Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Yılda 6 kilogram et tüketenlere bayram yardımı

Yeryüzü Doktorları hem kurban organizasyonu hem de gönüllü sağlık ekiplerini organize ederek insani yardım çalışmalarına devam ediyor.

Atakan Irmak
Yılda 6 kilogram et tüketenlere bayram yardımı

Atakan Irmak – Diriliş Postası

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Organizasyonu verileri, gelişmiş ve az gelişmiş ülkeler arasında yıllık et tüketimi açısından büyük bir fark olduğunu ortaya koyuyor. Gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen yıllık et tüketimi 120 kiloyu bulurken, yoksul ve az gelişmiş ülkelerde bu rakam 20 kilonun da altında kalabilmektedir. Örneğin Sri Lanka’da yıllık kişi başına düşen et tüketimi 6,3, Etiyopya’da 8,5, Nijerya’da 8,8, Kenya’da 16,7 ve Yemen’de 17,9 kilogram olarak açıklandı. Yeryüzü Doktorları içinde bulunulan bu duruma kayıtsız kalmamak adına, ülke sınırlarının ötesinde ancak açlık sınırının çok altında olan bu ülkelere,”Kurban Olsun Sağlık Olsun” sloganıyla bu yıl da destek olmayı hedefliyor. 2017 yılında Afganistan, Çad, Kenya, Nijer, Somali, Yemen ve Uganda gibi ülkeler başta olmak üzere hem kurban organizasyonu hem de gönüllü sağlık ekiplerini organize ederek insani yardım çalışmalarına devam ediyor.

Bayram Tatilinde Afrika Mesaisi Başlıyor

Kurban projeleri için sahaya inen Yeryüzü Doktorları gönüllü ve çalışanları; aynı zamanda gidilen bölgelerde sağlık hizmeti de veriyor. Bu yıl Nijer, Çad ve Afganistan için planlanan gönüllü sağlık ekipleriyle pediatri ve dâhiliye alanında muayeneler gerçekleştirilecek. Kurban bayramı öncesi giden ekipler bayram boyu ve devamında bir yandan ihtiyaç sahiplerine kurban paylarını dağıtırken, diğer yandan pediatri ve dâhiliye alanlarında muayeneler gerçekleştirip genel sağlık taraması yapmayı planlıyor. Yeryüzü Doktorları Yönetim Kurulu Başkanı Yahyahan Güney, her yıl bu projeyi büyük bir titizlikle yürüttüklerini ifade ederek şu şekilde konuştu: “12 yılı aşkın süredirgönüllü ve profesyonel çalışanlarımızla birlikte kurban bayramlarını Yeryüzü’nün pek çok farklı bölgesinde geçiriyoruz. Bizim için bir koruyucu sağlık çalışması da olan kurban organizasyonumuzun diğer kuruluşlardan farkı, gönüllü doktorlarımızın bu zorlu coğrafyalara bizlerle gelerek yaptıkları sağlık çalışmalarıdır. Ayrıca bizler biliyoruz ki gittiğimiz ülkelerde et tüketimine bağlı olarak sağlık sorunları yaşanıyor. Bunları gördükten sonra bu duruma kayıtsız kalmamız imkânsız hale geliyor. Bu zamana kadar 107 bin hisseyi ihtiyaç sahibi coğrafyalara ulaştırmaktan mutluluk duyduk. Bu yıl ki kurban hisse bedelimiz ise 430 liradır. Tüm halkımız yurtdışı kurban bağışları için telefon ve online bağış kanallarımızdan bizlere ulaşabilirler” dedi.