Son Dakika

Yavaş dön Mansur kimse yetişemiyor

Deniz Gezmiş’e “katil” diyen Mansur Yavaş, CHP’den aday olunca “O zaman gençtik” savunması yaptı.
Yavaş dön Mansur kimse yetişemiyor

Deniz Gezmiş’e “katil” diyen Mansur Yavaş, CHP’den aday olunca “O zaman gençtik” savunması yaptı. Yavaş, CHP’lileştiği için ayrıldığını söylediği MHP’den istifası sonrası CHP’ye katıldı. HDP’yi terör destekçisi ilan eden Yavaş, bu kez de HDP’nin bir kısmının PKK’dan ayrı tutulması gerektiğini belirterek kendisiyle çelişti.

CHP-İP-HDP’nin ortak Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, başkenti geliştirecek projelerinden ziyade siyasi tarihe damga vuracak çarklarıyla ön plana çıkıyor. Bunun son örneği HDP Eş elebaşı Sezai Temelli ile yaşanan polemik oldu. Temelli, şu sözlerle Ankara’daki kirli ittifakı itiraf etti: “Mansur Yavaş da bilecek ki seçilmişse HDP oylarıyla seçilmiştir. HDP'lileri yok sayarak, Kürtleri yok sayarak, Ankaralıları yok sayarak siyaset yapamaz.” Temelli’nin ardından zor duruma düşen Mansur Yavaş ise ittifakı inkar etmek için “Terör örgütleriyle aralarına mesafe koyamayanlar bizden uzak olsun” cevabını verdi. Saatler sonra Yavaş, ağız değiştirdi. Bu seferde HDP ile PKK’yı ayırmaya çalışan Yavaş, “HDP'nin hepsini terörist olarak görmek yerine, bir kısmını PKK'nın pençesinden kurtarmak gerektiğini düşünüyorum” ifadesiyle ortağına göz kırptı.

Kanka’ydı şizofren oldu

Mansur Yavaş, 600 bin dolarlık senet skandalında da aynı tutumu sergiledi. Yavaş, yıllarca birlikte vakit geçirdiği, akçeli işler yaptığı iş insanı Necmettin Kesgin’i, senet skandalı ifşa olunca “Şizofren, dolandırıcı ve çoçuk istismarcısı” olarak kamuoyuna ilan etti.

MHP CHP’lileşti demişti!

Mansur Yavaş’ın MHP’den CHP’ye geçiş süreci de hikayelere konu olabilecek tarzda. Yavaş, 2 dönem Beypazarı Belediye Başkanı seçildiği MHP’den “CHP’lileştiği” gerekçesiyle istifa etti. MHP’yi CHP’lileşmekle suçlayan Yavaş, CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. 

Gençtik hata yaptık  

Yavaş, sol kesimin değerleri olan Deniz Gezmiş, Yaşar Kemal, Yılmaz Güney konusunda da deyim yerindeyse 180 derece döndü. MHP’li yıllarında “Deniz Gezmiş’i, hakim katili Yılmaz Güney’i, terörist kör Eşber’i ve Yaşar Kemal’i kahraman ilan edip, ülkücüleri mafya ve çete ilan eden azılılara soruyorum: Bu insanlar mı çete yoksa siz mi çetesiniz?” Şeklindeki ifadeleri kullanan Mansur Yavaş, 2014’te söz konusu görüntüler ortaya çıkınca, “Gençtik, öyle şeyler söyledik. Şimdi olgunlaştık. Artık daha bütünleştirici, birleştirici siyaset yapmanın gerekliliğine inanıyoruz" diyerek geri adım attı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.