic’i  planlaması tam olarak yapılmaması özellikle Tişrin Barajı ile Halep’i hem su hem de elektrik yönünden besleyen, aynı zamanda geçiş güzergahı olan Membiç’in göz ardı edilmemesi gerekiyor. Özellikle yüzde 95’i Arap olan Membiç halkı, Türkiye ve Suriye muhalefetinin bölgeye girmesini destekliyor.

Telabyad ve Resulayn’ın bölgesinin şimdilik Fırat Kalkanı bölgesi ile bağlantı kurulmaması da eksik kalan noktalardan biri.

BARIŞ PINARI HAREKATI BİZE NE GÖSTERİYOR

En önemli ve somut konuların başında Rusya ve Esed rejiminin tavrı geliyor… Türkiye, Kobani ve Membiç’den PKK’yı temizlemesin, bu bölgeler Türkiye’nin kontrolüne geçmesin diye PKK, rejim, İran ve Rusya bir masaya oturarak anlaştılar, yıllardır rejimin aklına gelmeyen Membiç bir anda Şam yönetiminin ana gündemi oldu ki PKK ile iç içe olan Haseki, Tel Rıfat, Halep-Eşrefiye ve petrol yataklarının olduğu Deyri Zor’u dururken Esed rejiminin Membiç’e girip PKK’nın ‘’önüne yatması’’ Esed rejimi ve destekçilerinin Türkiye karşıtlığını bir kez daha gösterdi.

-Barış Pınarı Harekatı, İran ve Rusya’nın yanında Arap Liginin ve Türk Dünyası’nın da ne kadar Ankara’nın müttefiki olduğunu gözler önüne serdi.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri