Son Dakika

TSK milli silahlarla Afrin’i teröristlere dar ediyor

TSK, Zeytin Dalı Harekâtı’nda Fırtına obüsü, kirpi, çok namlulu roketatar, İHA gibi yerli yapım araç, silah ve mühimmat kullanıyor. Ayrıca, milli helikopter ATAK’ın da kullanıldığı harekâtta, yine yerli yapım radar karıştırıcı KORAL da görev alıyor.

TSK milli silahlarla Afrin’i teröristlere dar ediyor

TSK, Zeytin Dalı Harekatı’nda Fırtına obüsü, kirpi, çok namlulu roketatar, İHA gibi yerli yapım araç, silah ve mühimmat kullanıyor.

Ayrıca, milli helikopter ATAK’ın da kullanıldığı harekatta, yine yerli yapım radar karıştırıcı KORAL da görev alıyor.

TSK tarafından hudutlar ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak, Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DAEŞ’li teröristleri etkisiz hale getirmek, bölge halkını terör örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak amacıyla 20 Ocak’ta başlatılan Zeytin Dalı Harekatı’nın en önemli unsurlarından birini milli silahlar oluşturuyor.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile yürütülen harekatta karadan ilerleyiş sürüyor.

Teröristlere ait mevzi, depo ve sığınaklar da gerek havadan gerekse karadan aralıksız vuruluyor. TSK’nin kararlılıkla yürüttüğü harekatta kullanılan silah, mühimmat ve araçların büyük çoğunluğunun milli olması da dikkati çekiyor.

HELİKOPTER DE RADAR KARIŞTIRICI DA VAR

Harekat kapsamında ilk kez görev alan yerli üretim T-129 ATAK helikopteri, kara unsurlarınca lazerle titizlikle işaretlenen hedefleri yine milli “Cirit” füzeleriyle vuruyor. 

Füze ve mayın riskine karşı güçlendirilmiş gövdeleri olan milli üretim zırhlı personel taşıyıcı “Kirpi” de Afrin’de kara birliklerinin sınır ötesine sevk edilmesinde görev alıyor.

Harekat kapsamında kullanılan askeri araçlar arasında, yerli zırhlı muharebe aracı AKINCI ZMA’lar da yer alıyor. Keskin nişancı kulesi olan ZMA’lar, sınırdaki birçok birlikte hazır kıta bekletiliyor.

İHA’LAR İLE ADIM ADIM İZLENİYORLAR

İlk kez yeni geliştirilmiş teknolojilerle donatılan milli insansız hava araçlarından (İHA) da Afrin’deki harekatta faydalanılıyor.  İHA’lar aracılığıyla adım adım izlenerek yerleri tespit edilen teröristler, uçak veya topçu birlikleri tarafından etkisiz hale getiriliyor.

Hareket kapsamında bölgeye gelen, üzerinde modern radar karıştırıcı sistemlerinin bulunduğu mobil elektronik harp sistemi KORAL da önemli görev üstleniyor.

ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilen, radarları karıştırıp aldatılması ve iş yapamaz hale getirilmesini sağlayan sistem, sınırda kullanılıyor. 

Harekatta, birçok yerli üretim termal kamera, radar, silah ve mühimmattan da faydalanılıyor.

Yorumlar