Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Rus firmalardan Putin’e rest

Rus firmalardan Putin’e rest

Petrol fiyatlarının düşüşü ve savunma harcamaları nedeniyle ekonomik olarak zor günler geçiren Rusya’da, Türkiye’ye yönelik 1 Ocak itibariyle uygulamaya başlanan ambargonun kaldırılması için Devlet Başkanı Putin’e tepkiler artıyor.

Firmalar harekete geçti

Enflasyonun yüzde 16’lara dayandığı ülkede, Türkiye’den ihraç edilen ürünlere yasak gelmesi ve buna bağlı olarak üretimin azalması Rus firmaları harekete geçirdi. Birçok büyük Rus şirketi, ülkenin Türkiye’ye yönelik yaptırımlarından muaf kalmak için bir bir başvuru yapmaya başladı. Rusya Ekonomi ve Gelişim Bakan Yardımcısı AlekseyLihaçev, “Sberbank başta olmak üzere Rusya’nın yaptırımlarının etkisinden çıkmak için birçok Rus şirket başvuruyor” dedi.

Tişört bile basamadılar

Türkiye’ye pekçok sanayi alanında bağımlı olan Rusya’da çarklar tersine dönmeye başladı. Otomotiv üreticileri Türkiye’den yedek parça alamamaları yüzünden ambargonun kaldırılmasını talep etti. Öte yandan tekstil sektöründe de durum farklı değil.Geçtiğimiz aylarda Türkiye’den ithal kumaşların ulaşmaması sonrası ülkenin tekstil sektörü Türk karşıtı sloganlar içeren tişörtleri bile basamadığı ortaya çıkmış ve Putin dünya basınında alay konusu olmuştu.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!