Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Türkiye’nin “Güvenli Bölge” tezi

Bir tek Türkiye, ülkedeki yıkıma karşılık öne sürdüğü “Güvenli Bölge” teziyle ülkede kalıcı barış ve huzuru inşa etmenin yollarını aradı.

Muhammed Şimşek
Türkiye’nin “Güvenli Bölge” tezi

Suriye’de başta ABD olmak üzere Rusya, İngiltere, Fransa gibi küresel güçlerin başlattığı vekâlet savaşı milyonlarca sivili ölümle burun buruna getirdi. Ancak bir tek Türkiye, ülkedeki yıkıma karşılık öne sürdüğü “Güvenli Bölge” teziyle ülkede kalıcı barış ve huzuru inşa etmenin yollarını aradı.

20 EYLÜL 2016

Küresel oyun kurucuları sivil halkın gözünün yaşına bakmadan menfaat ve çıkarları uğuruna iç savaş ateşine benzin dökmeye devam etti. Bir tek Türkiye hemen yanı başındaki yangına duyarsız kalmayarak Suriye halkının barış ve güvenliği için “Güvenli Bölge” tezini ileri sürdü. Türkiye bu tezini ilk kez Suriye’deki iç savaşın 5. yılında dile getirdi. Başkan Erdoğan, takvimler 20 Eylül 2016’yı gösterdiğinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada bütün dünyaya seslenerek “Biliyorsunuz uzun süredir Suriye sınırlarımız boyunca güvenli bir bölge oluşturma çağrısında bulunuyoruz. Bizim 411 km sınırımız var. En uzun sınıra biz sahibiz ve bu sınırlarda Türkiye bir tehdit altında…” mesajını verdi.

Geçen zaman içinde dokuzuncu yılına giren iç savaşta yıkım en zirve noktaya ulaşırken Rusya destekli Esed/Hamaney rejim güçlerinin bombardımanları İdlib’e kadar uzandı. 4 milyon nüfusun yaşadığı bölgede yeni bir göç dalgası belirirken Türkiye bütün dünyayı bir kez daha uyardı.

Zaten savaş döneminde Suriye’yi terk etmek zorunda kalan 5,5 milyon sivilin 3,6 milyonuna Türkiye kucak açmıştı. Olası yeni bir göç dalgası Batı’nın ödünü koparsa da başta ABD olmak üzere hemen herkes kulaklarını tıkamaya devam etti.

TERÖR ÖRGÜTLERİNİN ZULMÜ

İç savaş ortamında otoritenin sağlanamadığı ülkede önce tasmasını ABD’nin tuttuğu DAEŞ hortladı ardından YPG/PKK çıktı sahneye ve sivil halk hadde hesaba gelmeyen zulümlere maruz kaldı. Araplar, Süryaniler, Türkmenler YPG/PKK baskısıyla göçe zorlandı. Amaç demografik yapıyı tamamen değiştirmekti. PKK’nın Suriye uzantısına en büyük destek ABD’den geldi. ABD teröristlere eğitim verirken TIR’lar dolusu silah vermekten geri durmadı.

GÜVENLİ BÖLGE
Sınır boyunca 480 kilometrelik hattı kapsıyor.
30 kilometre derinlikte 11 büyük şehiri kapsıyor.
3 milyon sivil YPG tehdidinden kurtulmak için buraya sığınabilecek.
140 köyü kapsayan bölgede 4 milyona yakın sivil normal bir hayat sürecek.
Arimah, Münbiç, Ayn İsa, Aynularap, Tel Abyad, Suluk, Rasulayn, Dirbasiye, Amude, Kamışlı, Malikiyye

TÜRKİYE’NİN TAHAMMÜLÜ YOK

YPG işgal ettiği topraklardan Türkiye’yi tehdit etmeye başladı. Sınırda tüneller kazarken yüzlerce askeri noktada pusuya yattı. Türkiye’ye yönelik saldırıları bertaraf etmek için 2016’da Fırat Kalkanı, 2018’de ise Zeytin Dalı Harekatları’yla teröristlerden temizlediği bölgelerde huzur ve barış ortamı inşa etti. Sınırda beton duvarlar örüldü, askeri birlikler takviye edildi.

Türkiye’nin uyarılarına rağmen ateşe benzin dökerken etrafa sahte gülücükler atan küresel aktörlere en net mesajı yine Başkan Erdoğan verdi. Erdoğan bir konuşmasında “Çıkarları için bölgemizi yangın yerine çevirenler menfaatlerini koruma uğruna terör örgütlerini TIR’lar dolusu silaha boğanların dökülen her damla Müslüman kanında payı olduğunu gayet iyi biliyoruz” diyerek Türkiye’nin tahammülünün günden güne azaldığına dikkati çekti.

7 AĞUSTOS 2019

ABD, Türkiye ile güvenli bölge kapsamında “Birleşik Müşterek Harekat Merkezi” kurulması konusunda mutabakata vardı.

24 AĞUSTOS 2019

Birleşik Harekat Merkezi bir Türk, bir ABD’li general ile Türk ve Amerikan personelin katılımıyla Şanlıurfa’da faaliyetlerine başladı.

8 EYLÜL 2019’DA

Türkiye ve ABD birlikleri ilk ortak kara devriyesini yaptı.

23 EYLÜL 2019

Türk F-16’ları Suriye hava sahasında uçuş gerçekleştirdi. ABD ile atılan bu adımlar önemli ancak yeterli değildi. Türkiye artık oyalanmak istemiyor. Sözde “Müttefik” ülke ABD’den net destek bekledi. Bu sıra Başkan Erdoğan “Böyle bir zemin oluşmazsa hazırlıklarımız tamam kendi imkanlarımızla bu işe başlayacağız” sözleriyle Türkiye’nin kararlılığını ilan etti. Türkiye ekim ayı itibariyle Suriye’deki terör kuşağı oluşumuyla mücadelesini yeni bir safhaya taşıyor. Türkiye yerel halkın huzur, barış ve güvenliği için tüm hazırlıklarını tamamladı. Güvenli bölge Suriyeli sivillerin eve dönüş umutlarını yeşertti.

 

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri