Son Dakika

E-ticarete devlet desteği!

Ekonomi Bakanlığı tarafından akredite edilmiş e- ticaret sitelerine üyelik ücretine devlet desteği sağlanıyor. Bakanlık, 2023 hedefleri kapsamında 500 milyar dolar bandını yakalamak adına ihracatçıların önünü açıyor.
E-ticarete devlet desteği!

Hasan Taşkın/Özel Haber

Dış ticaretin ülke ekonomisine pozitif katkısının bilincinde olan ülkeler, ihracat destekleme fonları, hükümet programları teşvik ve hibelerle önemli destekler veriyor. Ekonomi Bakanlığı, bu kapsamda ‘Pazar araştırmaları ve pazara giriş desteği’ için e- ticaret sitelerine üye olunması halinde ihracat geliştirme desteği başlığı altında üyelik bedeli KDV tutarının yüzde 80’i üzerine üyelik yaptıran firmalara devlet desteği verme kararı aldı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan www.bysharing.com Yönetim Kurulu Başkanı, Elektrik Elektronik Mühendisi Mehmet Samet Yılmaz, “B2B online pazaryeri (Bysharing.com) varyantında açılan kapılarla, dünyanın farklı yerlerinde bulunan firmaları en düşük maliyet ve en yüksek verimlilikte bir araya gelebilecek. Ülkeler arası ticaret anlaşmalarının her geçen gün hacim kazandığı ve boyut değiştirdiği dönemde dış ticarette online B2B platformlar ve dijital platformların önemi daha iyi anlaşılmaya başlandı” dedi.

ÖNEMLİ GELİR KAPISI OLDU

Ticaretin içine internetin girmesiyle mekandan münezzeh biçimde sanal mecraya sunulan ürünlerin yurt dışına çıktığını belirten Yılmaz, “B2B üreticiler, ihracatçılar, ithalatçılar, bu web portalları üzerinden önemli gelir elde etmektedir” ifadesini kullandı.

Ekonomi Bakanlığı akreditasyonlu Bysharing.com sitesi, konvansiyonel ve geleneksel dış ticaretin getirdiği ciddi külfetleri minimize ediyor.

Kobilerin ürününü, firmasını tanıtma imkanı bulduğuna değinen Yılmaz, “Sitenin sağlamış olduğu araçlar içinde firma arama sayfası, ürün arama sayfası, ürün pazar analizi, konşimento sorgulama ekranı, gtip sorgulama sayfası, dış ticaret istihbaratı, uluslararası alım talepleri sayfası, dönemsel dış ticaret analiz ve raporları bulunuyor” şeklinde konuştu.

YENİ KAPILAR AÇIYOR

Bu tür sitelerin sahip oldukları vizyon, yüklendikleri misyon ve ulaşabildikleri uluslararası kitleler göz önüne alındığında ne denli önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz, sitelerin satış kanalları ve yeni kapılar açtığını kaydetti.

Ticaretin 50 yıl öncesine kadar eski usulde devam ettiğini söyleyen Yılmaz, konvansiyonel ortamlara ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Mal ve hizmetlerin sunum biçimi, anlatım ve dili hatta ödeme metotları değişkenlik gösterdi” diye konuştu.

Küreselleşen dünyada her internet kullanıcısının ‘tüccar’ olma potansiyeli taşıdığını belirten Yılmaz, “Profesyonel e-ticaret sitelerinin günlük perakende satış hacimlerinin 1 milyon TL ile 5 milyon TL arasında olduğunu metrik verilerle gözlemliyoruz. Evde internet başında vakit geçiren gençler ve ev hanımları e-ticaretin yaygınlaşmasında lokomotif görevi görmektedir” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.