Son Dakika

Disiplinin ve özverinin adresi: İtfaiye

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire başkanlığı 1’inci Bölge Amiri Hasan Yılmaz, itfaiyecilerin disiplini bırakmadan yaşadığını belirterek itfaiyecilerin bir gününü anlattı.

Disiplinin ve özverinin adresi: İtfaiye

İbrahim Seçkin Talaş/Özel Haber

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire başkanlığı 1’inci Bölge Amiri Hasan Yılmaz, itfaiyecilerin bir günü nasıl geçirdiklerine dair Diriliş Postası muhabirine açıklamalarda bulundu. Yılmaz, “Ankara itfaiyesi olarak 2017 yılı içerisinde şu ana kadar 18 bin 710 olaya müdahale ettik. Yangınların yanı sıra mahsur kalan insanlara ve hayvanlara kurtarma operasyonu, trafik kazalarında önlem alma, intihara teşebbüs vakaları, doğal afetler, boğulma vakaları ve asansörden kurtarma olaylarında Ankara itfaiyesine bağlı birimlerimiz görev alıyor” diye konuştu. İtfaiyecilerin ihbar geldiğinde 30-40 saniye içerinde istasyonu terk edip olay yerine gittiğine değinen Yılmaz, “Sabah saat 9’da içtima alıyoruz. 9 buçuğa kadar araç ve gereçlerin kontrolünü yaptıktan sonra sabah sporu yapıyoruz. Günlük eğitim programımızda olan itfaiye araç simülasyonlarını, akaryakıt tankı yangınlarına müdahale simülasyonunu ve açık ve kapalı olmak üzere iki tane labirentte olaylara müdahale şekillerine dair eğitimler yapıyoruz. Bir itfaiyeci her zaman kendini zinde tutmalıdır” ifadelerini kullandı.

İKAZ LAMBALARI VAKANIN ŞEKLİNİ BİLDİRİYOR

İtfaiyecilerin vardiyalı olarak 24 saat hazır kıta beklediğini vurgulayan Yılmaz, “Kırmızı, sarı, yeşil olmak üzere 3 adet ikaz lambalarımız var. Kırmızı, ekip olarak gidilmesi gereken bir yangını, sarı, başlangıç aşamasındaki yangını ve yeşil ise mahsur kalan insanları ve hayvanları arama, kurtarma vakalarını temsil eder” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’NİN HER YERİNE GİDEBİLİYORLAR

Yılmaz, “ Türkiye’de infial oluşturan her olaya 2 ayrı ekip halinde mevcut itfaiyecilerin arasından donanımlı 100 kişi gidebiliyor. Van depremine de gittik, Ermenek kömür madeni faciasına da” değerlendirmesinde bulundu.

Okul, yurt ve iş yeri yapılacak yerlerde güvenlik önlemi almak, yerinde tespitte bulunmak ve olur-olmaz raporu vermenin de itfaiyecilere ait olduğunu kaydeden Yılmaz, insanları bu tür konularda duyarlı olmaya davet etti.

BİLİNÇLENDİRME FAALİYETİ YÜRÜTÜYORLAR

Ankara İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı İtfaiye Akademi Amirliğinde hassasiyeti arttırıcı eğitimler verildiğini dile getiren Yılmaz, “Akademiye bağlı Dış Kurumlar Amirliği, Hizmet içi Amirliği, Örgün Eğitim Amirliği ve Spor, Sağlık ve Arama, Kurtarma Amirliği var. Kamu kurumlarına ve özel sektöre eğitimler veriliyor. En çok okullarımızı ve yurtlarımızı bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Bugüne kadar 125 bin 316 kişi bu faaliyetlerde eğitim aldı” dedi.

İnsanların kış günlerinde oturdukları evlerin bacalarına dikkat etmesi gerektiğini aktaran Yılmaz, “Kazan, kombi, soba, şömine, sanayi ve restoran bacaları olmak üzere 2017 yılında 3206 adet baca temizledik” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar