Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Yeni İran, Ortadoğu’yu daha çok yakar

Yeni İran, Ortadoğu’yu daha çok yakar

Uluslararası ilişkiler uzmanları, ambargodan kurtulan İran’ın, bölgede izleyeceği yol haritasına ilişkin öngörülerde  bulundu. Uzmanlar, enerji pazarındaki ihracat oranlarını katlayacak İran’ın,  Yemen ve Suriye’deki iç savaşta Şii milislere destek sağlayarak bölgede istikrarsızlığını artıracağını savundu.

ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya ile İsviçre’nin Lozan kentinde uzun süren pazarlıklar sonrası ambargonun kaldırılması için anlaşan İran, söz konusu anlaşma gereği yükümlü olduğu tüm şartları yerine getirdi ve önceki gün p5+1 ülkeleri İran’a yönelik ekonomik ambargoyu kaldırdı. Bu kararın ardından zengin petrol ve doğalgaz rezervine sahip olan İran, ihracat oranlarını artırmak ve milli gelirini katlamak için harekete geçti. Uluslararası ilişkiler uzmanları İran’ın yönelik ambargonun kaldırılması sonrası Ortadoğu’da yaşanacak değişimleri değerlendirdi. Uzmanlar, daha zengin İran’ın daha fazla istikrarsızlık üreteceği tahmininde bulunurken, ekonomik açıdan ise olumlu yansımaları olacağı öngörüsünde bulundular.

Esed’in destekçisi

İran, 250 bin kişinin hayatını kaybettiği ve yaklaşık 9 milyon insanın yerinden edildiği Suriye’de rejimin en büyük destekçisi. Yaptırımlar altında ezilmesine ve iç problemlerle boğuşmasına rağmen İran, bugüne kadar Suriye Devlet Başkanı BeşşarEsed’e verdiği desteği sona erdirme yönünde adım atmadı. Yaptırımların kalkmasıyla daha fazla ekonomik güce erişecek İran’ın, Suriye’de rejim yanlısı milislere ve Şii savaşçılara desteğini artırmasından ve böylece Suriye ve Yemen’de çatışmaları körüklemesinden endişe ediliyor.

Terörü destekleyecek

Harvard Üniversitesi BelferUluslarası İlişkiler Merkezi’nden kıdemli araştırmacı William Tobey, İran’ın elde edeceği maddi güçle terör örgütlerini daha fazla destekleyeceğini belirterek, şu tespitlerde bulundu: “Tahran zaten fazlasıyla agresif. Bundan sonra İran, askeri ve terörist tutkularına daha fazla finansal kaynak ayırabilecek. Bu da İran’ın bölgede huzursuzluk oluşturmak imkanlarını artıracak”

Hedefleri Lübnan

Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü Terörle Mücadele ve İstihbarat Programı Direktörü MatthewLevitt, yaptırımlar nedeniyle İran’ın son 18 ayda Lübnan’daki Hizbullah milislerine yardımları askıya aldığını ve bu nedenle Hizbullah’ın eylemlerinin azaldığını kaydetti.Levitt, İran’ın ekonomik olarak güçlenmesinin Hizbullah’ın Lübnan’da siyasi partilere ve sosyal gruplara baskıları artırması ve siyasi krizi derinleştirmesi anlamına geleceğini dile getirdi. İran’ın Suriye’deki istikrarsızlığı Lübnan’a taşıyabilecek potansiyele sahip olduğuna işaret eden Levitt, “İran’ın finansal yeteneklerinin güçlenmesi bölgesel amaç ve arzularını tetikler. Bu da Irak, Yemen ve Lübnan’daki Şii milislerinin güçlenerek bölge ve küresel güvenliğe tehdit oluşturmasına yol açar” ifadelerini kullandı.

Petrol düşer

Londra Üniversitesi İran Çalışmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. ArshinAbid-Moghaddem ise, İran’ın petrol üretim arzını artıracağını ve fiyatların düşeceği tahmininde bulundu. Moghaddem, İran ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin geçmişteki gibi tekrar düzeltilebileceğini aktardı. Petrol fiyatlarının 30 doların altına düştüğünü hatırlatan Moghaddem, İran’ın bundan sonra günlük 100 bin varil petrol üretimi yapacağını ve üretim kesintisi olmaması halinde petrolün varil başına 25 doların altına kadar düşeceğini tahmin ettiğini vurguladı.

Doğalgazda Rusya’ya rakip olacak

Ortadoğu politikalarında Putin’in en büyük müttefiki olarak göze çarpan İran’ın, Avrupa’ya doğalgaz taşıma isteği ve buna bağlı olarak Rusya’ya karşı açılacak bir güney koridorun iki ülke arasındaki ilişkileri bozabileceği belirtiliyor. Dünyanın en büyük 2. Petrol ve doğalgaz rezervine sahip olan İran’ın Avrupa için belirlediği güzergah Türkiye olarak ön plana çıkarken, Asya içinse Pakistan olacağı ifade ediliyor. 2018’e kadar Azerbaycan ve Kuzey Irak’ın gazını Avrupa’ya taşıyan Türkiye’nin, İran’ın rezervini de bölgeye taşıması durumunda dışa bağımlılığını azaltacağı kaydedildi.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!