Son Dakika

Belçika’da İslamofobi ve antisemitizm hortladı

Avrupa’daki 6 ülke gibi Belçika da ‘helal kesim’ ritüelini yasakladı. Buna göre; Müslümanlar’ın ve Museviler’in inançlarına kısıtlama getiren Belçika, adeta ülkesindeki bu topluluklarının yaşam hakkını elinden almaya kastetti.

Belçika’da İslamofobi ve antisemitizm hortladı

Dini pratiği kendine göre yorumlayan Belçika Parlamentosu, “Benim gibi yaşa” diye dayattı.

Belçika’da “helal kesim” yasağına tepki büyüyor. Belçika’nın Flaman Bölgesi’nde helal kesim yasağının yılbaşında yürürlüğe girmesi Müslüman ve Musevi toplumunun tepkisine yol açtı. Belçika İslam Temsil Kurulu Başkanı Mehmet Üstün, “Dini pratiğin yaşanabilirliği Anayasa’nın teminatı altında… Eğer kanunlar dini pratiği yasaklar hâle dönüşmüşse, burada hukukun devreye girmesi gerekir” eleştirisinde bulundu. Haham Shimon Lasker de Üstün’e destek vererek, “Bu tarz yasaklar nedeniyle günün sonunda Museviler, Avrupa’da yaşamanın giderek zorlaşmaya başladığı kanısına varıyor” değerlendirmesinde bulundu. Dini temsil yetkisine sahip Mehmet Üstün ve Shimon Lasker gibi düşünen Türk asıllı Belçika vatandaşı İsmail Gündoğdu ise “Kardeşçe ve bir arada yaşamanın yollarını bulmamız lazım. Bunun yolu da yasaklardan geçmiyor” açıklamasında bulundu.

İNANÇLARA AYKIRI

Belçika’da yılbaşından itibaren ‘helal kesim’ yasağı yürürlüğe girdi. Flaman Bölgesi’nde uygulamaya konulan bu karar sonrası ülkedeki Müslüman ve Musevi topluluklar tepkilerini ortaya koydu. Belçika nüfusunun yaklaşık yüzde 6’sını oluşturan Müslüman ve Musevi toplumlar, hayvanların şoklanmadan ve uyutulmadan kesilmesini yasaklayan kararın, dini özgürlükleri kısıtladığını ve toplumlara saygısızlık olduğunu savunuyor. Müslümanların ‘helal’, Museviler’in ise ‘koşer’ olarak adlandırdığı kesime göre; hayvanların kesilmeden önce sağlığı ve bilincinin yerinde olması gerekiyor. Kesimden önce hayvanların şoklanması ise buna mani olarak, Müslüman ve Musevi toplumların tükettiği helal ve koşer ürünlerin elde edilmesini engelliyor. Genellikle aşırı sağcı kesimler ve hayvan hakları savunucularından oluşan yasak taraftarı ise şoklanmadan ya da uyutulmadan kesilen hayvanın acı çektiğini ve haklarının ihlâl edildiğini öne sürüyor.

HİTLER ÇIKARMIŞTI

1933’te Adolf Hitler’in Almanya’da şoklanmadan hayvan kesimini yasaklamasıyla yoğun olarak gündeme gelen uygulama, halihazırda İsveç, İsviçre, Norveç, İzlanda, Danimarka ve Slovenya’da devam ettiriliyor. Diğer yandan Fransa, Almanya, Avusturya, Hollanda, Yunanistan, İspanya, Estonya, Finlandiya ve Polonya gibi ülkelerde dini adetlerin yerine getirilmesi söz konusu olduğunda şoklanmadan kesime izin veriliyor. ‘Helal kesimi’ yasaklayan ülkeler listesine katılma yolunda olan Belçika’nın Flaman Parlamentosu’nun aldığı yasak kararının, Valonya Bölgesi’nde de 1 Eylül’de yürürlüğe girmesi bekleniyor. Öncelikle Flaman Bölgesi’ndeki teknik altyapı yetersizliği nedeniyle yasak, yalnızca küçükbaş hayvanlar için geçerli olsa da büyükbaş hayvanların da kesildikten hemen sonra uyuşturulması zorunlu kılınıyor.

HAYAL KIRIKLIĞI OLDU

Flaman Bölgesi’ndeki teknik yetersizliğin giderilmesiyle büyükbaş hayvanların da şoklanmadan kesilmesinin yasaklanması bekleniyor. Müslüman ve Musevi toplumlarının başvurusuyla Belçika Anayasa Mahkemesi’ne taşınan ‘yasak’ hakkında karar beklenmek ile beraber, ülkenin iki bölgesinde çıkan ‘helal kesim’ yasağının Brüksel Bölgesi’ne sıçraması da genel endişeler arasında yer alıyor. Müslümanlar ve Museviler, helal kesim yasağını büyük bir ‘hayal kırıklığı’ ile karşıladı. Belçika’daki Müslüman toplumunu temsil eden ve hükümet ile ilişkileri yürüten Belçika İslam Temsil Kurulu Başkanı Mehmet Üstün, kararın henüz yeni yürürlüğü girdiği için etkilerinin net olarak görülemediğini söyledi.

“HUKUK İZİN VERMEZ”

Müslümanlığın Belçika’da 1974’ten bu yana tanındığını anımsatan Üstün, “Belçika’da İslam dini tanınınca bu inancın ritüelleri de tanınmış oldu. Kurumsallaşma bakımında Avrupa’da İslamiyet dinine yaklaşım açısından en ilerde olan Belçika, böyle bir yasak koyunca herkes hayal kırıklığına uğradı” ifadelerini kullandı. Üstün, Belçika’da 2000’e yakın din dersi öğretmeni, 100’e yakın hükümet tarafından maaşı ödenen imam ve hapishanelerde görevli dini görevliler bulunduğuna dikkat çekerek, “Bu yasağın etkileri mutlaka olacaktır. Örneğin kurban kesimi esnasında büyük sıkıntılar yaşayacağımızı tahmin edebiliyorum” dedi. Üstün, helal kesim yasağının hukuki olarak geri tepmesini beklediklerini de sözlerine ekledi.

DİN YASAKLANAMAZ

Belçika’daki Müslümanların ‘helal kesim’ yasağı dolayısıyla alternatif arayışına gireceğini belirten Üstün, “Hollanda’da bugün itibarıyla helal kesim yasaklanmıyor. Mesela oraya bir yönelme olabilir. Almanya’da kesim esnasında değil de, kesimden sonra şok uygulanıyor. Brüksel başkent bölgesinde kesim yasağı yok” değerlendirmesinde bulundu. Üstün, “Umuyoruz bu yasak hukuken geri teper ve tekrar Müslümanlar kendi ritüellerine göre hayvanlarını kesebilir” açıklamasında bulundu. Avrupa’da son yıllarda yükselen siyasi popülizme işaret eden Üstün, “Avrupa’da özellikle İslam karşıtlığı üzerine inşa edilmiş bir yardakçılık var; ancak Belçika, bir hukuk devleti… Din ve vicdan özgürlüğü ve dini pratiğin yaşanabilirliği Anayasa’nın teminatı altında… Dolayısıyla eğer kanunlar dini pratiği yasaklar hâle dönüşmüşse, burada hukukun devreye girmesi gerekir” şeklinde konuştu.

“AVRUPA’DA YAŞAM İYİCE ZORLAŞIYOR”

Brüksel Bölgesi’nde Haham Shimon Lasker, yasak taraftarının hayvanları korumaya yönelik argümanlarının Musevi toplumda şüpheyle karşılandığına dikkat çekti. Musevi toplumun bu yasağı dini özgürlüklerinin kısıtlanması olarak yorumladığını belirten Lasker, bundan rahatsızlık duyulduğunu ve özellikle İkinci Dünya Savaşı’ndan kalan kötü hatıraların tekrar canlandığını ifade etti. Lasker, “Bu tarz yasaklar nedeniyle günün sonunda Museviler Avrupa’da yaşamanın giderek zorlaşmaya başladığı kanısına varıyor” diye konuştu. Koşer ve helal kesim tarzının hayvana en az acı veren yöntem olduğunun daha iyi anlatılması gerektiğine işaret eden Lasker, keskin bir bıçakla kesilen hayvana zarar gelmediğini ve asla acı hissetmediğini herkese, ikna ederek anlatmak gerektiğini dile getirdi.

Belçika İslam Temsil Kurulu Başkanı Mehmet Üstün
Belçika İslam Temsil Kurulu Başkanı Mehmet Üstün


“Demokrasilere özgürlüğe aykırı”

Belçika vatandaşı ‘Türk asıllı’ Salih Özdemir de helal kesim yasağı kararından memnun olmadıklarını belirterek, “Elimizden alınan bu hakkın Flaman Parlamentosu tarafından bize geri verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Bir başka ‘Türk asıllı’ Belçika vatandaşı İsmail Gündoğdu ise helal kesim ile ilgili Müslümanlar’ın bugüne kadar bir sorunu olmadığını hatırlatarak, “Kararın insan haklarına aykırı olduğunu düşünüyoruz. Kardeşçe ve bir arada yaşamanın yollarını bulmamız lazım. Bunun yolu da yasaklardan geçmiyor. Avrupa’da birlikte yaşamanın yollarını bulmalıyız. Yaşayışlarımızı etkileyen yasakların bizi dışladığını, burada istenmediğimizi düşünüyoruz. Belçika demokrasi ve özgürlüklerin ülkesi olduğunu bize ve herkese bir defa daha göstermek zorunda” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.