Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Milyarlarca insan yoksulluk içinde yaşıyor

19 Ağustos Dünya İnsani Yardım Günü’nde kıtlık, kuraklık, çatışmalar ve doğal afetler gibi nedenlerle yardıma muhtaç kişilerin durumu bir kez daha gündeme geldi.

Milyarlarca insan yoksulluk içinde yaşıyor

Geçen yıl dünyadaki çatışmalar ve felaketler nedeniyle hayatta kalabilmek için son çare olarak uluslararası yardıma muhtaç duruma düşen kişi sayısı 201 milyonu geçti. Suriye, Yemen ve Güney Sudan’da devam eden çatışmalar, milyonlarca kişinin acı çekmesi ve yerinden edilmesine neden olurken, Karayipler’de doğal felaketler ile Afrika Boynuzu’ndaki kuraklık ve gıda güvensizliği çok sayıda kişinin hayatını son derece olumsuz etkiledi.

Geçen yıl ayrıca Rohingya nüfusunun Myanmar’dan kitlesel olarak yerlerinden edilmesini zorunlu kılan şiddet ve zulme de tanık olundu.

Yemen, Suriye ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin de dahil olduğu birçok ülkede devam eden şiddet ve karışıklıkların yanı sıra Nijerya gibi diğer ülkelerde yaşanan yeni salgınlar, insani yardıma olan ihtiyaçları artırdı.

Birçok kriz, çatışmanın yanı sıra doğal afet ve zorla yerinden edilmeyle sonuçlanan felaketlerin bir araya gelmesiyle karmaşık hal aldı. Dünyada her yıl yapılan insani yardımların haritasını çıkaran İngiltere merkezli Kalkınma İnisiyatifleri Örgütü’nün “Küresel İnsani Yardım Raporu 2018” verilerine göre, dünya genelinde 134 ülkedeki 201 milyondan fazla insanın uluslararası insani yardıma muhtaç olduğu tahmin ediliyor. Yemen, Suriye, Etiyopya, Irak, Nijerya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Güney Sudan, Afganistan, Somali, Kenya, Haiti, Malawi, Kolombiya, Sudan, Çad, Zimbabve, Mali, Ukrayna, Kamerun, Lübnan, Pakistan, Burundi, Ürdün, Orta Afrika Cumhuriyeti, Uganda, Nijer, Filistin, Mozambik, Madagaskar, Libya, Angola, Bangladeş, Sri Lanka, Nepal ve Myanmar geçen yıl en çok insani yardıma muhtaç kişilerin yaşadığı ülkeler olarak sıralanırken, bu kişilerin beşte birinden fazlası (yüzde 23,5) sadece Suriye, Yemen ve 3,5 milyon Suriyeliyi misafir etmesi nedeniyle Türkiye’de bulunuyor.

SAVAŞ, HASTALIK, DOĞAL AFET

Söz konusu ülkelerin 21’inde geçen yıl krizler devam etti ve bu durum çok sayıda insanın uluslararası insani yardıma muhtaç hale gelmesine neden oldu. Bu ülkelerin 29’unda da aynı anda birden fazla krizle karşı karşıya kalındı. Bu ülkelerden Etiyopya, Nijer, Pakistan, Somali, Güney Sudan ve Sudan aynı anda üç kriz türünü de yaşadı. Aynı anda birden fazla kriz yaşanan ülkelere gönderilen insani yardımlar, tüm yardımların yüzde 60’ını oluştururken, geçen yıl yardımların en fazla gittiği ilk ülke yüzde 14 ile Suriye, ikinci ülke ise yüzde 8 ile Yemen oldu.

EN BÜYÜK NÜFUS HAREKETİ

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen bu en büyük nüfus hareketinin merkezinde ise Türkiye bulunuyor. Bu nedenle BM Mülteciler Yüksek Komiserliği son 4 yıldır Türkiye’yi “dünyanın en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkesi” ilan ediyor. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) raporlarında, Türkiye’yi “dünyanın en fazla sığınmacı çocuğa ev sahipliği yapan ülkesi” ilan etti. Türkiye, tarihte ilk kez düzenlenen ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Organizasyonu olan “Dünya İnsani Zirvesi” Mayıs 2016’da İstanbul’da ev sahipliği yaptı. Bu organizasyon, Türkiye’nin “insani yardımda küresel bir merkez” haline gelmesini ve sığınmacılar ile mazlumlar konusunda “dünyanın vicdanı” olduğunu somutlaştırdı.

HAR YERDE HER ALANDA

Türkiye, yaptığı faaliyetlerle şefkat elini tüm insanlığa uzatan Afet ve Acil Durum Yönetiminin (AFAD) çalışmaları ve koordinasyonuyla Avrupa, Asya, Afrika ve hatta Amerika ve Okyanusya kıtalarında insani yardım, arama kurtarma, tahliye-transfer operasyonları yürüten; altyapılar kuran ve afet yönetimi tecrübelerini aktaran bir ülke haline geldi. AFAD’ın yanı sıra TİKA, 59 ülkede 61 ofisiyle dünyanın dört bir yanında eğitimden sağlığa, tarım ve hayvancılıktan idari ve sivil altyapıların geliştirilmesi, uzman eğitimleri, su sanitasyonu gibi birçok alanda kalkınma yardımları gerçekleştiriyor. Başkanlık, insani yardım faaliyetleri ile de birçok coğrafyada Türkiye’nin yardım elini mazlum coğrafyalara ulaştırıyor.