Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Rusya; DAEŞ, PKK ve Esed için savaşıyor

Rusya; DAEŞ, PKK ve  Esed için savaşıyor

Rus savaş uçaklarının Suriye’de gerçekleştirdiği hava saldırıları, terör örgütü DAEŞ, PYD ve Esed rejiminin devrimci gruplara karşı işlerini kolaylaştırıyor. Yaklaşık 3 ay önce “DAEŞ ile mücadele” adı altında Suriye’ye konuşlandırılan Rus savaş uçakları, o tarihten bu yana yoğun olarak devrimcilerin denetimindeki bölgeleri hedef aldı. İlk olarak Suriye’nin iç kesimlerinde yer alan Humus’a bağlı Telbise ve Rastan ilçelerini bombalayan Rusların bu saldırılarında onlarca sivil hayatını kaybetti. 
Ruslar, İdlib kırsalında ılımlı muhalif karargahlarına da saldırarak buralarda DAEŞ’in olduğu ileri sürmüştü ki; sonradan bu bölgede terör örgütü elemanlarının olmadığı anlaşıldı. Rus savaş uçakları daha sonra Halep’in güney kesimlerinde İran, Irak ve Hizbullah milislerinin desteklediği Esed güçlerine hava desteği verdi. Rejim askerleri, bu sayede Eys ve Hadır beldelerinin kontrolünü devrimcilerden aldı.    
Lazkiye’nin kuzeyinde Bayırbucak Türkmen bölgesini hedef seçen Rus uçakları, burada da aynı yöntemi izleyerek, Esed’e alan hakimiyeti kazandırdı.
Rusların bu hamleleri sadece Esed rejimine değil, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’ye de yaradı. Hava saldırıları bu kez Halep’in kuzeyinde Deyr Cemal, Şevağra ve Malikiye beldelerindeki cephe hattına yöneldi. PYD, bu sayede bölgede ilerledi. 
Suriye’de DAEŞ ile mücadele ettiğini açıklayan Rusya, Halep’e bağlı Mari ilçesi ve Soran beldesi yakınlarında, terör örgütünün saldırılarına maruz kalan muhaliflerin cephe hatlarına da hava saldırıları gerçekleştirdi. Rusya’nın bu bombardımanı da terör örgütü DAEŞ’e bu bölgelerde alan hakimiyeti kazandırdı. 
Kel Cibrin, Kafra ve İhris’i de bombalayan Rus savaş uçakları, hem insani yardım hattını hedef aldı hem de muhaliflerin Esed rejimi ve DAEŞ karşısındaki ilerleyişini durdurdu. 
Ruslar, Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesinin hemen ardından, Azez ilçesinde insani yardım malzemesi taşıyan TIR’ların park sahasına bomba yağdırdı.
Rus savaş uçakları, halen Halep ve kırsalında muhaliflerin kontrolünde olan sivil yerleşim yerlerine de saldırıyor.

GASAM Başkanı Şahin’in görüşleri

Güney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (GASAM) Başkanı Ali Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye krizinin son zamanlarda özellikle Türkiye’nin sınırlarına doğru yoğunlaştığını söyledi. 
Suriye’deki savaşı Cerablus’tan başlayıp batıya doğru kaydırılmasının altında yatan bazı nedenler olduğunu vurgulayan Şahin, şöyle konuştu:
“Aslında bu, Türkiye’nin Ortadoğu ile temasını kesmek ve sınırımız boyunca uzanan bir Kürt koridoru oluşturmak isteyenlerin bu hedeflere ulaşmak için tamamlamak istedikleri pazılın son parçası. Türkiye sadece Ortadoğu halkları için değil, Balkanlar’da, Kafkasya’da ve Afrika’da yaşayan tüm mazlum coğrafyaların umudu haline gelmiş ve bu coğrafyalarda güçlü sempati ve nüfuz kazanmış bir ülke. Türkiye bu bölgelerde güç kazanırken, Batı, kadim sömürü coğrafyaları olan bu topraklarda nüfuzunu kaybediyor. Aslına bakarsanız, Ortadoğu’da verilen savaşların kökeninde ‘Türkiye’nin önünü kesme ve durdurma’ hesapları yatmaktadır.”

Rusların hedefi

Esed rejiminin PYD ve DAEŞ ile hareket ettiğini savunan Ali Şahin, “Şimdi Ruslar da Suriye’de aktif yer alıyor. Rusya’nın da kendine göre planları ve hedefleri var. Baktığınız zaman Rusya, ‘DAEŞ ile mücadele’ adı altında sivillere ve ılımlı muhaliflerin cephe hatlarına saldırıyor” dedi. 
Şahin, birilerinin 100 yıl aradan sonra Türklerin Ortadoğu’ya siyasi, kültürel ve fiziki anlamda yeniden girmesini, söz sahibi olmasını istemediğine dikkati çekti. 
Ortadoğu’daki halkların eskisi gibi olmadığını vurgulayan Ali Şahin, “Sömürüldüklerini, hipnoz edildiklerini, bitkisel hayatta yaşamaya mahkum edildiklerini, lambaya hapsedildiklerini fark ettiler. Türkiye ise tabiri caizse son 15 yıllık dış politika kazanımlarıyla fincancı katırlarını fena ürküttü” diye konuştu. 

Dengeler değişti

Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı Şam Cephesi basın sorumlusu Ebu Mahmud Nasır ise muhaliflerin şu anda 4 ayrı unsura karşı mücadele ettiğini dile getirdi.
Rusların Suriye’ye gelmesiyle ülkedeki dengelerin değiştiğini anlatan Nasır, “İşin doğrusu biz DAEŞ, Esed rejimi, PYD ve Ruslarla savaşıyoruz. Buna İran’ı da ilave edersek, işimizin ne kadar güç olduğu anlaşılmış olur. Özellikle Rus hava saldırıları, DAEŞ, Esed ve PYD’ye yarıyor. Hep biz ve sivil insanlar hedef alınıyor” şeklinde konuştu.
Ebu Mahmud Nasır, Rusların, Türkiye’nin ortaya koyduğu “güvenli bölge” tezini sabote etmeye çalıştığını aktardı.
Rusların Suriye’ye sözde “DAEŞ ile mücadele” için geldiğini belirten Nasır, “Ruslar, DAEŞ yerine Esed ve DAEŞ’le çatışan muhaliflere saldırıyor” ifadelerini kullandı.
Terör örgütü DAEŞ militanları tarafından döşenen mayına basarak yaralanan ve Kilis’te tedavi altına alınan Suriyeli Mahmut Ömer de Rus savaş uçaklarının asıl hedefinin DAEŞ değil, bulundukları bölgeleri terk etmeyen siviller olduğuna işaret etti.
Suriye’deki şartların sürekli değiştiğini anlatan Ömer, artık kiminle savaştıklarını bilemez duruma geldiklerini dile getirdi.
Esed rejiminin DAEŞ ve PYD ile de iş birliği yaptığını savunan Mahmut Ömer, “Şimdi işin içine Ruslar da girdi. Rus uçakları son günlerde Halep’in kuzeyinde sivil yerleşim birimlerini vurmaya başladı. Geçtiğimiz hafta DAEŞ, PYD ve rejim, ÖSO kontrolündeki Halep’e bağlı İhris ile Kafr Nasih köylerini kuşattı. Rus savaş uçakları da bu 3 gruba havadan destek sağladı” dedi.
Rus savaş uçaklarının bombardımanını artırdığını da belirten Ömer, karada DAEŞ, PYD ve Suriye rejimine karşı mücadele ettiklerini anlatarak, “Rus savaş uçakları ise asker, sivil gözetmeksizin üzerimize füze atıyor. Rus savaş uçaklarının asıl hedefi DAEŞ değil, bulundukları bölgeleri terk etmeyen sivillerdir. Bombaladıkları yerde kimin olduğuna hiç bakmıyorlar, rastgele bomba atıyorlar. Saldırılarda genelde siviller ölüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!