Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Hayal edilen bir hayat için “Dik dur Filistin seninleyiz” | Kudüs’ü zihinlerde işgal ettiler

Yıllardır Müslüman coğrafyasının kanayan yarası olan Filistin bir türlü kabuk bağlamıyor. Zulüm ve işgal her geçen gün artıyor. Filistin’de bir duvar yazı şöyle diyor; “Biz sadece hayata benzeyen bir hayatı hayal ettik” görüldüğü gibi zulüm o kadar büyük ki, yakılan aileler, parçalanan yaşamlar, yokluk, çile ve en önemlisi seninle aynı dine mensup ve maddi olarak güçlü olan Suudi Arabistan, Mısır ve BAE gibi ülkelerin düşmanın safında olması.

Hayal edilen bir hayat için “Dik dur Filistin seninleyiz” | Kudüs’ü zihinlerde işgal ettiler

Sosyal Medya Uzmanı Deniz Unay/Analiz-Yorum

Bu günün bundan önceki günlerden farkı artık dünya bu zalimliğe sessiz kalmıyor. İsrail’in yaptıkları zalimlikler artık sırıtıyor, insanlar görüyor ve bunlardan tiksiniyorlar. Her ne kadar karar alıcı büyük ülkeler desteklese de insanların tepkisi ve özellikle belli başlı ülkelerin bunların başında Türkiye geliyor dik duruşu geri adım atmalarını sağlıyor. Türkiye yıllardır hep aynı dik durucu ve net tavrı ile her zaman Filistin ve Filistin halkına desteğini her zaman verdi ve verecektir.

ÖZ VATANINDA PARYA

1947 yılında Filistin’e ait olan yerler bugün İsrail işgali altında iş o boyuta geldi ki, Filistin halkı kendi topraklarında artık bir azınlık olarak dahi görülmüyor. Kendi topraklarında azınlık dahi olamamak ne acı bir durum. İsrail yıllardır 1945 2. Dünya savaşında ki yaşananları kullanarak kendine bir kalkan ve dünya nazarında mazlumu oynayıp zalimlik yapan bir hale dönüştü. Dün bize soykırım yapıldı diyeceksin bütün aynısı hatta fazlasını yapıp birde haklılığı savunacaksın bu tam bir kepazelik. Burada tüm Müslüman aleminin suçu diğerlerine göre daha çoktur. Müslüman olarak birbirini destekleyip dik durmak varken bugün zalimin yanında olan sözde müslüman ülke yöneticileri var. Bu ayıp hepimize yeter. 6 Aralık 2017 yalında ABD başkanı Trump ani bir çıkışla Kudüs’ü İsrailin başkenti olarak ilan etti.

“Sosyal Medya Oyunları”
Trump’ın barış kılıflı işgal anlaşmasının ilan etmesinin ardından tepkiler çığ gibi büyüdü Twitter’da #FreePalestine adıyla açılan hashtaga dünya genelinde milyonlarca tweet gelince Twitter bu hashtagı birden gündemden düşürdü. Bu oyunu sürekli oynuyorlar sosyal medya ellerinde olduğu için gelen kamuoyu tepkisini saklamayı tercih ediyorlar. Farklı hashtagları kullanarak tepkiler devam ediyor. Artık mızrak çuvala sığmıyor.

HERŞEY BAŞKANLIK İÇİN

Yaşanan olaylarda 16 Filistinli şehit oldu. Ardından Türkiye çok sert tepki gösterdi ve bunu BM’ye taşıdı ardından yapılan oylamada ABD başkanı Trump’ın Kudüs kararını eleştiren tasarıyı ABD güvenlik konseyinde veto etti ardından genel kurulda 128 ülkenin kabul oyuyla tasarı kabul edildi. Böylelikle dünyada bu konu bir anda Farklı bir boyuta taşınmış oldu. Dünyanın bir çok ülkesinde milyonlarca insan İsraile karşı tepkileri koydular. 10 ay sonra ABD’de Başkanlık seçimi var, Trump azil sürecinde sıkıntılı günler geçiriyor bunun yanında aylardır İsrail’de hükümet kurulamıyor ve 3 hafta sonra seçimler yenilenecek, Netanyahu bir çok suçlamayla karşı karşıya yani her iki ülke seçim çıkarı uğruna kendi iç siyasetlerinde avantaj sağlamak adına bölgeyi yine ateşin içine atacak bir açıklama yaptılar. Neymiş Yüzyılın planıymış, aklı başında hiçbir kişinin kabul etmeyeceği tam bir saçmalık. Planı açıklarken Trump, Filistin’e alın size vereceğimiz toprakları bir ülke kurun zaten gelişemediniz” gibi bir şeyler zırvalayarak lütufta bulunuyor. Kudüs tamamen İsrail’e verilecekmiş. Tek taraflı bir 100 yıllık anlaşma kendin yaz kendin oyna sirki kapılarını açmış.

“Dünya sessiz kalsa bile biz haykıracağız”
Tüm müslüman camiası dik durması gerekmektedir. Çünkü, bunların planı anlık değildir test et sonra uygula şeklindedir. Eğer burada istediklerini alırlarsa bundan sonra bu coğrafyada kimse güvenli olamaz. Bu gün ya da yarın muhakkak sizin zafiyetinizi, sessizliğinizi kullanıp tepenize çökecekler. Bunu görmek için tarihe bakmak ve bu durumdan ders çıkararak önlem almak gerekiyor. Tüm Türkiye olarak hem dini hem de tarihi bir bağımız olan Filistin halkının yanındayız. Her ne olursa olsun tüm dünya sessiz kalsa biz en yüksek tondan haykırıp yanlarında olacağız. Biz zalime karşı mazlumun yanındayız.

“KUDÜS İSRAİL’E ASLA VERİLEMEZ”

Tabi ki tepkiler gecikmeden sert şekilde gelmeye başladı. Özellikle Türkiye en sert şekilde tepkisi dile getirdi açıklama sonrası Dış İşleri Bakanlığı,”İsrail anlaşma planı ölü doğmuştur” açıklaması yaptı ve bu planın asla kabul edilemeyeceği yok hükmünde olduğunu söyledi. Ardından Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arttığı tweet ile her ne olursa olsun her zaman Filistin halkının yanında olduğumuzu söyledi. Sonra açıklama yapan Başkan Erdoğan, “Kudüs müslümanların kutsalıdır, İsraile asla verilemez” dedi ve tavrı net bir şekilde ortaya koydu.

Sosyal Medya Uzmanı Deniz Unay/Analiz-Yorum