Son Dakika

Yeryüzü Batı ülkelerinden ibaret değil!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika ülkeleri olan Sudan, Çad ve Tunus’a yaptığı ziyaretlerinin hemen ardından New York Times Gazetesi’nde çıkan yanlı haber, akıllara hangi devletlerin uluslararası kamuoyunda yalnız kaldığını getirdi.

Yeryüzü Batı ülkelerinden ibaret değil!

İbrahim Seçkin Talaş/Özel Haber

Eski AB Türkiye Büyükelçisi MarcPierini’nin ifadelerinin yansıtıldığı gazetede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretleri içerisinde bulunan Yunanistan, Polonya ve Afrika ülkeleri olan Sudan, Çad, Tunus’a değinilerek, “Bu diplomatik soyutlanmanın ibaresidir” cümlesi yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika ülkeleri olan Sudan, Çad ve Tunus’a yaptığı ziyaretlerin amacının ne olduğuna değinmek bir anlamda New York Times Gazetesinde çıkan yanlı haberlere cevap taşıyacağından Türkiye Afrika politikalarına bakmakta fayda var.

AFRİKA ÜLKELERİ İÇİN TÜRKİYE BİR UMUT

Osmanlı İmparatorluğu’nun mirasçı devleti olarak günümüzde yaşayan egemen devlet konumunda olan Türkiye, ekonomik, siyasi anlamda atılıma kalkmışken yıllar önce sömürge devletleri tarafından işgale, asimilasyona maruz kalmış Afrika Ülkeleri’nde bir umut olarak göze çarpmaktadır.

2002 yılında iktidar olan AK Parti, yavaş yavaş ülkenin vizyonunu ve çehresini değiştirirken 2005 yılının ‘Afrika Yılı’ ilan edilmesi durumu ülkemizin Afrika üzerine kurgulanmış olan sömürü düzenini yıkmaya yönelik hamlelerinin başlangıcı sayılabilir.

Türkiye, Batı ülkelerinden farklı olarak Afrika ile karşılıklı güven, kardeşlik duygusu üzerine politikalar inşa ederken bu durum zamanla iş birliği ve ortaklı düzeyine kadar ulaştı. Yatırımların artması ve ticaret hacminin güçlendirilmesi adına yapılan bütün ziyaretlerde Afrika ülkeleri de Türkiye’nin bölgeyi kalkındırma amaçlı hamlelerine saygı ve sevgi duyuyor. Türkiye’nin TİKA vasıtasıyla yaptığı teknik yardımların yanı sıra sağlık ve eğitim yatırımlarına öncülük etmesi, bölge insanı tarafından takdirle karşılanıyor.

AFRİKA YILLARCA BATI’NIN SÖMÜRGESİYDİ

Afrika ülkeleri sahip olduğu yeraltı ve yerüstü zenginliklerine rağmen ekonomik ve sosyal anlamda ilerleme kaydedememiş ve Batı dünyası tarafından sömürge devletleri olarak kullanılmıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan, SudanHartum Üniversitesi’nde kendisine takdim edilen fahri doktora töreninde batılı emperyalistleri, “Kan kokusu almış köpek balıklarından daha tehlikelisi petrol kokusu almış emperyalisttir” diyerek eleştirmişti.

Sudan’da yine Sevakin Adası restorasyon çalışmaları için Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından istenmişti. Sevakin Adası, içerisinde Osmanlı’dan kalma tarihi yapılar barındıran Kızıldeniz’i kontrol etme açısından stratejik bir öneme sahiptir. Depremden sonra yıkılan tarihi dokunun yeniden yerine getirilmesi Afrika Kıtasını yıllarca sömüren Batılı devletlere de okkalı bir cevap olacaktır.

BM’DE YAPILAN OYLAMAYI ÇABUK UNUTMUŞA BENZİYORLAR

Son dönemde BM’de Kudüs için yapılan oylamayla yalnız kalan ABD’nin yanlı haber ve algı üretmede üstüne diyecek yoktur. ABD, Kudüs’ü iş birlikçisi İsrail’in başkenti olarak tanıtmaya kalkmış ve başarılı olamamıştı. İslam İş Birliği Teşkilatı(İİT)’nda dönem başkanı olarak yeryüzünde bulunan bütün ümmete seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs’ü Bağımsız Filistin Devleti’nin Başkenti olarak ilan etmişti. Bütün bunlar yaşanırken şimdi soruyorum size yalnız olan Cumhurbaşkanı Erdoğan mı? Yoksa koca Afrika’yı sömüren Batı dünyası mı? Kudüs üzerinden İslam’a Saldıran ve BM’deki oylamada yenik düşen ABD’mi?


Erdoğan Afrika turunun son durağı olan Tunus’ta mevkidaşı Beji Kaid Essibsi ile görüşmüştü.

Yorumlar