Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Petrolü olan yandı

Petrolü olan yandı

Dünyanın en önemli enerji kaynağı olan petrolde uluslararası otoritelerin tahminin aksine yaşanan beklenmedik düşüşler ülke ekonomilerini zor durumda bıraktı. Brent Petrol fiyatları yılın 2. yarısında yüzde 50 değer kaybederek 37 dolara kadar geriledi ve ABD’nin Irak işgali sonrasında seviyeleri ne doğru yaklaştı.

Arz fazlası etkili oldu

Petrol fiyatlarının düşüşünde en önemli etken olarak Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) üretim kotasını sabit tutması göze çarptı. Bu bağlamda Suudi Arabistan ve Irak’ın günlük ortalama ham petrol üretim seviyeleri 2015’te, bir önceki yıla göre, toplam 1,8 milyon varil arttı. OPEC’in fiili üretimini kasım ayında günlük ortalama 31,7 milyon varile kadar çıkardı.Rusya’nın üretimi, 2015’in ilk yarısında, düşük petrol fiyatları nedeniyle gerilese de 2015’in ikinci yarısında günlük ortalama 400 bin varil artarak 10,7 milyon varile kadar çıktı. Öte yandan ABD’de üretimini 9.6 milyon varile yükseltti. OPEC üyelerinin yaptıkları son toplantıda üretim kotayı düşürmemeleri fiyatlardaki gerilemenin süreceği şeklinde yorumlandı.

Putin’in planı tutmadı

Türkiye’nin savaş uçağını düşürmesinin ardından ambargo kararı alan Rusya, petrol fiyatlarının düşüşünden en fazla etkilenen ülke oldu. Ekonomik verilere göre Rusya 2 ay içerisinde 100 milyar dolara yakın maddi kayba uğradı. Putin’in Suriye’de Esed rejimine destek vererek yürüttüğü petrol fiyatlarını yükseltme planı böylece suya düştü. Ayrıca petrol fiyatlarının düşüşü ile büyük yara alan Rusya’da, 1997’de yaşanan ekonomik kriz gündeme taşındı.

İran pazara dahil oluyor 

P5+1 ülkeleri ile uzun süren nükleer müzakereler sonrası anlaşma sağlayan İran, ambargonun kaldırılması sonrası yüksek petrol rezervini, doğalgaz ile birlikte Avrupa ve Asya’ya pazarlamanın yollarını aramaya başladı. Uzmanlar, İran’ın pazara dahil olmasının fiyatların daha aşağı seviyelere gerilemesine zemin hazırlayacağı görüşünde birleşti.

Arabistan da iflas tehlikesi

Uluslararası Para Fonu IMF’in petrol fiyatlarındaki gerileme nedeniyle 5 yıllık vadede iflas uyarısı yaptığı Suudi Arabistan ekonomik tedbirler almaya başladı. Suudi Arabistan, ilk hamlesini kurşunsuz benzine yüzde 50, normal benzine yüzde 66.7 zam yaparak yaptı. Ayrıca elektrik ve suya zam kararı alındı.

Türkiye karlı çıkar

Enerji sektöründe yüzde 72 oranında dışa bağımlı olan Türkiye, düşüşlerden olumlu şekilde faydalanacak ülkelerin başında gelir. Cari faturayı yükselten petrol ithalatında fiyatların düşüşü Türkiye’nin 21 milyar dolar daha az ödeme yapmasını sağlayacak. Fiyattaki düşüşler iç pazara da yansıyacak.

Etiketler