Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Türkiye insani yardımda dünya lideri

Suskun dünyanın kalbinde kimsesizlerin çığlığına tercüman olan Başkan Erdoğan’ın yaptığı adalet ve vicdan çağrısı büyük yankı uyandırdı. Erdoğan, BM’deki ülkelere “Aylan bebeği ne çabuk unuttunuz” diye seslenirken son 18 yılda insani yardımda dünya lideri konumuna gelen Türkiye’nin tavrına mazlumların ne denli ihtiyacı olduğu da bir kez daha gözler önüne serildi.

Muhammed Şimşek
Türkiye insani yardımda dünya lideri

Dünyanın dört bir yanında küresel baronların körüklediği zulüm, şiddet, kan, açlık ve sefalet alıp başını giderken bütün bu yaşananlara kör, sağır, dilsiz kesilen Batılı ülkelerin tek yaptıkları ölüm kayıtları tutmaktan ibaret. BM’nin yaşanan her insanlık trajedisi karşısında yaptığı cılız uyarılar ve sadece rakamlardan ibaret raporlar ne akan kanı durdurdu ne bir acıyı dindirdi.

Başta ABD olmak üzere Batılı ülkeler barış nutukları atarken kapalı kapılar ardından yaptıkları kirli hesaplarla milyonlarca sivilin hayatını karartan savaş naraları atıldı. Savaştan kaçan sivillerin hayata tutunma çabalarına her fırsatta destek sözü veren Batılı ülkeler verdikleri hiçbir sözü yerine getirmediği gibi ABD gibi ülkeler terör örgütleriyle kurdukları açıktan ittifakla bölgede yaşanan insanlık trajedilerine tuz biber ekti.

ÜLKELER KAN GÖLÜNE DÖNDÜ

Bütün dünyanın kulaklarını tıkamasına rağmen ölümle burun buruna gelen 3,5 milyon sivile Türkiye kucak açtı. Onlara sıcak yemek, kalacak yer, okul, hastane gibi imkanlar sundu. Sınırın diğer tarafında ise Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Fırat Kalkanı ve Afrin harekatıyla oluşturduğu güvenli bölgelerde yine yüz binlerce Suriyeli’nin insanca yaşam koşullarına kavuşmasını sağladı.

Tam da bu tablo içerisinde Başkan Erdoğan New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda mazlumların acı çığlığını dile getirerek dünyaya daha adil, paylaşımcı ve insani koşulların inşası yolunda ihtarda bulundu.

VİCDAN VE ADALET ÇAĞRISI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün 74’üncü BM Genel Kurulu’nda bütün ülkelere yaptığı tarihi çağrıda “Bu salondaki tüm ülkeleri, adalet, vicdan, ahlak esası üzerine bina ettiğimiz politikalarımızı desteklemeye davet ediyorum. Aylan bebeği dünya çok çabuk unuttu. Unutmayın ki bir gün ola ki aynı durum sizlerin de başına gelebilir. Çünkü Aylan bebekler bir değil, binler, milyonlar. Bütün bunlara karşı tedbirimizi almak durumundayız.” şeklindeki yakıcı cümleleri kurdu.

OURVOICEERDOGAN

Başak Erdoğan’ın bu konuşması kısa sürede sosyal medya sitelerinde açılan “#OurVoiceErdogan” (Sesimiz Erdoğan) başlıklı etiket ile ‘trend topic’ listesinde zirveye yerleşti. Dünyanın dört bir yanındanfarklı dillerdeki paylaşımlarda Erdoğan’ın mazlumların yanında durduğu vurgulanırken “Cesaret abidesi Erdoğan” yorumları yapılması dikkatlerden kaçmadı.

5 KITADA 50’DEN FAZLA ÜLKE

AFAD‘ın 2009-2019 yılları arasında 5 kıtada 50’den fazla ülkeye ulaştırdığı yardımlarla ilgili “Uluslararası İnsani Yardım Faaliyetleri Raporu”na göre, 10 yılda AFAD aracılığıyla 58 ülkeye 4 milyar 502 milyon 848 bin 224 lira değerinde yardım gönderildi. Sadece bu yıl Bangladeş’e 13 milyon 823 bin, Yemen’e 7 milyon 470 bin 59, Burkino Faso’ya 547 bin 562, Irak‘a 100 bin lira olmak üzere toplam 21 milyon 940 bin 621 liralık insani yardım ulaştırılırken Türkiye’nin şanlı mazisine yakışır şekilde bütün dünyaya örnek adımlar atıldı.

MAZLUMLARIN UMUDU TÜRKİYE

Türkiye bugüne kadar sadece Suriye’de değil dünyanın neresinde olursa olsun darda kalmış, zulme uğramış halkların yardımına koştu. Türkiye, mazlumların imdadına Hızır acil gibi yetişen Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) aracılığıyla son 10 yılda 58 ülkeye 4,5 milyar lira değerinde insani yardım ulaştırdı.

Gerek açlıkla mücadele eden gerekse afetlerin meydana geldiği ülkelerin yardımına koşan Türkiye, bu konuda hazırlanan uluslararası raporlarda adından “en çok yardım yapan ülke” olarak bahsettiriyor. Dahası İngiltere merkezli Kalkınma İnisiyatifleri Örgütü’nün raporuna göre, Türkiye, 2017’de 8 milyar doları aşkın yardımla dünyada en çok insani yardım yapan ülke oldu.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri