Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

TSK, İdlib cephesine özel eğitimli komandolar sevk ediyor

Esed güçlerinin İdlib’e saldırısını durdurmak için TSK’nın haftalardır İdlib cephesine sevkiyat devam ediyor. TSK, bu sabah İdlib güney cephesine özel eğitimli birçok komando birliği sevk etti.

Ceyhun Aşirov
TSK, İdlib cephesine özel eğitimli komandolar sevk ediyor

Diriliş Postası Muhabiri Ceyhun Aşirov-Suriye

TSK’nın İdlib’e sevk ettiği ÇNRA T-122, her türlü hava ve arazi şartında, yüksek öncelikli hedeflere karşı manevra birliklerine yoğun ve etkili ateş desteği sağlıyor.

Türk askerinin İdlib’e sevkiyatının yanında Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bölgelerinden de İdlib cephesine Türkiye destekli muhalifler intikal ediyor.

BİNLERCE SİVİL GÖÇ ETMEK ZORUNDA KALDI

Ayrıca, Türkiye’nin bütün uyarılarına rağmen Esed güçleri, Maratu Numan ve Seragip’den sonra Etarip’i de alarak İdlib şehir merkezini kuşatıp İdlib’in Türkiye ile bağlantısını koparmak istiyor. Ayrıca Şam yönetiminin hedefinde İdlib bölgesi için stratejik konumda olan M5 ve M4 ota yolları da var. Uzmanlar, Esed güçlerinin başarılı olması halinde 100 binlerce mültecinin Türkiye’ye göç edeceğini değerlendiriyor.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nden (OCHA) Jens Laerke, aralıktan beri çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 700 bin kişinin bölgeden ayrılmak zorunda kaldığını vurgulayarak, son 10 haftada yerinden edilenlerin sayısının 9 yıllık iç savaşın en yüksek seviyesine çıktığını açıkladı.

“ARTIK GÖZ YUMMAYACAĞIZ”

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan dün gerçekleştirdiği AK Parti grup toplantısında, yaptığı konuşmasında şunları ifade etmişti: ‘’Havada karada ne gerekiyorsa tereddüt etmeden bunu yapacağız. İdlib’deki askeri gücümüzü tahkim ettik. Artık kimsenin taşkınlığına, satılmışlığına göz yumacak değiliz. Herkes gözünü kapasa sırtını dönse de Türkiye bu duruma seyirci kalmayacaktır. İdlib’de rejim ve Ruslar ile rejim ile birlikte hareket eden güçlerin doğrudan sivil halkı hedef aldığı gerçeğinin altını çizmek istiyorum. Amaç bölge halkını sınırlarımıza doğru harekete zorlayarak sahayı boşaltmaktır.’’