Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

BM çıkmazda, AB için son şans

Savaşları durdurmak ve barışı korumak için kendisinden beklenen rolü oynamakta aciz kalan Birleşmiş Milletler bugünlerde son nefesini İdlib’de vermiş durumda. İdlib, Birleşmiş Milletler için olduğu kadar Avrupa Birliği açısından da adeta bir ‘turnusol kâğıdı’ halini aldı. Bir asır önce de “Cemiyet-i Akvâm” iflas etmişti.

BM çıkmazda, AB için son şans

Mehmet A. Kancı

Cemiyet-i Akvâm’ın, yani Milletler Cemiyeti’nin kuruluşu dünya barışını korumak için Birinci Dünya Savaşı’nın hemen ardından atılan ilk adımdı.

Birleşmiş Milletler (BM)’in bugün Suriye’deki iç savaş karşısında yaşadığı iflasın bir benzeriyle de uluslararası düzenden silindi. Almanya’nın 1939’da Polonya’yı işgali, Cemiyet-i Akvâm’ı uluslararası vitrinden kaldırsa da aslında Milletler Cemiyeti’nin kepenk kapatmasına neden olan olaylar dizisi; Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda imzalanan Versailles Anlaşması’nın ardından başladı.

İtalyan milliyetçilerin 1919’da Yugoslavya’nın Fiume Limanı’nı işgalini, aynı yıl Polonya ve Çekoslovakya’nın zengin kömür yataklarına sahip Teschen Bölgesi için yapılan çatışmalar izledi.

CEMİYET DAĞILDI “SAVAŞ” BAŞLADI

1920 yılında ise Polonya bu defa önce Litvanya’nın ‘Vilna’ kentini, ardından Rusya’nın 80 bin kilometrekarelik toprağını işgal etti. Bunları 1931’deki Mançurya ve 1935’teki Habeşistan Krizleri takip etti.

Tüm çatışma ve kriz süreçlerinde saldırgan tarafı durduracak güç ve yaptırım kapasitesinden mahrum olması, Milletler Cemiyeti’nin sonunu getirdi. ABD’nin Cemiyet-i Akvâm’ı terk etmesi de İkinci Dünya Savaşı’nın kapılarını açan önemli faktörlerdendi.

İdlib, Birleşmiş Milletler için olduğu kadar Avrupa Birliği açısından da bir turnusol kâğıdı hâlini aldı.

Ve bu ‘turnusol kâğıdı’ bizlere, Avrupa’nın, Suriye’nin bugün geldiği durumdaki rolünü inkâr ederek hiçbir sorumluluk almak istemediğini söylüyor.

 

Mehmet A. Kancı