Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türkiye tarih yazıyor

Batılı devletlerin Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren işgal haritalarını sahaya inerek yerle bir eden Türkiye, bölgeden çekilmeleri için dünyanın iki süper gücünden bir olan ABD’ye 5, Rusya’ya 6 gün süre tanıyarak ezberleri bozdu. Güvenli Bölge hedefini dünyaya kabul ettiren Türkiye, sahada ve masada yeniden tarih yazıyor.

Muhammed Şimşek
Türkiye tarih yazıyor

Diriliş Postası muhabiri Muhammed Şimşek/Analiz

Küresel kaos ve savaş tüccarlarının Suriye’yi içine sürükledikleri iç savaş yangının başından beri sivillere kucak açan Türkiye, her platformda sınır komşusunun toprak bütünlüğüne vurgu yaptı. Türkiye aynı zamanda bölgede terör örgütleriyle kirli ittifaklar kuran başta ABD olmak üzere, Batılı ülkeleri uyarırken iç savaş ateşine benzin döken Siyonist adımlara karşı tedbiri elden bırakmadı. Bütün uluslararası kamuoyunun gözüne soka soka Suriye’nin kuzeyine terör ordusu kuran Siyonistlerin 6 yıllık hesapları, çok değil sadece 6 günde Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı’yla haritadan silindi.

İKİ SÜPER GÜÇ GERİ ADIM ATTI

ABD Başkanı Trump’ın tehdit mektubuna Türkiye’nin, aynı gün Barış Pınarı Harekâtı’yla sahada cevap vermesi ve sadece saatler sonra ABD Başkan Yardımcısı Pence ve ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun soluğu Ankara’da almasına rağmen eli boş dönmeleri sürecin önemli kırılma noktalarını oluşturdu. 120 saat içinde terör unsurları bölgeden çekildi.

DAHA ÖNCE DE YAPMIŞTIK

Hemen ardından Soçi’de Rus lider Putin ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dik duruşu ve kararlılığıyla Rusya’ya da çekilme kararı aldırdı. Sadece 6 gün içinde Münbiç ve Tel Rıfat’ın terör unsurlarından arındırılması yönündeki mutabakat tarihi bir anlaşma olarak kayıtlara geçti.

1938’de yüzyıllar boyu Anadolu’nun bir parçası olan Hatay’ı işgal eden Fransa’yı bölgeden püskürten Türkiye, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra sömürgecilerin çöreklendiği toprakları barış ve huzura kavuşturdu. Aynı şekilde 1974’te Güney Rum Kesimi’nin Kıbrıs adasındaki soydaşlarımıza uyguladığı baskı ve zulümlere sessiz kalmayan Türkiye, dönemin Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan’ın başlattığı Kıbrıs Barış Harekâtı’yla kanlı fotoğrafı ters yüz etmişti.

Bugün Suriye’de sınırın boyunca uzanan terör kantolarını yıkan Türkiye, Birleşmiş Milletler’in 51. maddesine dayanarak meşru müdafaa hakları doğrultusunda yüz binlerce sivilin burnunun kanamaması için başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’yla iç savaşın bitirilmesi için elini masaya vurdu. Elini masaya vurmakla da kalmadı dik duruşu ve kararlılığıyla dünyanın iki süper gücünü adeta yola getirdi.

Haritayı artık Türkiye çiziyor
Kıbrıs Barış Harekât’ından bugüne geçen onca yılda içeride darbeler ve terör olaylarıyla ayaklarına pranga vurulan Türkiye, içine kapanık ve pısırık bir dış politikaya mahkûm edildi. Ancak son dönemde küresel operasyonlara rağmen ekonomik istikrarını sürdüren, içerideki terörü bitme noktasına getiren Türkiye, yerli ve milli silahlarıyla artık bambaşka bir noktaya geldi. Dış politikada sömürgecilerin yaptığı gibi insani koşulları günü birlik hesaplara kurban etmeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki Türkiye, uzunca bir aradan sonra bu kez Suriye’de artık haritaları belirleyen ülke oldu.