Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Myanmar’da ölüm tüccarı soykırım çetesi

İbrahim Seçkin Talaş
Myanmar’da ölüm tüccarı soykırım çetesi

Her geçen gün yeni bir baskı stratejisi uygulanan bölgede geçtiğimiz günlerde Çin’in barış tehdidi gerekçesiyle hükümet, internete erişimi engellemişti.

Myanmar, bir diğer adıyla Birmanya, ya da Burma ülkesi son yıllarda Arakanlı Müslümanlara uyguladığı soykırım ve yerinden etme politikasıyla vicdanları zorluyor. Güneydoğu Asya’da yer alan ülke, Andaman Denizi ve Bengal Körfezi kıyısında yer alırken çevresinde Bangladeş, Tayland, Çin, Hindistan ve Laos ülkeleri bulunuyor.

Myanmar, bağımsızlığını kazandığı 1948 yılından 1962’ye kadar demokrasiyle yönetilse de ülke 2011 yılına kadar darbeyle iktidara gelen askerler tarafından idare edildi. Ülkenin siyasi görünümüne bakıldığında 1982 Vatandaşlık Kanunu kapsamında vatandaşlıkları ellerinden alınan 1 milyondan fazla Müslüman, 2011’de başlayan sivil siyaset için seçme haklarını kullanamadı. Toplamda 8 ana etnik grubun yanı sıra toplamda 135 etnik unsurun bulunduğu Myanmar’da hükümet Arakanda yaşayan Müslümanları, inançları yüzünden ötekileştiriyor.

Baskının her türlü hali var

Çin’in Myanmar sınırında bulunan eyaletlerinde barışı tehdit ettiği gerekçesiyle Myanmar hükümeti, Arakanlı Müslümanların yaşadığı bölgelerde internete erişimi engelledi. Son birkaç sene içerisinde 730 bine yakın Arakanlı Müslüman, Budist rahipler ve kolluk kuvvetleri tarafından yerlerinden edilmişti. Kadın ve çocuk tecavüzlerinin yaşandığı Arakanda, Müslümanlar ciddi ciddi soykırıma uğramıştı.

2015 yılında Myanmar’da kalıcı barışın tesisi için devreye sokulan “Ulusal Ateşkes Anlaşması” silahlı etnik unsurların sadece sekiziyle imzalanmış olsa da ateşkes diğer etnik unsurları kapsamadığı için ülkede sular durulmuyor.

Önce kov sonra ranta aç

Myanmar hükümeti, “Ulusal Ateşkes” anlaşmasının kalıcı hale gelmesi için tüm silahlı grupları bu anlaşma etrafında toplamaya çalışsa da pek de istekli davranmıyor. Çünkü sadece inançları yüzünden dışlanan, soykırıma uğrayan Müslüman, önce vatandaşlıktan atıldı, sonra da yerlerinden edildi.

Arakanı yatırıma açma hayalleri kuran Myanmar hükümeti, Müslümanları bölgeden baskı ve soykırımla temizledikten sonra Dünya Bankası’nın “Arakanın gelişimi” adı altında 100 Milyon dolar kredi teklifine olumlu bakıyor. Ancak Dünya Bankasından gelecek kredinin Müslümana uygulanan soykırımın üzerini kapatma gayreti olduğu gerçeği değiştirmiyor.

Myanmar, uzun yıllardır Müslümanlara uyguladığı soykırım politikasının ardından soykırım bölgesinde 600 yatırımcıyı bir araya getirdi. Ayrıca Myanmar Dışişleri Bakanı SuuÇii, bölge ülkeleri olan Japonya, Çin, Singapur, Vietnam ve Kamboçya ülkelerine gerçekleştirdiği ziyarette Arakanı pazarlamak, yatırım çekmek için soykırımın üzerinde para basacak mecralar oluşturma gayreti içerisine girmeye devam ediyor.