Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

İdlib’de “Güvenli bölge” tezi uygulanacak

İdlib de TSK gözlem noktalarına rejim unsurları tarafından saldırılar devam ederken TSK askeri sevkiyat yapmayı sürdürüyor. Rusya destekli Esed/Hamaney rejiminin sivil katliamlarına karşılık Türkiye’nin bölgedeki varlığını askeri uzmanlarla konuştuk.

İbrahim Seçkin Talaş
İdlib’de “Güvenli bölge” tezi uygulanacak

İbrahim Seçkin Talaş/Görüş

Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş, İdlib de gelinen son noktayı Diriliş Postası’na değerlendirdi. Karakuş, olası bir harekâtın beklemede olduğunu belirterek, TSK unsurlarının doğrudan bir harekâta henüz başlamadığını söyledi.

Emekli Korgeneral Karakuş, TSK unsurlarının Suriye Milli Ordusu(SMO) ile tacizlere cevap verildiğine değinerek, “Sahayı karıştırmaya yönelik hamleler de söz konusu. Türk askerine zarar verildiği takdirde cevabının çok büyük olacağını biliyorlar. Bizde topçu atışlarıyla gelen tacizlere cevap veriyoruz. Şubat sonuna kadar durum böyle devam eder diye düşünüyorum” dedi.

Rusya’nın İran destekli rejim unsurlarına söz dinletememe durumunun bulunduğuna dikkati çeken Erdoğan Karakuş, İran’ın Ukrayna sivil uçağının düşürülmesiyle itibar kaybettiğini belirterek, “İran’ın sahada emir komuta bağının uygun olmadığı görüldü. Kaybettiği itibarı İdlib de kazanmaya çalışıyor. Sahada 7 bin civarında İranlı milis var. Suriye genelin de 60-70 bine yakın kuvveti var. Hal böyleyken İran, Rusya’yı zorluyor” diye konuştu.

RUSYA İLE ANLAŞILABİLİR

Rusya’da İran’ın sahada güçlenmesinden yana olmadığını bildiren Erdoğan Karakuş, Rusya’nın da İran’a karşı sahada gücünü yok etmek istediğini sözlerine ekledi.

Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in görüşmesine yönelik şu ifadeleri kullandı: “Daha önce yapılan görüşmelerde bizim verdiğimiz harita üzerinden anlaşılamadı. Bugünkü konuşmanın sonunda bu harita kabul görebilir.

Libya’da değişik gelişmeler yaşanıyor. AB Libya’da devreye girmek istiyor. Rusya, AB’nin Libya’da devreye girmesinden dolayı rahatsızdır. AB, BM’yi kullanarak bölgeye silah getirilmesinin yasaklanması konusunda iş birliği yapıyor. Rusya, Libya’da yaşanan bu gelişmeyle İdlib de ortamı düzeltmek zorunda kalacağını düşünüyorum”

idlib

İKİ LİDERİN GÖRÜŞMESİ

AB’nin Libya’yı sadece Türkiye ve Rusya’ya bırakmak istemediğini belirten Erdoğan Karakuş, “Bizim sahada ısrarımız şu; Türkiye sınırlarından 30 km mesafede bize karşı hiçbir terör örgütü olmasın. Şu ortamda İdlib de rejim unsurlarına belli bir kontrol alanı verilebilir ancak Tel Rıfat’ta PKK’nın arındırılması ve o bölgenin kontrolünün Türkiye’ye verilmesi şartıyla Rusya ile anlaşılabilir diye görüyorum ben” dedi.

Strateji ve Savunma Koordinatörü Işık, sıcak bölge İdlib’de mevzilerin birbirine çok yakın olduğunu belirterek, TSK güçleri ve SMO unsurlarının rejim kontrolünde bulunan yerleri zaman zaman geri alsa da Rus bombardımanıyla kayıplar yaşandığını söyledi.

Işık, sıcak bölgeye yönelik şu ifadeleri kullandı: “Rejimin kontrol altına aldığı bölgeleri zaman zaman SMO çatışmalarla geri alıyor ancak o sırada Rus uçakları burayı bombalıyor. Bombardıman esnasında o bölgede bulunan TSK unsurları şehitler veriyor. SMO için zırhlı araç desteği sağlansa da Rus bombardımanı esnasında onlar da zaman zaman zarar görüyor. O bölgede devamlı bir çatışma var. Bölgenin sabit bir savunma hattı yok.”

RUSYA M4/M5 İÇİN ISRARCI

Bölgede Soçi Mutabakatının haricinde sayısı 15’i bulan TSK tarafından oluşturulan mevzilerin bulunduğunu belirten Işık, rejimin İran’a bağlı milisler Rus subayların kontrolünde hareket ettiğini belirterek, mevziler çok yakın için devamlı bir çatışma hali söz konusu olduğunu dile getirdi. Çatışmalarda TSK tankçıları ve topçuları SMO unsurlarına destek verdiğini söyleyen Mithat ışık, Rusya’nın ısrarla M4, M5 karayollarının kontrolünü Rusya ve İran destekli milislere yani rejime verilmesini istediğini belirtti.

Bölgede Türkiye’nin planlamış büyük bir harekâtının henüz başlamadığına değinen SDE Strateji ve Savunma koordinatörü Işık, rejim unsurlarının kuzeye doğru ilerleyişinin sürdüğünü belirterek, “Kritik noktaları ele geçirerek TSK’nın ikmal yollarını kapamak istiyor. Rejim, Afrin ile İdlib’in irtibatını kesmek istiyor. Buna karşı da SMO operasyonları oluyor” dedi.

ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin ile görüşmesinden sonra bölgede düşünüldüğü gibi bir ateşkesin olmadığını belirten Işık, liderlerin temasları arttırma noktasında anlaşmasının bölgeye yansıyacağını düşündüğünü kaydetti.

Mithat Işık, “Olası operasyonun gerçekleşmesi heyetlerin birbiriyle olan görüşmesinden sonra belli olacak. Mart ayında Tahran’da bir görüşme var. Türkiye’nin kapsamlı bir harekâta girişebilmesi için Rusların hava sahasını açması gerekiyor. Eğer Ruslar hava sahasını açmazsa o bölgeye harekâta pek ihtimal vermiyorum. Bir şekilde Türkiye ve Rusya anlaşacaktır. Bu gerginlik devam ederse her iki taraf da zarar görür. Buradan ABD kârlı çıkacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

idlibgüvenlibölgee

TARAFLAR BİRBİRİNİ SINIYOR

SDE Strateji ve Savunma Koordinatörü Işık, görüşmelerle konunun ortak bir noktaya varabileceğini belirterek, TSK birliklerinin güneye ilerlemesi halinde Rus uçaklarının hava sahasını kullanmasının kuvvetle muhtemel olduğunun altını çizdi. Işık, “Her iki tarafta sahada birbirini sınıyor. Ya iki tarafta ne kadar mevzi kazanırsa o kadar kârlı gibi görünüyor” dedi.

Rejimin Soçi Mutabakatına uyarak geri çekilme sürecinin olmadığı gibi kuzeye doğru birtakım hamlelerinin bulunduğunu aktaran Işık, rejimin kazanımlar elde etmeye çalıştıklarını söyledi.

ALTERNATİF PLAN ÖNERİSİ

Alternatif bir plana dikkati çeken SDE Strateji ve Savunma Koordinatörü Işık, M4 ve M5, karayollarının güneyine ve kuzeyine çekerek Ruslarla bu yolların güvenliğini sağlamayı kabul etmenin karşılığında Tel Rıfat ve Münbiç de terör örgütü unsurlarının çekilmesini Türkiye’nin kontrolüne verilmesini istenebileceğini sözlerine ekledi. Işık, “Böylece Afrin, Tel Rıfat, Münbiç, El Bab ve Cerablus yani Fıratın batısında bir bütünlük sağlamış oluruz. Türkiye’nin alternatif planı böyle olmalıdır. Rusya’yı ikna edemezsek ki biraz zor görünüyor. İdlib üzerinden Rusya’da Türkiye ilişkilerini kaybetmek istemez. Akkuyu Nükleer Santrali, S 400 ve doğalgaz boru hatları yatırımları var. Rusya burada bütün bunları göze alır mı onu görmek gerekiyor” diye konuştu.

“GÖÇ SORUNU İYİ ANLATILMALI”

İdlib meselesinin göç boyutuna de değinen Işık, Rusya, İran ve rejimin bölgede etnik temizlik yaptığını belirterek, Türkiye sınırına doğru göç hareketinin yaşandığını ifade etti. Işık, “Bölgede Rusya ve Çin’in ikna edilmesi gerekiyor. BM’de bu iki ülke İdlib’i veto ediyor. AB’ye göçmen sorununun çok iyi anlatılması gerekiyor. Göç sorunun sadece Türkiye’nin sorunu değildir. Madem bölgede terör örgütleri var. O zaman Türkiye ve bölgedeki devletler nokta operasyonlarıyla bu işi çözmelidir. Çünkü ‘bölgeyi bombardımana tutarak Türkiye sınırına doğru göçü başlattınız’ denmesi gerekiyor” diyerek sözlerini noktaladı.

 

İbrahim Seçkin Talaş/Görüş