Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Nedir bu açılan kapanan AB fasılları

Nedir bu açılan kapanan AB fasılları

Türkiye’nin Avrupa Birliği serüveni 1963’te başladı.
Türkiye’ye adaylık statüsü 36 yıl sonra 1999’da verildi. Ancak Türkiye’deki siyasal istikrarsızlık nedeniyle tam üyelik müzakereleri bir türlü başlayamadı.
Türkiye ile Avrupa Birliği müzakereleri ise ilk olarak 17 Aralık 2004 tarihde gündeme geldi. Ancak 3 Ekim 2005’te başladı. 2005’ten bugüne 35 müzakere başlığından sadece 14’ü açılabildi.

MÜZAKEREYE AÇILAN 15 FASIL
25. Bilim ve Araştırma (Müzakerelere Geçici Olarak Kapanmıştır)
4. Sermayenin Serbest Dolaşımı
6. Şirketler Hukuku
7. Fikri Mülkiyet Hukuku
10. Bilgi Toplumu ve Medya
12. Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı
16. Vergilendirme
17. Ekonomik ve Parasal Politika
18. İstatistik
20. İşletme ve Sanayi Politikası
21. Trans-Avrupa Ağları
22. Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu
27. Çevre
28. Tüketicinin ve Sağlığın Korunması
32. Mali Kontrol
14 Aralık’ta Brüksel’de 2 yıldır açılması beklenen 17. Ekonomik ve Parasal Politika faslı açıldı.
2 yıldır açılması beklenen 17. faslı, üye devletlerin merkez bankalarının bağımsızlığı, kamu sektörünün merkez balnkaları tarafından finansmanının yasaklanması ve kamu kesiminin finansal kurumlara imtiyazlı erişiminin önlenmesi konularını içeriyor.
Böylece daha güçlü bir ekonomik yapı oluşturulması ve üye ülkeler arasında ekonomik koordinasyon sağlanması amaçlanıyor.
17. faslın 2 yıdır engellenmesinin sebebi de Kıbrıs Rum kesimi başta olmak üzere bazı AB üyelerinin siyasi engellemelerine hedef olması.
Bugüne kadar teklif edilen 35 fasıldan 14’ünün açılmasının nedeni ise taraflar arasındaki ilişkinin son yıllarda giderek zayıflaması ve müzakerelerin fiilen dondurulması… ancak bugüne kadar açılan fasıllardan sadece 25 numaralı Bilim ve Araştırma faslı geçici olarak kapatıldı.
Müzakerelerin dondurulmasının özellikle 2 nedeni var. Birincisi Avrupa Birliği’nin Türkiye’yi AB ruhundan uzaklaşmakla itham etmesi. Diğeri ise Türkiye’de AB üyelik desteğinin son 15 yılda en düşük seviyede olması.
Funda Gül

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!