Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İki kutuplu petrol savaşları

İki kutuplu petrol savaşları

Dünyanın en büyük rezervlerine sahip olan ve petrol fiyatlarına ABD ile birlikte yön veren İran ve Suudi Arabistan arasında karşılıklı idamlar sonrası baş gösteren politik gerginlik sonra fiyat tartışmaları gündeme taşındı. Son bir yıl içerisinde 55 dolar seviyelerinden 37 dolara kadar gerileyerek son 12 yılın en düşük seviyelerini gören Brent Petrol fiyatları Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyeleri ve Rusya’da uzun vadede iflas risklerini gündeme getirmişti. Uluslararası Para Fonu (IMF) Suudi Arabistan’ın da petrol fiyatlarının düşüklüğü nedeniyle 5 yıl içerisinde teknik iflas ile karşı karşıya kalabileceği raporlamıştı.

Üstünlük çabası

Tarihin en büyük düşüşlerinden birini yaşayan petrol fiyatları, Türkiye’ye ekonomik ambargo kararı alan Rusya ekonomisine 1.5 aylık sürede zarfında 100 milyar doları aşkın kayıp yaşattı. Venezzuela enflasyon kabusu ile boğuşurken, Arabistan iç piyasada fiyatlara yüzde 50 oranında zam yaptı. Son günlerde p5+1 ülkeleri ile uzun süren müzakereler sonrası ambargonun kaldırılmasıyla petrol pazarına dahil olması beklenen İran ile pazara yön veren Arabistan arasındaki demeç savaşları, önceki gün petrol fiyatlarının yüzde 2 oranında değerlenmesini sağladı. Dün ise yükseliş beklentilerinin aksine fiyatlarda yine gerileme yaşandı.

ABD ile AB ortak hareket ediyor

Uzmanlar, rezerv bulunan ülkelerin en önemli ihracat kaynağı olan petrol fiyatlarının seyrini değerlendirdi. İran-Suud krizinin petrol fiyatlarını yükselteceği görüşünü yorumlayan ekonomist İbrahim Kahveci, Ortadoğu’da yaşanan gerginliğin petrol fiyatlarında yukarı yönlü bir değişim meydana getirmeyeceğini savunarak şöyle konuştu: “Fiyatlar krizle düşer. Çok yanıltıcı bir görüş var. ABD, Irak’ı neden işgal etti? Enerji kaynaklarını daha ucuz fiyatlarda elde edebilmek için. Ortadoğu’da gerginlikler meydana geldiğinde tüm kaynaklar ucuzlar. Önceki gün petrol fiyatlarında yaşanan yüzde 2 yükselişi artış olarak değerlendirmek doğru değil. 110 dolarda 38 dolara kadar gerileyen petrol varil fiyatlarında küçük artışlar bir anlam ifade etmiyor. Petrol fiyatlarının düşüşünde ABD ve Avrupa Birliği’nin ortaklığı söz konusu. Düşüşlerden en çok Rusya kaybetti.”

30 doların altına düşer

Dünyanın en büyük ham petrol rezervlerinden birine sahip olan İran, ihracat pazarına dahil olmasının etkileri gündeme getiren Kahveci, “İran’ın petrol pazarına tekrar dahil olması fiyatların daha da gerileyeceği anlamına geliyor. Suudi Arabistan üretim kotası 1.5 milyon varil artırdı, İran’da pazara girince petrol fiyatlarının 30 doların altına gerilemesi görüşü bir çok analistin ortak görüşü. Analistlerin görüşü gerçeğe dönüşürse petrol sahibi ülkelerin iflası söz konusu olabilir” dedi.
kota düşmez

Para piyasaları İslam Memiş ise, Arabistan’ın petrol fiyatlarının daha da gerilemesi ihtimalinde bile kotayı düşürmeyeceğini ifade etti. Düşüş nedeniyle İran ve Rusya’nın ekonomiyle birlikte petrole karşı ortak hareket edebileceğinin altını çizen Memiş, yorumlarını şöyle sürdürdü: “Petrol fiyatları çok aşırı yükselir diyenler, petrol fiyatlarını 37 dolar bandında görünce bu durumun ekonomik bir savaş algısı olduğunu anladı. Gecen ay Suudi Arabistan yetkilileri petrol 10 dolara da düşse farketmez şeklinde açıklama yapmıştı, bu açıklamayı hayretle takip eden piyasa oyuncuları bugün neler olduğunu daha iyi anlamış oldu. Suudi Arabistan petrol rezervlerinde bir değişikliğe gitmiyor, petrol fiyatının daha da düşük olmasını istiyor.

Türkiye kazançlı çıkar

Neden ? İran ve Rusya ekonomileri bu işten zararlı çıksın, petrol fiyatları ne kadar düşük olursa üretici ülke konumundaki güçsüz ekonomiler okadar zarar görür. Bu durum ileriki günlerde Rusya ve İran yakınlaşmasını beraberinde getirir, Rusya ve İran bir noktada “petrol kardeşliği” kurabilir. Ancak tek gerçek şudur ki, bu işten en çok zararı Rusya, İran ve Azerbaycan görecek. Petrol fiyatlarının düşüş eğilimi sürecek ve Türkiye ekonomisinin bu durumda avantaj sağlayacak.”

Etiketler