Son Dakika

“Kudüs için sıkıntıların farkındayız”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi’nde ulusal medya kuruluşlarının kültür sanat editörleriyle bir araya geldiği toplantıda “Kudüs konusunda bazı sıkıntılar var, inceliyoruz ve gerekli adımlar atılacak” dedi.

“Kudüs için sıkıntıların farkındayız”

Hüseyin Akkaş / Analiz Haber

Taksim’de bulunan AKM’nin akıbetinin ne olacağı yönündeki merakı Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş “Proje için hazırlık aşaması devam ediyor.
Burada projeyi kimin yapacağından daha çok projenin hayata geçirilmesi konusuna önem veriyoruz” sözleriyle giderdi.
Projenin kamuoyu tarafından iftiharla karşılanacağının altını çizen Bakan “Hem binanın mimari değeri hem fonksiyonelliği hem de yapılacak olan kültür çalışmaları açısından Türkiye’nin gururu olacak. Amacımız projeyi siyasi tartışmadan uzak tutarak projeyi tamamladıktan sonra kamuoyu ile paylaşacağız. Sıfıra yakın hata olması için önemle üzerinde duruyoruz. Proje ne zaman başlar ne zaman biter bir tarih vermek şuan için erken” dedi.

Kültür bir milletin gücünü gösterir

Bakan Kurtulmuş, Batı medeniyeti karşısında yenildiğimizi düşündüğümüz andan itibaren kendi kültürümüzden uzaklaştığımızı belirterek “Köklerimiz, milli değerlerimiz bir kenara bırakıldı. Ne kadar taklit o kadar benzeme anlayışı galip geldi” diyerek milli kültür konusunda şunları söyledi:
“Musiki değerlerimizden dahi uzaklaştığımız zamanlar olmuş. Dünyanın hiçbir yerinde bulunmayacak olan müzik kültürü bu topraklarda.
Kültürel alanda bağımsız olamazsak teknoloji alanında ilerlemek mümkün değildir. Bu ikisi bir birinden ayrı konu değildir.
Biri diğerini tamamlayan konulardır ki kültür alanında bağımsızlığını kazanmamış bir ülkenin teknoloji alanında bağımsız olabilmesi, mümkün değildir diye düşünüyorum.
Para biriminin yüksek olması ve ekonominin iyi olması bir ülkenin tam gücü demek değildir. Aynı zamanda kültür ve medeniyet değerinin güçlü olması ve milletin bu değerlerden aldığı güçte bir o kadar önemlidir.”

Telif Yasası’nda sona geldik Parlamento’yu bekliyoruz

Eser sahiplerinin mağdur olduğu telif konusunda yasa teklifinin tamamlandığını ve bu konuda parlamentonun açılmasını beklediklerini belirten Kurtulmuş, “Meclis açıldığı gibi Telif Yasa teklifini sunacağız. Yıllardır bekleyen yasanın yürürlüğe girmesiyle eser sahiplerinin mağduriyetleri sona ermiş olacak.
Yasa çalışması sürecinde konuyla ilgili tüm sektör temsilcileri ile görüşüldü ve o şekilde hazırlandı.” Dedi.

Kültür varlıklarımızı 17 ülkeden geri alacağız

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, yağmalanan eserler konusunda çalışmaların hassasiyetler sürdürüldüğünü hatırlatarak,
6 Eylül'de Türkiye'ye getirilmesi planlana Herakles Lahdi'nin Antalya Müzesi'nde sergileneceğini söyleyen Kurtulmuş, “Şu anda 55 farklı kültür varlığımız 17 ülkede. Bu varlıklarımızın geri alınmasıyla ilgili talep ve mücadelemiz sürüyor.” dedi.

Avrupa’da ikinci sıraya yükseldik

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, sinema sektörüne yıllık 190 milyon doları bulan desteğin verildiğini ve bu desteklerin artarak devam edeceğini söyleyerek “2002 yılında 9 yerli film izleyicisiyle buluşurken, 2016'da 135 yerli film gösterime girdi.
Türkiye, 2016 rakamlarıyla yüzde 53'lük yerli film izlenme oranlarıyla Avrupa'da birinci sırada. 140'tan fazla ülkeye Türkiye dizi film ihraç ediyor. ABD'den sonra dizi film ihracatında dünyada ikinci sıraya yükseldik.” diye konuştu.

2016 yılında yaşanılan krizi 2017’de atlattık

“Turizm sektörü, 2014 yılında en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Yaşanılan sıkıntılar ki özellikle Avrupa'daki politik gelişmeler, Rusya’nın uçağının düşürülmesi ve peşinden ortaya çıkan sorunlar, Türkiye'ye 2016'da bize zor bir yıl yaşattı” diyen Bakan Numan Kurtulmuş sıkıntıların aşıldığını şu sözleriyle açıkladı:
“Rakamlara baktığımız zaman en dip seviyeden yukarıya çıkmakta olduğumuzu görüyoruz. Turizmde önümüze yeni bir dönem geliyor. Bu dönemin dinamikleri içerisinde hareket etmemiz, hem pazar hem ürün çeşitlendirmesini artırarak yapmamız lazım.
Turizm sektörünün şu ana kadar geliri, 9 milyar doları geçti. İstanbul'a ilk 7 ayda 6 milyon turist geldi.
Yılın ilk 6 ayında 15 milyon turist rakamını geçtik. Ortada da bir gerçek var Almanya’da özellikle ‘Türkiye’ye gitmeyin’ algısı yapılmasına rağmen sadece İstanbul'u ilk 6 ayda yarım milyonu aşkın Alman turist ziyaret etmiş.
Vatandaş Türkiye'de bir problem olmadığını, Türkiye'nin bütün şehirlerinin en az Avrupa şehirleri kadar güvenli olduğunu biliyor ve bu bilinçle aleyhte yapılan algıyı önemsemiyor.”

Kudüs sorunu için adımlar atılacak

Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi’nde medya kuruluşlarının kültür sanat editörleriyle buluşan Turizm ve Kültür Bakanı Numan Kurtulmuş Diriliş Postası editörünün “Kudüs için tur firmalarına uygulanan kota sorunu ve Avrupa şehirlerine göre bilet fiyatlarının yüksek olması konusunda bakanlık girişimde bulunacak mı?” sorusuna “Sadece kota sorunu değil, farklı bazı sıkıntılarda mevcut Kudüs konusunda. Hepsinin farkındayız ve gerekli adımlar atılacak bu yönde. Aynı zamanda sadece Türkiye’de bulunan tur firmaları değil Kudüs’te faaliyet gösteren firmalarında güçlendirilmesi için bazı çalışmaları yapılacak” diyerek cevapladı.
Devlet tiyatrolarının özelleştirileceğine ilişkin soruya da Kurtulmuş, “Devlet tiyatroları devam edecek. Devletin özel tiyatrolara da desteği sürecek. Ancak zamanın ruhuna uygun olarak bütün kurumlarımızın kendi kurum kültürlerini yeniden güncellemeleri gerekiyor” yanıtını verdi…

Yorumlar