Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Papa’nın ‘3. Dünya Savaşı’ ifadesi ne anlama geliyor?

Papa’nın ‘3. Dünya Savaşı’ ifadesi ne anlama geliyor?

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus’un, bölgesel çatışmalara ve terör saldırılarına atıfda bulunarak sıklıkla “3. Dünya Savaşı”nı dile getirmesi endişe ile karşılanırken, Vatikanlı yetkililer ve uzmanlar; Papa’nın uluslararası topluma yönelik uyarıda bulunduğu düşüncesindeler.
Dünya genelinde yaklaşık 1 milyar 200 milyon Katolik’in ruhani lideri olması sebebiyle önemli bir nüfuza sahip olan Papa Franciscus, ilk olarak geçen yıl dile getirdiği, “Biz, parça parça üçüncü dünya savaşındayız” ifadelerini, Paris’te geçen hafta eşzamanlı gerçekleştirilen terör saldırılarının ardından tekrar gündeme getirdi. Haftalık konuşmalarının büyük bölümünde çatışmaların son bulması için barış dileyen din adamının, “savaş” kelimesini bu şekilde cüretkarca telaffuz etmesi, başta Müslüman dünyası olmak üzere kimi çevrelerde endişe ile karşılanıyor.
Papa’nın geçen yıl ilk kez yaptığı açıklamaya konu olan olaylar arasında terör örgütü IŞAİD’in (Irak ve Şam Anti İslam Devleti) Irak ve Suriye’de vahşi katliamlarla ilerlemesi, Suriye rejiminin kanlı saldırıları, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını artırması, Ukrayna krizinin yoğun şekilde hissedilmesi ve Afrika’dan Avrupa’ya kaçmaya çalışan mültecilerin Akdeniz’de hayatlarını kaybetmesi vardı. Geçen yıl yaz aylarında Katolik Kilisesi’nin 6. Asya Gençlik Günleri etkinliklerine katılmak üzere Güney Kore’ye giden Papa Franciscus, o seyahatten dönerken “3. Dünya Savaşı” ifadesini kullandı ve bunu başta Paris saldırıları sonrası olmak üzere birkaç kez tekrarladı.
Konuya ilişkin soruları cevaplayan Vatikan Basın Sözcüsü Federico Lombardi, “Papa, birçok kez bu ifadeyi kullandı. Papa, dünyanın pek çok yerinde çatışmanın olduğuna dikkati çekiyor. Bugünün dünyası, barışçıl bir dünya değil. Farklı yerlerde, çok sayıda çatışma var” dedi.
Papa’nın “3. Dünya Savaşı” ile geleneksel anlamda bir ülkenin diğer ülkeye savaş açmasını kastetmediğini kaydeden sözcü Lombardi, “Şu anda dünyada öyle bir durum var ki, barış içinde olan bir dünyadan söz edemeyiz. Çok ciddi boyutlarda şiddet var. O (parçalar halinde 3. Dünya Savaşı’ndayız) diyerek aslında orijinal bir şey söyledi. Ben daha önce başkasından duymadım. Farklı kıtalardaki çatışmalar serisinden bahsederek, bir imaj üstünden tanımlama yaptı” dedi.
Yıllardır Vatikan’ı yakından takip eden gazeteci Francesco Peloso da, “Bence burada Papa, bir küresel fenomenden bahsediyor. Sadece Paris’teki saldırılar değil, dünyadaki pek çok silahlı çatışmaya kadar dünyada son zamanlarda olan bütün gelişmelere karşılık geliyor bu ifadeleri. Örneğin; Irak savaşı, Suriye’deki savaş, kutsal topraklardaki kriz; Filistin’deki, Eritre, Libya, bütün Ortadoğu, aynı zamanda diğer bütün senaryolar mesela; Afrika, Asya. Kısacası, çatışmaların olduğu bütün alanlar, bunların mağdurları, göçmenleri, nefret suçları, intikam duygularına karşılık geliyor. Bundan en çok da siviller etkileniyor. Onlar çatışmaların ilk mağdurları. Ben Papa’nın bunu kastettiğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!