Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Operasyonun uzun vadede hedefi yeni bir başlangıç

Barış Pınarı Harekâtı başarıyla icra ediliyor. Prof. Dr. Bilgin, harekâtın yankıları sürerken Türkiye-ABD, Türkiye-Rusya ilişkilerine yönelik açıklamalarda bulundu. Bilgin, “Türkiye, Suriye’nin geleceğinde masada elini güçlü tutmak istiyor. Hedeflerini adım adım gerçekleştirdiğini görüyoruz” dedi.

İbrahim Seçkin Talaş
Operasyonun uzun vadede hedefi yeni bir başlangıç

Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük terör operasyonu olan Barış Pınarı Harekâtı başladı. Başkan Erdoğan’ın talimatıyla havadan savaş uçakları, karadan obüs toplarıyla Rasulayn ve Tel Abyad vuruldu. Terörist unsurlara ait 180 hedef imha edilirken sınırı geçen komando arazide ilerleyişini sürdürüyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesi gece boyunca harekâtı takip ederken yer yer talimatlara vererek operasyonun başarılı bir şekilde icra edilmesini sağladı. Mehmetçik talimatlar doğrultusunda sahanın her türlü riskine karşı tedbirli bir şekilde Fırat’ın doğusunu YPG-PYD terör örgütünden temizliyor.

YPG-PYD zulmüyle yerinden edilen sayısı milyonlara dayanan muhacirin yeniden evine dönmesini sağlayacak olan Barış Pınarı Harekâtı kapsamının yankıları sürerken sosyal medya üzerinden yalan yanlış bilgileri, geçmiş yıllarda başka noktalardan çekilen fotoğraflarla birleştirip algı oluşturmaya çalışan terör örgütüne karşı bir darbede bölge aşiretlerinden geldi.

Rasulayn’da aşiretler YPG-PYD zulmüne karşı tavır alıp çatışmaya başladı. Birçok aşiretin TSK makamlarıyla temasa geçtiği duyuruldu. Fırat Kalkanı ve Zeytindalı operasyonlarında TSK birliklerine eşlik eden ÖSO, düzenli bir yapıya kavuşturulup Suriye Milli Ordusu ismiyle Barış Pınarı Harekâtı’na destek veriyor. Bu kapsamda Suriye Milli Ordusuna ait birliklerde Fırat’ın doğusuna giriş yaptı.

CANLI BİR DİPLOMASİ

Barış Pınarı Harekâtı başarıyla devam ederken Fırat Kalkanı ile DAEŞ terör örgütüne, Zeytindalı ile YPG-PYD terör örgütüne sahayı dar eden Türkiye, Rusya ve ABD ile müzakere yolunu açık tutarak bölgesini huzura kavuşturuyor.
Rusya ve İran ile Fırat’ın batısında, ABD ile Fırat’ın doğusunda diplomasi kanallarını tuttu. Buna göre, Barış Pınarı Harekâtı ABD ve Rusya ile ilişkileri nasıl etkiler? Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Barış Pınarı Harekâtı sonrası uluslararası dengelere ilişkin Diriliş Postası muhabirine açıklamalarda bulundu.

ABD’NİN GERİ ÇEKİLMESİ DİPLOMATİK BAŞARI!

Fırat’ın doğusunda Türk-Amerikan devriye görevi anlaşmasının Türkiye’nin uzun vade hedefleri için bir başlangıç olduğununkabul edilebileceğini belirten Prof. Dr. Bilgin, bölgedeki terör varlığının yok edilmesine yönelik hamlelerin sırayla geleceğini söyledi. Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitü Müdürü Prof. Dr. Bilgin, “Türkiye; ABD üzerinde kontrollü bir diplomatik ve stratejik baskı uygulayarak kısa vade hedeflerini gerçekleştirmek üzere ABD’nin Tel Abyat ve Resulayn’dan geri çekilmesini sağlamıştır” dedi.

Türkiye’nin kısa ve orta vade hedefinin 480 km uzunluğunda, Fırat’ın Doğu yakasını 30 km derinliğe kadar her türlü terör etkisinden temizleyip sınır güvenliğini sağlama niyetinin bulunduğuna değinen Prof. Dr. Bilgin, başarılı olmuş “güvenli bölge” teziyle Suriyeli mültecilerin en az yarısını yerleştireceğini sözlerine ekledi.

Türkiye’nin nihai stratejik hedefinin Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlama koşuluyla 60 bin civarında olan PKK-YPG terör örgütünü dağıtmak olduğunu dile getiren Bilgin, diğer taraftan Türkiye’nin Suriye’nin geleceğiyle ilgili kararların verileceği diplomasi masasında elini güçlü tutmak istediğinin altını çizdi. Bilgin, “Türkiye’nin bu hedeflerini adım adım gerçekleştirdiğini görüyoruz” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE RUSYA’DAN FARKLI DÜŞÜNÜYOR

Barış Pınarı Harekâtı’nın başlamasıyla Rusya ile ilişkilerin nasıl etkileneceğine dair değerlendirmede bulunan Bilgin, Türkiye ve Rusya’nın Suriye krizine çözüm bulmak için Astana Süreci üyesi iki ülke olduğunu belirtti. Türkiye’nin Suriye’de iç savaşın sonlanmasını, ülke bütünlüğünün sağlanmasını ve barış sürecine geçilmesini istediğini aktaran Prof. Dr. Bilgin, Türkiye ve Rusya arasında anlaşmazlık konularının bulunduğunu hatırlattı.

Bilgin, “İdlib’te güvenliğin sağlanması ve çatışmasızlık sürecinin devam ettirilmesi konusunda farklı yaklaşımlar söz konusudur. Rusya, Türkiye’nin aksine özelde İdlib’te genelde ise Suriye’de bulunan tüm muhalif unsurları terörist olarak nitelendiriyor. İkinci temel konu ise Esad’lı bir rejimle devam edip etmeme meselesidir. Türkiye Suriye’nin geleceğinde Esadsız bir çözüm yolu ararken Rusya Esad’ın müttefiki konumunda bulunmaya devam ediyor” diye konuştu.

Rusya’nın PKK’ya bakış açısının fikir ayrılığına neden olduğunu sözlerine ekleyen Prof. Dr. Bilgin, Rusya halen PKK’yı terör örgütü olarak ilan etmediği gibi Moskova’da ofis açmasına da izin verdiğini ifade etti. Bilgin, Barış Pınarı Harekâtı için Rusya’nın tavrının ne olacağına dair soruya, “Rusya şimdilik ABD’nin bölgeden çekilmesine sebep olduğundan dolayı Türk operasyonuna ses çıkarmayacaktır. Ama destek mesajı da vermeyecektir. Şimdilik sahadaki gelişmeleri gözlemleyecek ve duruma göre hareket edecektir” diyerek sözlerini noktaladı.

Barış Pınarı Harekâtı’nın 6. gününde

Türkiye’nin güney sınrına konuşlandırılan terör kantonlarını yıkmak için başlattığı Barış Pınarı Harekatı bölgedeki siviller için güvenli bir alan açma amacı taşıyor. Her ne kadar ululslararası Türkiye yalnız bırakılsada bu harekat tamamen meşru müdafa sınırları içerisinde gerçekleştiriliyor.