Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Teröristler Irak’ın kuzeyine çöreklendi

Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı’yla Fırat’ın doğusunda inşa ettikleri terör kantonları yerle bir olunca PKK/YPG unsurları bu kez Irak ve Suriye sınırına konuşlanıyor. Bölgedeki terör hamisi ABD’nin kol kanat gerdiği terör unsurlarına karşı Ankara ve Bağdat’ın ortaklaşa başlatacağı mücadele daha şimdiden küresel baronların kâbusu oldu.

Muhammed Şimşek
Teröristler Irak’ın kuzeyine çöreklendi

Diriliş Postası Haber Müdürü Muhammed Şimşek/Analiz-Yorum

Barış Pınarı Harekatıyla ağır darbe alan PKK/YPG’ye mensup terörist unsurlar ABD’nin kendilerine vaat ettiği topraklar olan Irak sınır bölgelerine toplanıyor. Türkiye’nin harekâtıyla bölgeden çekilen askerlerini bu bölgedeki üslere taşıyan ABD ise yine teröristlere arka çıkmaya hazırlanıyor.

Pentagon’un Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke bölgesiyle Irak’ın Sincar yerleşim birimi arasında teröristler için adeta güvenli bölge oluşturmaya çalıştığı gözlemleniyor. Dahası bölgedeki Semelka ve Yarubiye sınır kapılarını da kontrol altında tutmak isteyen ABD, buralarda örgüt mensuplarına ikmal sağlamayı hedefliyor.

DEAŞ bahaneli işgal
Yıllardır bölgenin kanını emerken terör örgütlerini palazlandıran ABD’nin Barış Pınarı Harekatı karşısında çekilmesinin hemen ardından petrol için geri dönmesi yeni bir işgal süreci başlatmıştı. Farklı bölgelere askerlerini ve kirli müttefikleri teröristleri kaydıran ABD’nin bu hamlesi karşısında Ankara ile Bağdat arasında sağlanacak işbirliği bu sinsi planı devre dışı bırakabilir. Zira Türkiye’nin Habur’un ardından Irak’a açılacak ikinci sınır kapısı Ovaköy projesi bu yönde atılacak adımları kapsıyor. Bu da Türkiye’nin, Tel Afer ve Musul üzerinden Bağdat ile kurulacak ulaşım güzergahıyla bölgedeki işgalcilerin yeni terör koridoru planına en sert darbeyi vurabileceği anlamına geliyor.

GÜVENLİĞİ TÜRKİYE SAĞLAYACAK

Türkiye’nin Irak ile olan ticaretinin tümünün sağlandığı Habur sınır kapısı Erbil yönetiminin kontrolünde bulunuyor olması iki ülke arasındaki ticaretin geleceği açısından Ovaköy sınır kapısının açılmasının mecburi kılıyor. Bölgede ABD eliyle yeni bir terör koridorunun kurulması hem Türkiye hem Irak için güvenlik sorunlarını ortaya çıkartacağı düşünüldüğünde Ovaköy sınır kapısı projesi buradaki sinsi planın önünde en büyük engeli oluşturuyor. Öyle ki bölgede sadece teröristler değil kaçakçılarında cirit attığı düşünüldüğünde kapı açıldıktan sonra ticaret yolunun kontrolü ve güvenliğinin Irak’taki üs bölgelerinde bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin birlikleriyle Irak birliklerinin koordineli bir şekilde sağlanması hedefleniyor.

ABD’nin yeni kâbusu!
Irak ile doğrudan ticareti başlatacak olan Ovaköy sınır kapısı projesi başta ABD olmak üzere Ortadoğu’daki işgalin mimarı İngiltere ve İsrail’in kâbusu özelliği taşıyor. Haseke-Karaçok-Sincar güzergahının kontrolünün Türkiye’ye geçmesinden korkan sömürgeci Batılı ülkeler, bu projenin gerçekleşmemesi için elinden geleni yapıyor. Çünkü bu sınır kapısı projesiyle Washington’un terör örgütüne yönelik nakil hatlarına darbe vuracak.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri