Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kâşif gemiler Doğu Akdeniz’de petrol arıyor

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de milli çıkarlarını gözetmek amacıyla petrol ve doğalgaz arama faaliyetinde bulunacak Barbaros, Fatih, Yavuz ve MTA Oruç Reis gemileri ülke geleceğine ışık tutuyor.

İbrahim Seçkin Talaş
Kâşif gemiler Doğu Akdeniz’de petrol arıyor

Doğu Akdeniz, dünya ülkelerinin yanı sıra enerjinin devlerini yeni bir mücadeleye sürüklerken doğalgaz ve petrol arama faaliyetinde bulunan ülkelerin kriz alanına dönüştü. Her geçen gün yeni bir ittifak veya yeni bir politik hamlenin yapıldığı Doğu Akdeniz meselesinde oluşturulan kriz söyleminden en çok bölge ülkeleri etkileniyor.

Dünyanın önde gelen araştırma şirketlerinin raporuna göre 1,7 milyar varil petrol ve 122 trilyon küp doğalgaz potansiyeli bulunan Doğu Akdeniz’de, devletler pay kapmak için sıraya girerken krizin derinleştiği alana savaş gemilerini göndermekten çekinmiyor. Bu kapsamda bölge ülkesi Türkiye, kıta sahanlığının kapsadığı alanda petrol ve doğalgaz arama faaliyeti yürütüyor.

Doğu Akdeniz’de bölge ülkelerini yok sayacak hamlelerle arama ruhsatı dağıtan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, hamisi Yunanistan’ı da arkasına alarak bölgede KKTC’yi ve Türkiye’yi görmezden gelen icraatlarını sürdürmeye devam ediyor. Yunanistan’ın AB üzerinden yaptı- rım tehditlerine boyun eğmeyen Türkiye, Doğu Akdeniz’e sismik araştırma ve sondaj gemilerini gönderirken geri adım atmadı.

7/24 Takip

Doğu Akdeniz’de ülke menfaatlerini koruyacak olan Barbaros, Fatih, Yavuz ve MTA Oruç Reis gemilerine Deniz Kuvvetlerine bağlı savaş gemileri eşlik ediyor. Gemiler havadan ve karadan 7/24 izlenirken krizi tırmandıran her hamle kayıt altına alınıyor.

Türkiye’nin gelecek 600 yılını koruma altına alacak olan rezervler cihan devletlerinin varisi olan devletin, bin yıllık Anadolu Medeniyetinin yeniden yükselmesinin başlangıcı olabilir. Bu kapsamda müstesna bir görev yürüten sismik araştırma ve sondaj gemileri son teknolojiyle donatıldı.

Barbaros Hayreddin Paşa gemisi

Kuzey Afrika’dan İspanya’ya kadar uzanan bir coğrafyada adını duyuran ünlü Türk denizcisi Barbaros Hayreddin Paşa’nın isminin verildiği gemi, üç boyutlu sismik araştırma yapabiliyor. 85 metre uzunluğa sahip Barbaros, Norveçli bir firmadan 130 milyon dolar karşılığında satın alındıktan sonra Tuzla tersanesinde 12 gün süren çalışmalar neticesinde boyanmıştı.

Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi, Güney Kıbrıs yönetiminin yanlı parselleriyle birlikte Kıbrıs açıklarına gönderilen ilk gemi olarak dikkati çekiyor. Türkiye Petrolleri(TP) yönetiminde olan gemiye Türk donanmasına ait fırkateynler eşlik ediyor.

Fatih Sondaj Gemisi

Türkiye’nin ilk sondaj gemisi olan Fatih adını Osmanlı Padişahı, Türk büyüğü, İstanbul’u fetheden komutan Fatih Sultan Mehmet Han’dan alıyor. Doğu Akdeniz’de resmen faaliyete başlayıp Türkiye’ye sınıf atlatan gemi, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı(TPAO) sahipliğinde ilk olarak Alanya açıklarında görevine başlamıştı.

Derin deniz sondaj görevini başarıyla icra edecek olan Fatih Sondaj Gemisi, 229 metrelik boyuyla ülkenin yüz akı olacağını gösterdi. 12 bin 200 metre derinlikte sondaj faaliyeti yürütecek olan gemi, yüksek basınç altında deniz sondajı yapabilme becerisinin yanı sıra aktif konumlanma teknolojiyle dikkati çekiyor.

6’ncı nesil sondaj gemisi Fatih, çift kuleli tasarımıyla eş zamanlı 2 sondaj operasyonu yapabiliyor. Deniz tabanını gözetleyebiliyor hatta gerektiğinde hidrotermik operasyonlar gerçekleştirecek iki denizaltıyı bünyesinde bulunduruyor.

Yavuz Sondaj Gemisi

230 metre uzunluğa, 36 metre genişliğe sahip olan Yavuz, 6’ncı nesil ultra derin deniz sondajı yapabilirken 130 metrelik çift sondaj kulesi bulunduruyor. 6 metrelik dalgalarda bile görevini icra edebilen Yavuz Sondaj Gemisi, personelinin de yaşam alanı düşünülerek yapılmış.

Gemide oyun alanı, sinema ve spor salonunun yanı sıra doktor ve hemşirenin hizmet verdiği revir de yer alıyor. Ayrıca Yavuz’a da tıpkı Fatih, Barbaros Hayreddin Paşa gemilerine olduğu gibi Türk donanmasına ait savaş gemileri eşlik ediyor.

MTA Oruç Reis Gemisi

Doğu Akdeniz’e gönderilen son gemi olarak dikkati çekiyor. Sismik araştırma görevini icra edecek olan Oruç Reis, 86 metre uzunluğa, 22 metre genişliğiyle doğal gaz ve petrol arayacak. 2 ve 3 boyutlu haritalandırmayla birlikte deniz tabanından örnekleme yapabilen MTA Oruç Reis’in Doğu Akdeniz görevine başlayacağı geçtiğimiz ay duyurulmuştu.

27 Ağustos’ta İstanbul Haydarpaşa Limanı’ndan hareket eden MTA Oruç Reis, Mersin Taşucu Limanı’na doğru yola çıkmıştı. 55 mürettebatıyla Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yüz akı olmaya doğru yola çıkan gemi, deniz altında yer alan kara alanlarında bilimsel araştırma ve analizler gerçekleştirebiliyor.