Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türkiye’nin Hayal Projesi gerçeğe dönüşüyor

Türkiye’nin Hayal Projesi  gerçeğe dönüşüyor

Sanayide yerlileşme hareketi ile İHA’lar, zırhlı araçlar, Altay Tankı, Atak Helikopteri, onlarca piyade tüfek ve füze üreten Türkiye, şimdide milli savaş uçağı için geri sayıma geçti. Türkiye’nin Hayal Projesi olarak adlandırılan Milli Muharip Uçak Projesinde Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’nin (TUSAŞ/TAI) yaptığı görüşmelerde önemli yol kat edildi. TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, milli savaş uçağına ilişkin sözleşme görüşmelerinin yılın ilk yarısında tamamlanmasını beklediklerini, bu dönemde uçağın tasarımına ilişkin belirleyici kriterlerin de Türk Hava Kuvvetleri ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile sonlandırılacağını belirtti.

3 aya anlaşma tamam

Dörtkaşlı yerli savaş uçağının yapımı ile ilgili izlenecek yol haritasına ilişkin önemli detaylar paylaştı. Proje kapsamında yapılan çalışmalarla nihai tasarımın 3 değişik geometriye indirildiğini kaydeden Dörtkaşlı, şu ifadeleri kullandı: “Uçaktek motorlu ya da çift motorlu olabilir, bu karar uçağın geometrisini, dolayısıyla tasarımını etkiliyor, nihai karar henüz verilmedi, çalışmalar devam ediyor. İsterlerin belirlenmesi ve riskin azaltılması faaliyetlerini içeren bir konsept fazından geçtik. Tasarım fazına girebilmek için SSM ile sözleşme görüşmelerimiz devam ediyor. 2016’nın ilk yarısında bu sürecin tamamlanacağını ümit ediyoruz”

Tüm sistemler milli

Uçağın donanımında kullanılacak sistemlerin tamamen milli olduğunu kaydeden Dörtkaşlı, sözlerine şöyle devam etti: “Biz ilk faz çalışmalarımızı tamamladık, bundan sonra kullanıcının nihai kararını vermesini bekliyoruz. Her 3 model ile vazife isterleri ve harekat kabiliyetleri sağlanabilir. Çalışmalarımız bu seçimin yapılmasından sonra detaylanacak. Uçağımızın tasarımı ve içerisinde kullandığımız alt sistemler de olabildiğince milli. Projede hedeflenen milli egemenliğimizi etkilemeyecek konularda hazır alt sistemlere bu aşamada gidilebilir, ileride onlar da yerlileştirilebilir. Şu aşamada konuştuğumuz konular arasında onlar da var.”

Dünyanın en büyük uçak gemisi yolda

Mayıs 2015’te imzaları tamamlanan Türkiye’nin 2021’de deryaya inecek. İspanyolların ‘Juan Carlos I’ modeline göre tasarlanması beklenen uçak gemisinde  bin kişilik komando taburu. 50’ye yakın tank,  60’tan fazla zırhlı araç,en az 7 savaş uçağı,  15’dan fazla ATAK helikopter ve çok sayıda insansız hava aracı bulunabilecek.Ayrıca, 34 yataklı tam teşekküllü hastane ve ameliyathane ile sağlık sorunlarına anında müdahale edilebilecek. 

Bölgesel Uçak 2019’a hazır 

Türkiye’nin savaş uçağının yanı sıra yerli yolcu uçağında da büyük yol kat etti. 2019 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi beklenen TRJ 328 Türkiye’nin yerli yolcu uçağında ilk adımı olacak.Tepeden tırnağa tamamen Türk mühendisliği ile üretilecek olan TRJ628 dünyada büyük yankı uyandıracak.70 kişilik kapasitesi ile havacılığı bambaşka boyuta taşıyor. En son teknolojinin kullanılacağı bu uçak inişe uygun olmayan yerlerede iniş sağlayabilecek.Yerli uçağın olmasının yanı sıra, ambulans uçak, deniz karakol uçağı, VIP, askeri nakliye uçağı ve özel görevler için de kullanılacak.Dünyaya pazarlanacak.

Etiketler