Son Dakika

Fransa ile İtalya, “düzensiz göç sorunu” yüzünden savaşın eşiğine geldi

Birbirlerini ‘kuzen’ olarak kabul eden Avrupa’nın iki devleti İtalya ve Fransa arasındaki ilişkiler, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana; “en sorunlu dönemi” geçiriyor.
Fransa ile İtalya, “düzensiz göç sorunu” yüzünden savaşın eşiğine geldi

İtalyan Hükümeti, Fransa’yı “sömürgeci” olarak suçluyor. Karşılıklı notalar sonrası Fransa, Roma Büyükelçisi’ni geri çağırdı.

Orta Çağ’da Fransa Kralı’nın zengin ve soylu İtalyanlar için verdiği ‘kuzen’ unvanı sonrası “Avrupa’nın kuzenleri” olarak tanınan İtalya ve Fransa’nın ikili ilişkilerinde, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en derin kriz yaşanıyor. Fransa, İtalya’da koalisyon hükümetinin kurulmasıyla birlikte son 8 aydır giderek büyüyen kriz nedeniyle 79 yıl sonra ilk kez Roma Büyükelçisi’ni istişare için ülkeye çağırdı. İki ülke arasında benzer bir olay en son 1940’ta, dönemin İtalya Krallığı Başbakanı Benito Mussolini tarafından Fransa’ya “savaş” ilan edilmesiyle yaşanmıştı. Fransa Yönetimi’nin aldığı son kararda, İtalyan Hükümeti’ndeki koalisyon ortaklarından sistem karşıtı 5 Yıldız Hareketi Partisi Lideri, Başbakan Yardımcısı Luigi di Maio ile aşırı sağcı Lig Partisi’nin Lideri, İçişleri Bakanı Matteo Salvini art arda açıklamalar ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u suçluyor.

SARI YELEK’E DESTEK

Di Maio ve Salvini son dönemlerde yaptıkları açıklamalarda, Fransa Yönetimi’ni Afrika’da “sömürgeci” bir politika izleyerek ‘düzensiz göçü’ tetiklemekle suçladı. Ayrıca M5S Lideri, Macron ve hükümet karşıtı gösteriler yapan Sarı Yelekliler Hareketi’ne aleni destek verdi. Diğer yandan İtalya Başbakanı Giuseppe Conte de Fransa’nın BM Güvenlik Konseyi’ndeki daimi üyeliğinin Avrupa Birliği’ne devredilmesi gerektiğini savundu. İtalyan Hükümeti, tarafından yapılan sert açıklamalardan dolayı; ilk olarak 21 Ocak’ta İtalya’nın Paris Elçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak nota veren Fransa, bu kez tepkisini Roma’daki büyükelçisini geri çağırarak gösterdi. ‘2. Dünya Savaşı’ndan beri en ağır ithamlara hedef oluyoruz’ diyen Fransızlar için son damla di Maio’nun Paris’e giderek Sarı Yelekliler’e destek vermesi oldu.

KAVGA: GÖÇ SORUNU

Fransa ve İtalya arasındaki krizin temelinde “düzensiz göç” sorunu öne çıkıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi En Marche, İtalyan Hükümeti’nin Akdeniz’deki düzensiz göçmenlere karşı Haziran ayında aldığı ‘Limanlarını kapatma’ kararını “mide bulandırıcı” olarak yorumlamıştı. İtalyan Hükümeti de buna cevaben “Göçmen sorununda her zaman yüzünü çevirmeyi tercih eden ‘ikiyüzlü’ ülkelerden ders kabul etmiyoruz” açıklamasında bulunmuştu. Ağustos’ta da İtalya’nın kuzeyindeki Ventimiglia kasabasında bir kampta tutulan bir grup düzensiz göçmen yüzerek Fransa’ya geçmeye çalışmış, Fransız polisi bu kişileri İtalya’ya göndermişti. Bu olaydan sonra Salvini, Macron’u, “Ekonomik çıkarlar için Libya’yı istikrarsızlaştırmakla” suçlamıştı.

SÖMÜRGECİ FRANSA

Ekim ayında Fransız polisinin, aralarında kadın ve çocukların olduğu düzensiz göçmenleri İtalya sınırındaki Claviere’ye bırakıp gittiği görüntüler ortaya çıkmıştı. İtalya İçişleri Bakanı Salvini, Fransa’nın “düşmanca eylem” yaptığını söylemişti. Göçmen sorunuyla bağlantılı olarak di Maio, “Bugün insanlar ülkelerini terk edip Avrupa’ya geliyorsa bunun sorumlusu Fransa’dır. Fransa onlarca Afrika ülkesini sömürmeyi hiçbir zaman bırakmadı. AB, Fransa’ya ve Fransa gibi Afrika’yı yoksullaştırarak bu insanların ülkelerini terk etmesine yol açan tüm ülkelere yaptırım uygulamalı” demişti. İki ülke arasındaki krizin perde arkasında yatan diğer sebep, İtalya’daki koalisyon ortağı M5S Partisi’nin Fransa’yı savaş alanına çeviren eylemler yapan Sarı Yelekliler’e her türlü dayanışma ve açık destek verilmesi…

HAİNLERE “HAMİLİK”

İtalya’da geçmiş hükümetlerin hiçbir zaman gündeme getirmediği, hüküm giyen aşırı solcu militanların Fransa’da yaşaması konusu ise iki ülke arasındaki sorunlara yenisini ekledi. Tam 38 yıldır kaçak olan ‘Komünizm İçin Silahlı Proleterler’ üyesi Cesare Battisti’nin Bolivya’dan Roma’ya getirilmesi sonrası İçişleri Bakanı Salvini, diğer kaçak teröristlerin de iade edilmesi gerektiğini söyleyerek, Fransa’yı işaret etmişti. İtalya’da farklı suçlardan hüküm giymiş ve aralarında Kızıl Tugaylar üyelerinin de bulunduğu, aşırı solcu 14 militanın Fransa tarafından verilen ‘siyasi sığınma’ haklarıyla yıllardır bu ülkede yaşamasını eleştiren Salvini, ‘iade’ için yasal girişim başlattı. Konuyu araştırdığını açıklayan Fransa Yönetimi ise “iade” talebine karşı her vakanın ayrı ayrı değerlendirileceğini duyurdu.

İKİLİ PROJELER İPTAL

İtalya’nın Torino ve Fransa’nın Lyon kentleri arasında öngörülen ve bir kısmı AB’den alınan direkt yardımla gerçekleşen hızlı tren hattı projesini, “pahalı” olduğu gerekçesiyle yapmaktan kaçınan İtalyan Hükümeti, Fransa ile burada da sorun yaşıyor. M5S Partisi’nden İtalya Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Danilo Toninelli, “Lyon’a trenle gitmek kimin çıkarına” açıklamasında bulunup, yüksek bedeli olduğu gerekçesiyle hazırladığı dosyayı geçen hafta Fransa’nın Roma Büyükelçiliği’ne göndermişti. İtalyan Hükümeti’nin tutumuna tepkiyle, Fransa Ulaştırma Bakanı Elisabeth Borne, önceden imzalanan anlaşmaya saygı gösterilmesi gerektiğini savunmuştu. AB Komisyonu ise İtalya’nın hızlı tren hattı projesinden vazgeçmesi halinde şimdiye kadar aldığı 800 milyon Euro’yu iade etmesi gerektiğini açıklamıştı.

AB İLE BÜTÇE KRİZİ

İki ülke arasında zaman zaman gündeme getirilen diğer bir sorun ise İtalya’nın AB ile yaşadığı bütçe krizinin arka planında Fransa’nın baskısının olduğu iddiası… AB Komisyonu Ekonomik ve Mali İşler Komiseri olan Fransız sosyalist Pierre Moscovici’nin İtalyanlar’ın bütçe müzakereleri süresince sunduğu önerilere en fazla karşı çıkan kişi olduğu gündeme gelmişti. Salvini de Ekim ayındaki bir açıklamasında Moscovici’yi kastederek, “Brüksel’deki sığınağa kapatılmış Avrupa düşmanı” ifadesini kullanmıştı. Diğer yandan Cumhurbaşkanı Macron’un, İtalya’daki ‘koalisyon hükümeti’ sık sık eleştirdiği de biliniyor. 

Macron, İtalyanları her fırsatta eleştirdi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 21 Haziran 2018’deki açıklamasında, İtalya’daki M5S Hareketi için “Bunları bir cüzzamlı gibi yayılıyor. Avrupa’da her yerde biraz varlar. Tekrar ortaya çıkmalarını imkânsız gördüğümüz ülkelerde bile” demişti. Macron, Salvini’nin lideri olduğu Lig Partisi’ni de özellikle göçmen sorunuyla bağlantılı olarak “Nefreti teşvik eden, milliyetçi söylemler üretmekle” suçlamıştı. Macron ayrıca İtalya’da ‘koalisyon’ ortaklarından kendisine gelen eleştirilere cevap olarak, “İtalyanlar çok büyük bir halk ve dostumuz. Onlar tarihine yakışan liderleri hak ediyor” diyerek, Salvini ve di Maio’nun “İtalya’yı yönetecek kapasiteye sahip olmayan siyasetçiler” olduğunu savunmuştu.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.