AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok, Ankara'daki projeleri tanıtıyor. Tanıtım toplantısı, ATO Congresium'da düzenlenleniyor...

Turgut Altınok'un konuşmasında dikkat çeken satır başları şu şekilde:

"Bugün cumhuriyetimizin kalbi, milli mücadelemizin merkezi güzel Ankara'mızın kaderini değiştirecek, ihmal edilmişliğine ve makus talihine son verecek projelerimizi, sizlerle paylaşmak için buradayız. Başkenti yönetmek, herhangi bir şehri yönetmeye benzemez.

"ÖZEL BİR MİSYONLA PLANLANMIŞTIR"

Başkentimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından cumhuriyetimizin model şehri olarak tasavvur edilmiş ve özel bir misyonla planlanmıştır.

Başkentimiz, bu anlayışı hayata geçirecek ve sürdürecek bir sorumlulukla yönetilmeyi hak etmektedir. Ancak ve ne yazık ki, Ankara'mız kodlarında var olan bu büyük emaneti taşımakta, zorlanır hale gelmiştir.

Ankara, önümüzdeki dönemde sadece başkent olmanın ötesinde bir şehir olacak. Ekonomiden sanayiye, eğitimden kültüre, tarımdan hayvancılığa kadar her alanda öncü bir şehir olma hedefiyle yola çıkıyor. Yapılacak büyük yatırımlar ve projelerle Ankara, dünyanın sayılı başkentleri arasında kendine sağlam bir yer bulacak.

"ANKARA TEKRAR PARLAYACAK"

Ankara, şehircilik alanında yapılacak büyük yatırımlarla çok yakın bir gelecekte parlayacak. Modern şehircilik vizyonuyla tasarlanacak projeler, Ankara'yı örnek bir başkent yapacak. Türkiye'nin yüzyılında, Cumhuriyetin ikinci yüzyılında Ankara, tekrar parlayacak.

Bu büyük ideale gönül verenler olarak, Ankara'nın geleceğine dair sevdamızla bu yola çıktık. Ankara, güzellikleriyle, kültürüyle ve ekonomik potansiyeliyle tekrar zirveye tırmanacak.

MANSUR YAVAŞ'A ELEŞTİRİ

Ankara, son beş yılda sadece büyük bir kasaba olmaktan çıkıp, Türkiye'nin ideallerine başkentlik yapma hedefini kaybetmişti. Ancak yeni dönemde, şehre can verecek projeler ve yatırımlarla Ankara'nın yüzü tekrar gülecek."

Ankara'ya 58 kilometre sözü vardı. Yeni yapılan bir metro gören var mı Ankara'da? 'Seçilirsem size söz, Ankara'ya 58 km metro yapacağım' demiş ama 5 yıl sonunda yapılan 5 santim dahil metro yok.

Hatta Havalimanı'na metro yapılması söz konusu olmasına rağmen bu projede bir adım atılmadı. Gölbaşı'na metrobüs hattı, ücretsiz otobüs seferleri, suya indirim vaatleri... Ancak hiçbiri gerçekleşmedi. Ankara, suyun en pahalı tükettiği illerden biri haline geldi. İşten çıkarmama, emekçinin ekmeğiyle oynamama vaatleri boşa çıktı.

"VAATLERİ SADECE HAYALDE KALDI"

Ayrıca, barajlardaki güneş panelleriyle enerji üretimi hayal oldu, gerçekleşmedi. Her mahalleye kreş ve kütüphane, teknoloji üniversitesi, kültür kenti, uzay bilimleri üniversitesi sağlık kenti vaatleri sadece hayalde kaldı. Ankara'ya fuar alanı kazandırılacaktı, ancak bu projede de hiçbir ilerleme kaydedilmedi.

Keşke Ankara, hizmet üreten bir yönetimle tanışsaydı, mazeretler değil, gerçeklerle aydınlanmış olsaydı! Ankara'ya Altınok sözü veriyorum. Bir yıl içerisinde Akyurt Fuar Alanı'nı bitireceğiz.

Devletimiz uzaya yönelirken, Ankara'da yaşayanlar çağın şehircilik vizyonuna uygun yaşamak hakkına sahip olacak. Ankara, çağa ayak uydurarak, sele kapılmadan, çukurlara düşmeden, modern bir şehir olma hedefini gerçekleştirecek.

Ankara'nın 5 yılı boş yıl oldu. Sanal belediyecilik miadını bugün itibarıyla doldurdu.

"YENİ OTOBÜS ALIMU YAPILACAK"

Filomuza, 2000 yeni elektrikli otobüs ekliyoruz. Yeni otobüslerimiz, trafikte sinyalizasyon kaynaklı gecikmeleri en aza indirgeyerek şehir içi ulaşımı daha hızlı ve verimli hale getirecek. Ayrıca, otobüs ve metro kullanıcılarının yaşadığı kart dolum sorununu ortadan kaldırmak amacıyla yeni bir sistem getiriyoruz. Artık ulaşım kartlarınızı doldurmak daha kolay ve sorunsuz olacak.

Ankara şu anda 75 yeni kavşağa ihtiyaç duyuyor. Trafik akışını düzenlemek ve yoğunluğu azaltmak adına bu kavşakları hızla hayata geçireceğiz. Ankara'nın altyapı eksikliklerini gidermek için kolları sıvadık.Şehrimizin 1/100.000 ve 1/25.000 master planlarını hazırlayarak, altyapı iyileştirmelerine hız kesmeden devam ediyoruz.

"KENTSEL DÖNÜŞÜM SÜRECİNİ BAŞLATIYORUZ"

Ayrıca, deprem yönetmeliğine aykırı olan yapıları tespit ederek kentsel dönüşüm sürecini başlatıyoruz. Ankara'nın güvenli ve dayanıklı bir şehir olması için önemli adımlar atıyoruz. Köylerimiz de unutulmuyor! Ankara'da trafik yoğunluğunun yaşandığı merkezlerine otoparklar yaparak, şehir içi ulaşımı kolaylaştırıyoruz.

Ankara'nın sağlıklı içme suyuna kavuşması için projelerimizi hayata geçiriyoruz. Artık Ankara halkı musluklarından güvenle su içebilecek. Ev sahibi olamayan hemşehrilerimiz için özel olarak geliştirdiğimiz sosyal konut projeleriyle, dar gelirli 20 bin Ankaralı hemşehrimizi kira öder gibi ev sahibi yapacağız.

GENÇLERİ HEYECANLANDIRACAK VAATLERİ SIRALADI

Güzel ülkemizin geleceği olan gençlerimizi unutmuyor, onlara yönelik büyük adımlar atıyoruz. Üniversite öğrencilerimizin ulaşım sorunlarına çözüm getiriyoruz. Günlük 4 kullanımlık ücretsiz ulaşım hakkı tanıyarak, öğrencilerimizin rahat ve ekonomik bir şekilde hareket etmelerini sağlıyoruz. Aynı zamanda, bu adımı atarken toplu taşıma esnafımızı da mağdur etmiyoruz.

20.000 üniversite öğrencimize 1500TL karşılıksız burs vererek, eğitim hayatlarını destekliyoruz. 10.000 kişilik öğrenci yurdunu hayata geçirerek, öğrencilerimize güvenli ve konforlu bir barınma imkânı sunuyoruz. Aynı zamanda, 10.000 öğrencimize düşük kira avantajları ile konut imkânı sağlayarak, yaşam maliyetlerini düşürüyoruz. Ankara'daki 23 üniversitenin tamamının merkez kampüslerine ücretsiz ikram araçlarıyla çay, kahve, çorba, sandviç dağıtarak, öğrencilerimizin günlük enerji ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

Ayrıca, tüm üniversite öğrencilerine yönelik anne yemeği lokantaları kurarak, ücretsiz sıcak akşam yemeği imkânı sunuyoruz. Ankara'daki tüm üniversitelerin bilim ve spor alanlarındaki takımlarına ayni destek sağlayarak, gençlerimizin sporla ve bilimle iç içe olmalarını teşvik ediyoruz.

Üniversite öğrencilerine ders kitabı desteği ve tıp fakültelerine araştırma desteği vererek, akademik başarılarını destekliyoruz.

"ANKART'I VERECEĞİZ"

Paylaşımlı ofisler kurarak, gençlerimizin yeni fikirler ve projeler üretebilmeleri için uygun ortamlar sağlıyoruz. Yetenek avcıları kampüsü inşa ederek, genç yetenekleri profesyonellerle buluşturup, iş ve kariyer fırsatlarına kavuşmalarını sağlıyoruz. Ankara'daki hemşehrilerimizi hiçbir zaman yalnız bırakmıyoruz. Dar günlerinde ve sıkıntılı anlarında devletimizin ve belediyemizin şefkatli eli her zaman onların üzerinde olacak.

Sosyal refah desteği ihtiyacı olanlara, tüm sosyal destekleri içeren özel bir kart olan "Ankart"ı vereceğiz. Sosyal refah desteği statüsündeki emeklilerimizin Ankart'ına her ay 5000 TL yatırarak, onların yaşamlarını kolaylaştırıyoruz. Bu desteklerimiz artarak devam edecek. Sosyal refah desteği kapsamındaki vatandaşlarımızın Ankart'ına 2500 lira market desteği yatırarak, onların temel ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bu destek, sigara ve alkol dışındaki tüm alışverişlerde geçerli olacaktır.

"ANKARA'DA TRAFİ SORUNUNA DEĞİNDİ"

Ankara'nın trafik çilesini ortadan kaldıracak projelerimiz var. Öncelikle metro projelerimiz. ankara, maalesef havaalanına metrosu bulunmayan tek Avrupa başkenti.

İlk işlerimizden biri bu projeye başlamak olacak. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi-Esenboğa üzerinden Kızılay'a yeni bir metro hattı yapacağız.

Ankara'nın iki yakasını birbirine bağlamak için Koru-Eryaman devlet mahallesi Metro Hattını yapacağız.

Ulubey - Önder - Solfasol metrosu da siteler istasyonu ile birleştireceğiz.

Şehrin nüfus yoğunluğu fazla olan Ümitköy ve Batıkenti birbirine bağlamak için Batıkent-Ümitköy metro hattını yapacağız.

Ankara'mızın yeni gelişme bölgesi Ovacıktan, Etlik, İncirli, Ayvalı, Esertepe'nin ankara merkezle bağlantısını sağlamak için ovacık metro hattını yapacağız.

Yüksek Seçim Kurulu’ndan Hatay ve Ordu kararı Yüksek Seçim Kurulu’ndan Hatay ve Ordu kararı

Ayrıca, Törekent -OSB metro hattını Yenikent'e kadar uzatılacaktır. sadece metro değil diğer toplu taşıma araçları,

Yeni kavşaklar, yol genişletme çalışmaları, Sinyalizasyon projeleriyle, Ankaralımızın trafik çilesini sonlandıracağız. Toplu taşımada Monoray- Havaray projelerini hayata geçireceğiz.

"4 AY BOYUNCA DOĞALGAZ DESTEĞİ VERİLECEK"

Ankara'da, tüm ilçelerde gerçekleştirdiğimiz mahalle esnafı ile yapılan Ankart anlaşması, alışverişleri yerelde desteklemenin bir yolu olarak öne çıkıyor. Bu strateji ile ilçelerimizin ekonomik gelişimine önemli bir katkı sağlıyoruz. Sosyal refah desteği kapsamında, vatandaşlarımızın kış aylarında ankartlarına 4 ay boyunca 1000 lira doğalgaz desteği yatıracağız.

Ayrıca, muhtarlarımızı unutmadık ve onların giderlerine destek olmak adına ankartlarına her ay 1500 lira yatıracağız. Öğrencilerimizin hayatlarını kolaylaştırmak için ankartlarıyla aylık bir sinema ve tiyatro bileti ücretsiz olacak. Ayrıca, bütün öğrencilerimiz, sinema, tiyatro ve müzelere ankartlarıyla %50 indirimli gidebilecekler.

50.000 öğrencimizin ankartlarına uluslararası oyun platformlarında kullanmak üzere 500 lira yatıracağız. Ankart, sadece öğrenciler ve sosyal destek alanlar için değil, tüm Ankaralıların hayatını kolaylaştıracak. Ulaşımdan, kültür sanat etkinliklerine kadar, hayatın her alanında kullanılabilen Ankart ile çeşitli indirim ve avantajlar sağlanacak.

"TARIM YAPAN KÖYLÜLERİMİZİ SU FATURASI YÜZÜNDEN KURTARACAĞIZ"

Ankara, artık engelsiz bir başkent olacak. Kent mimarisi buna göre planlanacak ve engelli vatandaşlarımız güven içinde, huzurla şehrin günlük hayatına katılabilecekler. Engelli misafirhaneleri ve yaşam köyleri inşa ederek, engelli vatandaşlarımızın araçlarının tamirlerini ücretsiz olarak yapacağız. Ayrıca, engellilere yönelik terapi merkezleri ve oyun evleri kurarak, onlara destek olacağız.

Anlatılanların yanı sıra, Ankara'nın tarım başkenti olma hedefine yönelik projelerimizi de sizlere aktaralım. Öncelikle, köylerimizi kalkındırarak, Ankara'nın tamamında suyun metreküpünü 5 liradan 50 kuruşa düşüreceğiz. Böylece, tarım yapan köylülerimizi su faturası yükünden kurtaracağız.

"ÇİFTÇİLERE DESTEK SAĞLAMAK İÇİN YENİ PROJELER..."

Gittiğimiz tüm ilçelerde çiftçilerimiz, ellerindeki yüksek faturalarla bize gelip dert yanıyorlar. 'Üretim yapmayalım mı? Hayvan beslemeyelim mi? Biz nasıl geçineceğiz?' diyorlar. Bu sorunlara çözüm getirmek adına, çiftçilerimize destek sağlamak üzere yeni projeleri hayata geçireceğiz."

KÖYLERDE SU ABONELİĞİNE YENİ BAKIŞ

'Nüfusu çok olan, çocuk ve gençlerimizin olduğu köylerimizde spor tesislerini yapacağız. Halı sahaları yapacağız. Basketbol sahalarını yapacağız. Voleybol sahalarını yapacağız. Her köyden Büyükşehir Belediyesi'ne bir personel alacağız. Onlar, parkların bakımını yapacak.

Şu an köylerimizde veya Kazan'da su aboneliğine ne istiyorlar? 30 bin lira. Ne oldu, köylerde sayaçları sökecektin Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı? Sayaçları şöyle söktüreceksin; vatandaş 30 bin lirayı, 40 bin lirayı verip su abonesi olamayacağı için sayaçların takılmasına bile gerek kalmadı. 'Köylerden su parası almayacağım, sayaçları sökeceğim.' dedi. Kaç lira su parası geliyor? Köylerde su aboneliği 500 lira olacak. 

YAPILMASI GEREKEN YATIRIMLARI ANLATTI

"Havaalanı var, demir yolu var, kara yollarının merkezi Ankara; Ankara'da işsizlik diye bir problem kalmaz. Ankara'daki trafik sorununu kim çözecek? 'Yol yapmadım, yardım yaptım' deyip yolları kim yapacak? 2023 yılında Ankara'da yeni trafiğe çıkan araç sayısı 100 bin, 2024'te 125 bin 2-3 sene sonra Ankara trafiği İstanbul trafiğinden daha çekilmez bir çile haline gelir.

Ne yapmak lazım; metro yapmak lazım. Bu 5 yılda Ankara'da metro yapıldıysa söyleyin. Sanat kültür Ankara'da öldü; söndü. Gençlerimizin, çocuklarımızın geleceğine dair yapılan bir şey yok. Gençlerimiz, çocuklarımız yarınlara ümitle bakmalı.

Üniversiteyi bitirdim iş bulabilir miyim, derdi olmamalı. Ama biz ne yapıyoruz; 'yol yapmadım, yardım yaptım'. Ankara'ya yapılan yardımlar bütçenin yüzde 4'ü. Kira fiyatları arttı ama büyükşehir belediyelerinin biliyorsunuz şirketleri var. Bunlar ne yapar, ev yapar; ama kooperatif ama kentsel dönüşüm. Dolayısıyla ne yapacağız; kira öder gibi binlerce ev sahibi olmayan vatandaşımızı ev sahibi yapacağız.

Ankara'da organize sanayi bölgelerinin sayısını artıracağız. Ankara'yı ticaretin başkenti yapacağız.

ANKARA'DA BİR TANE ESER YOK

Sanat ve kültürün soldurulmaya çalışıldığı dönemde 2'nci Kitap Günleri'nin açılışını yapıyoruz. Bir dönem Ankara, sanat ve kültürün başkentiydi. Ankara, yazarlar, şairler yetiştirmiş bir üretim merkeziydi. Bugün İstanbul'daki birçok sanatçıya bakın, yetiştikleri yer Ankara'dır.

Ankara, 5 yıldır sessizliğe gömülmüş bir şehir, ıssız bir şehir. Ankara tekrar sanat ve kültürün başkenti olacak. Pursaklar Belediyesi az imkanlarla kültür merkezi, tiyatro salonu, spor tesisi gibi birçok sanat ve kültürel anlamda eserler kattı. Ankara'da bir tane eser yok.

Geleceğimiz, yavrularımız, çocuklarımız sizler için de projelerimiz var. 400.000 ilköğretim öğrencisine ilk öğün ve süt desteği vereceğiz. Okullarımıza, bakım, onarım, laboratuvar ve kütüphane desteği vereceğiz. 250.000 öğrenciye kırtasiye desteği vereceğiz.

KADINLARA MÜJDE

Her yıl Keçiören belediyesi olarak 9000 öğrencimizi Çanakkale'ye götürüyoruz. Büyükşehirde bu sayıyı 100.000'e çıkaracağız. Ankaramızın tüm ilçelerine, ücretsiz lunaparklar açacağız. Kadınlarımız için de müjdelerimiz var. 100 kreş ve gündüz bakımevi açacağız. Öğrencilerimizin ücretsiz yararlanacakları anne mutfakları açacağız.

Bu mutfaklarla, kadınlarımıza iş imkanı da sağlamış olacağız. Kadınlarımıza, topraksız tarım desteği vereceğiz. Ticaret platformu kuracağız. Kadınlarımıza, meslek edindirme kursları açacağız.

Aile terapi merkezleri açacağız kadına şiddeti önlemeye yönelik farkındalık programları hazırlayacağız. Ankaralı emekli ve yaşlılarımızın hayatını kolaylaştıracağız. Başkentimize 10 adet emekli lokali, yaşlılar köyü ve Alzheimer köyü kuracağız.

Editör: Berfin Bitirim