Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Peşmerge, kimyasal silah saldırılarına karşı korumasız

Peşmerge, kimyasal silah  saldırılarına karşı korumasız

Merhum Resul, Irak’ın Erbil kentindeki çalışma ofisinde, “Peşmerge cephelerine farklı silahlarla saldıran militanlar, uzak mesafeden fırlatılan katyuşa füzeleri ve havanların içerisine çeşitli kimyasal madde koyuyorlar. Saldırı sonrası hastahaneye kaldırılan yaralı Peşmergelerin vücutları üzerinde yaptığım incelemeler sonucunda, daha ağırlıklı olarak ‘hardal gazının’ kullanıldığını tespit ettim” ifadelerini kullandı.
Hardal gazının kullanılması ve elde edilmesinin kolay olduğunun altını çizen Resul, “DAEŞ, bu gazı Irak ve Suriye’de sıvı bir şekilde ele geçirdikten sonra, uzun mesafedeki cephelere havan veya katyuşa füzeleri ile fırlatıyor. İlk önce sıvı olan bu madde patladıktan sonra havayla karışarak yayılmaya başlıyor. Gazın iyi bir şekilde yayılması için militanlar kimyasal saldırılarda daha çok rüzgarlı havaları tercih ediyor” değerlendirmesinde bulundu.
Söz konusu gazın vücutla temasa geçmesinden sonra, yanma ve şişme belirtilerinin kısa bir süre içerisinde ortaya çıktığına vurgu yapan Resul, “Kimyasal madde saldırılarına maruz kalan Peşmergelerin vücudunda yanma ve şişme belirtilerine rastladım. Bu saldırı anında ortaya çıkan ilk belirti. Bu gazı soluyan kişilerin akciğeri ve gözleri ise yanmaya başlıyor. Müdahale edilmediği takdirde, ömür boyunca nefes darlığı ve göz körlüğü riski olacaktır” bilgisini paylaştı.
DAEŞ’in kimyasal silah saldırılarına karşı Peşmerge’nin kendisini korumak için yeterli bilgi ve teçhizata sahip olmadığına değinen Resul, “Maalesef Irak’taki Saddam ve Baas döneminde birçok defa kimyasal silah kullanıldı ancak buna rağmen genel olarak halkın bu konuda yeterli bilgilendirildiğine inanmıyorum. DAEŞ ile en ön saflarda mücadele eden Peşmerge güçlerinin gaz maskesi bile yok. Saldırı anında korunmak için ne yapacaklarına dair temel eğitim almamışlar.” şeklinde konuştu.

Kimyasal silahla saldırı düzenlendi

Musul’daki Mahmur Cephesi Peşmerge Komutanı Necat Ali ise, DAEŞ’in bulundukları bölgeye yaklaşık 4 defa kimyasal silahlarla saldırdığını hatırlatarak, “Teröristler daha çok stratejik ve geri almak istedikleri bölgelere kimyasal silahla saldırıyor. Ağır çatışmaların yaşandığı veya zor durumda kaldıkları zamanlarda bu silahı kullanarak kendilerini kurtarmaya çalışıyorlar” dedi.
Peşmerge’nin kimyasal silah saldırılarından korunması için uluslararası koalisyon güçlerinden teçhizat yardımında bulunduklarını kaydeden Ali, “Maalesef şuana kadar bu konuda ciddi bir yardım elimize ulaşmadı. Birçok defa bu talep yardımını gündeme getirdik” dedi.

Etiketler