Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Körfez’in stratejik ortağı Türkiye

Körfez’in stratejik ortağı Türkiye

Ekonomi uzmanları, Körfez ülkelerinin savunma sanayiinde Batılı ülkelerle anlaşma yapmadığı için Türkiye yöneldiğini ve 2023 yılına ilişkin 500 milyar dolar hedefi olan Türkiye’nin söz konusu ülkelere teknoloji satabileceğini, bununla birlikte inşaat sektöründe büyük projeler gerçekleştirebileceğini kaydetti. 

Türkiye’nin son 13 yıldaki ekonomik başarısı, teknoloji ve savunma sanayiindeki yerlileşme hareketi, ihracat rakamlarını yükselmesi ve pazar payını katlaması, Batı ile enerji dışında ticari ilişkileri gerileyen Körfez ülkelerinin dikkati çekti. Türkiye, Körfez ülkelerindeki birçok sektörde ana ihracatçı olma yolunda ilerlemeye başladı. Ekonomi uzmanları, özellikle savunma sanayii ve teknoloji sektöründe Batı dünyası ile ilişkileri zayıflayan Körfez ülkelerindeki pazara ilişkin Türkiye’nin izlemesi gereken yol haritasına ilişkin çarpıcı analizlerde bulundu.

Batı satış yapmıyor

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye – Suudi Arabistan İş Konseyi Başkanı Yusuf Cevahir, Türkiye’nin Körfez’le stratejik ortaklıklar yapabilecek seviyeye geldiğini söyledi. Cevahir, Türkiye’nin söz konuyu bölgeye sadece tekstil ve gıda ürünü satmadığını, aynı zamanda savunma sanayiinde de atılımlara başladığını kaydederek şöyle konuştu: Orta Doğu ve özellikle Körfez, klasik sanayi ürünlerini her yerden alabilir ama bir piyade tüfeğinin üretimi, insansız hava aracının temini, tankların yenilenmesi gibi hassas konular gündeme geldiğinde bunları Batı vermiyor onlara. O sebeple Türkiye ile bu konularda ortaklıklar kuruyorlar”

Projeler götürülmeli

Türkiye’nin 2023 hedeflerine değinen Cevahir, 500 milyar dolarlık ihracat hedefinin elma, armut satılarak elde edilemeyeceğini, yüksek teknolojili ürün satışının önemli olduğunu ifade etti.Cevahir, Türkiye’nin müteahhitlikte bir ön safhaya geçmesi gerektiğine dikkati çekerek, yurt dışına projelerle gidilmesinin büyük önem arz ettiğini aktardı.”Eğer Mekke’den Medine’ye demir yolu yapılacaksa o projeyi Türk şirketi çizmeli” diyen Cevahir, bu bölgedeki projelerin Türk şirketleri tarafından çizilip, şartnamelerinin de Türkler tarafından alınması gerektiğini anlattı.

İran ile ticaret artar

İran ile siyasi ilişkiler ne olursa olsun ticareti etkilemediğini de savunan Cevahir, Türkiye’nin gelecek dönemde İran ile ticaret hacminin daha da artacağına inandığını, bunun da ambargoların kalkmasından kaynaklanacağını aktardı.
Cevahir, İran ile çok daha mükemmel ticaret yapmamak için hiç bir sebep bulunmadığını, İran’ın ticaret bakımından Türkiye’nin imkanlarını değerlendirmemesinin ise büyük eksiklik olduğunu da anlattı.

Katar pazarı büyüyecek

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (MÜSİAD) düzenlediği ve Türk ve Katar savunma sanayisinin öncü kuruluşlarını buluşturan High Tech Port by MÜSİ- AD Qatar Fuarı ve 19. Uluslararası İş Forumu Türkiye ile Körfez ülkeleri arasındaki ticari ilişkileri güçlendermişti. Söz konusu fuarda, TRJet, Altay Tankı, Atak Helikopteri, MİLGEM gibi yerli projeleri sergileyen  Türkiye’nin, Katar ile olan ticari hacmini 10 yılda 5 miyar dolara taşıması bekleniyor. Öte yandan,  ASELSAN-HAVELSAN gibi savunma sanayiinin önemli şirketlerinin yerli ürünlerine de talep her geçen gün artıyor.  

Etiketler