Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Batı Medeniyeti”nin insan hakları

“Batı Medeniyeti”nin insan hakları

Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi (UHİM), 2015’e ilişkin detaylı insan hakları ihlal raporunu yayımladı. Raporda,  mülteci krizine, islamofobi faaliyetlerine, Rusya’nın Suriye’deki katliamları ve DAEŞ terörüne geniş yer ayrılırken, medya  tarafından yapılan yayınların insanlar etkisi de  gözler önüne serildi. 

ABD, Avrupa, Ortdoğu’daki hak ihlalleri Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi’nin hazırladığı raporla bir kez daha gündeme taşındı. Yayımlanan raporda hukuk, siyaset, sağlık, çevre, medya, kültür sanat alanlarında yapılan hak ihlalleri yer alırken, Suriye’deki diktatör Esed rejimi ve destekçileri, Irkçılık faaliyetleri, mültecilere Batı’nın tutumu, ABD’de deki İslamofobi ve medyanın toplum üzerindeki etkileri gün yüzüne çıktı.

ABD Polisi Müslümanları izliyor

Raporda ABD’nin Müslüman Sivil Toplum Kuruluşları’nı gözetim altında tuttuğu, izlediği ve konunun yargıya taşındığı belirtilirken, söz konusu faaliyetle ilgili olarak şu ibarelere yer verildi: “ABD’de bazı Müslüman sivil toplum örgütleri, New York Polis Departmanı’nın (NYPD) Müslümanları izlemesini “hukuka uygun” bulan mahkeme kararını temyize götürdü. Anayasal Haklar Merkezi (CCR) ve Müslüman Avukatlar öncülüğünde New Jersey eyaletindeki Newark Bölge Mahkemesi’ne yapılan başvuru, NYPD’nin uygulamasının “yasalara uygun olduğu ve sivil hakların ihlal edilmediği” gerekçesiyle reddedilmişti. Sivil toplum örgütleri, konuyu Philadelphia’daki mahkemeye taşıyarak kararın temyiz edilmesini istedi.
İslamofobi’nin acı faturası

Öte yandan ABD’de ırkçılık, islamofobi ve nefret söylemlerinin ardı arkası kesilmedi. Batı medyası tarafından oluşturulan “terörist İslam” algısı insanların hayatına mal oldu. Buna bağlı olarak, ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde 3 Müslüman, 23 yaşındaki Şadi Berekat (23), hanımı Yusra Muhammed (21) ve hanımının kardeşi Rezzan Muhammed (19) kendi evlerinde uğradıkları silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetti. Cinayetle ilgili olarak 46 yaşında Craig Stephen Hicks isimli bir kişi gözaltına alındı. Ancak başta CNN olmak üzere uluslararası medya olaya ya hiç yer vermedi ya da hayatını kaybedenlerin kimliğini vermeyerek olayı sıradan bir cinayet gibi sundu.

Trump saçmaladı

ABD’de bu yıl yapılacak başkanlık seçimi için Cumhuriyetçi Parti’den aday adayı olan gayrimenkul milyarderi Donald Trump, büyük tepki toplayan açıklamalarda bulundu. Trump, Müslümanların ‘küresel cihadı desteklediğini’ iddia edip tüm Müslümanların ABD’ye girişinin engellenmesi çağrısı yaptı. Trump’a, Başkan Obama başta olmak üzere tepki yağdı.

Almanya’da Camiler hedef alındı

Müslüman karşıtı söylemlerin en çok arttığı ülkelerden birisi de Almanya oldu. Resmî rakamlara göre, Almanya’da 2001- 2014 yılları arasında 297 cami kundak la %23,6 arttı. Raporda toplam 990 ırkçı şiddet eyleminin kaydedildiği bildirildi. Böylece ırkçı saldırılar 2008’den bu yana en yüksek düzeye ulaştı. Ayrıca 150 mülteci yurdu da yakıldı.

Radikalleri barındırmayın

İngiltere hükümeti ülkedeki Müslüman topluluklara ve camilere bir mektup yazarak ‘radikalleri’ aralarında barındırmamalarını istedi. Mektup Müslümanların tepkisini çekti. Paris saldırılarından hemen sonra İngiltere’nin azınlıklardan sorumlu bakanı Eric Pickles imzası ile binden fazla gruba gönderilen mektupta İngiliz toplumunun bir parçası olabilmek için ‘radikal’ ve radikal eğilimli kişileri barındırmamaları istendi.
Kış uykusuna yattılar

Avrupa, Suriye’de 300 bin sivilin hayatına mal olan iç savaş yüzünden ülkelerin göç etmek zorunda kalan mültecilere kapılarını açmayarak büyük bir skandala imza attı. Avrupa’ya göç etmek isteyen mültecilere yönelik Macaristan’ın sınıra yakın kasabası Assothalom’ın Belediye Başkanı Laszlo Toroczkai, bir video yayınlayarak, “Macaristan kötü bir tercih. Assothalom en kötüsü” ifadelerini kullandı. Ayrıca,Mülteci kampındaki olayları takip eden Macar kameraman polisten koşarak kaçmaya çalışan kucağında çocuk bulunan bir mülteciye tekme atarak yere düşürdü.

Filistin yanlıları fişleniyor

Yarım asırdır İsrail’in devlet terörüne karşı mücadele veren Filistin’e destek veren kişilerin fişlendiği ortaya çıktı. Canary Mission (Kanarya Misyonu) isimli yeni bir internet sitesi, ABD’deki üniversitelerde ‘Filistin yanlısı’ öğrencileri fişleyen bir veri bankası kurmaya başladı. Amaç, aktivist öğrencilerin mezun olduktan sonra iş bulmasını engellemek.

Sağlıkta manipülasyon

Raporda, sağlık sektöründe yaşanan hak ihlalleri de geniş yer buldu. Saptamalara göre, finans dünyasının en önemli aktörlerinden biri olan ilaç endüstrisinde, her yıl milyarlarca Dolarlık manipülasyonlar yaşanıyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) rakamlarına göre, internetten satılan ilaçların %50’sinin sahte olduğu ortaya çıktı. Dünya üzerinde ilaç kullanımı hızla artarken, Türkiye antibiyotik kullanımında zirvede yer alıyor. Benzer şekilde ülkemizde 8 milyonu aşkın kişi de antidepresan kullanıyor.

Cinselliği aşılıyorlar

Eğitim üzerine tüm dünyada tartışmalar yaşanırken, Batılı devletlerin okulların eğitim programındaki skandallar şaşkınlık yarattı. Buna göre, İngiltere’de yürürlüğe girecek yeni tasa-rıya göre 3-11 yaş arası çocuklar, aşırı eğilimlere sahip olup olmadıkları yönünden kontrol altında tutulacak. Ders kitaplarında göçmenlerle ilgili olumsuz ifadelere sıklıkla yer veren Almanya, cinsellik eğitimi yaşını da kreşlere indirmeye hazırlanıyor. Rusya, Türkiye ile yaşanan uçak krizi sonrasında ülkesinde bulunan Türkiyeli öğrencileri sınırdışı ederken, Türkiye’deki öğrencilerini de geri çekiyor. Aynı şekilde Rus üniversiteleri de, Türkiye’deki üniversitelerle kurulan ilişkileri dondurma kararı aldı.

Tarihi Eserler Yok Oluyor

2010’da başlayan Arap Baharı’ndan bu yana ateş çemberine dönen Ortadoğu’da, DAEŞ terörü insanlığın yanısıra tarihi eserlere de sıçradıÖzellikle DAEŞ eliyle Suriye ve Irak’ta bulunan binlerce yıllık medeniyet birikimi, ya bombalanarak yok ediliyor, ya da yağmalanarak Avrupa ve ABD’ye kaçırılıyor ve birkaç yıl sonra da saygın uluslararası müzelerde sergilenmeye başlıyor. Benzer bir tavır son dönemde artan terör olaylarında Türkiye’de de sergileniyor. PKK’nın son dönemde gerçekleştirdiği terör eylemlerinde başta camiler olmak üzere ülkemizin tarihi birikimini hedef aldığı görülüyor.

Etiketler