Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Düşürülen Rus uçağına dünyanın tepkisi ne oldu?

Düşürülen Rus uçağına dünyanın tepkisi ne oldu?

Genelkurmay Başkanlığı, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağını, beş dakika içinde 10 kez ikaz edilmesinin ardından, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı iki F-16 tarafından müdahalede bulunulduğu açıklamıştı. Peki, uluslararası kamuoyu Rus savaş ıçağının düşürülmesine ilişkin nasıl tepki verdi?

ABD: Türkiye savunma hakkına sahiptir

ABD Başkanı Barack Obama, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Beyaz Saray’da yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Türk hava sahasını ihlal eden uçağın düşürülmesiyle ilgili soruyu yanıtladı.
“Türkiye, her ülke gibi toprağını ve hava sahasını savunma hakkına sahiptir” diyen Obama, şöyle devam etti: “Şu anda önemli olan hem Türkler hem de Rusların tam olarak ne olduğunu ortaya çıkarmak için birbirleriyle konuşmalarını sağlamak ve gerilimin yükselmesini engelleyecek tedbirler almak.”

NATO: Türkiye’nin doğru söylediği anlaşılıyor

NATO Konseyi’nin Türkiye’nin talebi üzerine yaptığı olağanüstü toplantı, yaklaşık bir saat sürdü.
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak, “Elimizde olan bilgi, diğer müttefiklerle uyumlu ve Türkiye’nin bilgilerinin doğru olduğunu gösteriyor” dedi.

ALMANYA: Her ülke topraklarını korumalı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesine ilişkin, “her ülkenin kendi topraklarını koruma hakkı olduğunu” söyledi.
Merkel, mecliste bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, Suriye’deki ihtilafta gerçek çözümün siyasi bir çözüm olabileceğini belirterek, “Muhakkak Türkiye tarafından bir Rus uçağının düşürülmesi durumu ağırlaştırdı. Gerginliğin olmaması için elimizden geleni yapmamız lazım. Elbette her ülke kendi topraklarını koruma hakkı vardır” şeklinde konuştu.

İNGİLTERE: Türkiye’nin haklarına saygılıyız

İngiltere Parlamentosu’nun alt kanadı Avam Kamarası’nda her hafta düzenlenen “Başbakana Sorular” (PMQ) oturumunda konuşan İngiltere Başbakanı David Cameron, “biz nasıl kendi hava sahamızı savunuyorsak, Türkiye’nin kendi hava sahasını koruma hakkına da saygı göstermemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

FRANSA: gerginlikleri engellemeliyiz

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise uçağın düşürülmesiyle ilgili “Çok fazla zarar verecek gerginlikleri engellemeliyiz” dedi.
Hollande, konu üzerine NATO’nun kararının beklenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Türkiye’nin hava sahasının ihlal edilip edilmediğini bu şekilde öğrenebiliriz” dedi.

Etiketler