Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Hedef, enerji dağıtımında küresel aktörlük

Hedef, enerji dağıtımında küresel aktörlük

Sudan ucuz fiyata petrol

30 doların altına gerileyerek son 13 yılın en düşük seviyelerinden işlem gören Brent Petrol varil fiyatlarıyla ilgili tahminlerin arkası kesilmiyor. Önceki gün Uluslararası yatırım bankalarından Bank of America Merrill Lynch ve Morgan Stanley’in ham petrolün varil başına fiyatının bu yıl 20 dolara kadar gerileyebileceği uyarısında bulunmasının ardından bugünde,  uluslararası finans kuruluşu Standard Charteredde bu yıl içinfiyat  beklentilerini aşağı yönlü revize etti.StandardChartered, küresel kuruluşların içinde en düşük fiyat tahminini yaparak, petrol fiyatlarının bu yıl varil başına 10 dolara kadar düşebileceğini açıkladı. Petrol fiyatlarının düşüşü dışa bağımlı ülkelere olumlu etki yaparken, üretici ülkelerin iflas riskiyle karşı karşıya kalabileceği belirtildi. 

Petrol ve emtia fiyatlarının gerilemesi, doların tüm para birimleri karşısında durdurulamaz yükselişi ile dünya borsalarında yaşanan büyük çöküşler gündemdeki sıcaklığını korurken, Avrupa ve Asya kıtaları arasında köprü görevi gören Türkiye’nin enerji dağıtımında küresel aktörlük hedefi kapsamında attığı adımlar gözlerden kaçmadı. Enerji sektöründe yüzde 72 oranında dışa bağımlı olan Türkiye’nin Avrupa’ya doğalgaz dağıtımı için en ekonomik yol olması rezerv sahibi olan ülkelerin iştahını kabarttı.

TANAP tam gaz

Geçtiğimiz yılın mart ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımıyla imzaların atıldığı Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) Projesi’nde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Rusya ile yapılan Türk Akımı projesi sonrası önemi daha da artan TANAP’ta, kullanılmak üzere şu ana kadar üretilen 850 kilometrelik borunun teslim edildiği belirtildi. Teslim edilen 850 kilometrelik borunun yüzde 20’lik kısmının üretimi Çin’de, geri kalanıysa Türkiye’de gerçekleştirildi.

10 milyar metreküp

Proje kapsamında, Türkiye sınırları içerisinde biri Eskişehir ve diğeri Trakya’da olmak üzere, ulusal doğalgaz iletim şebekesine bağlantı için iki çıkış noktası yer alacak. Bu çıkışlardan Türkiye yıllık 16 milyar metreküplük kapasitenin 6 milyarını kendi kullanımı için alırken, kalan 10 milyar metreküp Avrupa’ya gidecek.
Türkiye’nin enerji maliyetlerini büyük oranda düşürecek ve bunun yanında Rusya’nın Kuzey koridoruna rakip olacak TANAP ile ilgili Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Başbakan Davutoğlu ile düzenlediği ortak basın toplantısında şunları söylemişti: “TANAP’ın gerçekleşmesinde hiçbir sorun yok. 2018’de belki de daha erken inşaat tamamlanacak.”

İsrail köşeye sıkıştı

Doğu Akdeniz’deki Leviathan Bölgesi’nden büyük oranda gaz çıkaran İsrail, doğalgazını Mısır’a satmak istemesine rağmen, iki ülke arasında gaz kesintisi ve ücret tartışmaları yaşandı ve tahkim sonucunda Mısır, İsrail’e 1.8 milyar dolar ödemeye mahkum edildi. İsrail, Mısır ihtimalinin ortadan kaldırılması sonrası uluslararası sularda yaptığı Mavi Marmara saldırısı sonrası 5 yıldır diplomatik ilişkilerin durduğu Türkiye’ye muhtaç oldu. Uzmanlar bu gelişmenin ardından İsrail’in gaz ticaretinde en çok kar edeceği güzergahın Türkiye olduğunu belirtti. Türkiye’nin Gazze’ye uygulanan ambargonun kaldırılması ve tazminatların ödenmesiyle söz konusu teklife sıcak bakabileceği belirtiliyor.

50 yıllık doğalgaz

Rusya ile kriz yaşayan Türkiye’nin fiyat belirlemede elini güçlendirecek ülkelerden biride Kuzey Irak. Doğalgaz pazarına dahil olmak isteyen Kuzey Irak, Avrupa’ya gaz taşımak için rotayı Türkiye olarak belirledi. Konuyla ilgili geçtiğimiz aylarda konuyanGenel Enerji Başkanı TonyHaywardbölgede 5 trilyon metreküp daha doğalgaz keşfi yapılabileceğini belirterek “Bu miktar önümüzdeki 50 yılda Türkiye’nin tüm doğalgaz talebini karşılamak için yeterli oluyor. Böylelikle, Türkiye Rusya ve İran bağımlılığından kurtulmasını sağlayacak, hem de daha düşük rakamlarla bu gazı alabilecek” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Etiketler