Marmara Denizi'nde 3.3 büyüklüğünde deprem Marmara Denizi'nde 3.3 büyüklüğünde deprem

ANTALYA'DA KARADAN MÜDAHALE

Antalya'nın Aksu ilçesi Çalkaya Mahallesi'nde saat 15.00 sıralarında ot yangını çıktı. Büyüyen alevler, ormana sıçradı. Rüzgarın etkisiyle yayılan yangına itfaiye ve orman ekipleri, karadan müdahale ediyor.

63436 (1)

MUĞLA MİLAS'TA YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Muğla'nın Milas ilçesinde çıkan orman yangınına havadan ve karadan müdahale ediliyor.

Alaçamlar Mahallesi'ndeki ormanlık alanda henüz bilinmeyen nedenle yangın başladı. İhbar üzerine bölgeye Muğla Orman Bölge Müdürlüğüne ait hava ve kara araçları sevk edildi.

Ekipler, saatler süren çalışmanın ardından alevleri kontrol altına aldı

63433

BURSA'DAKİ YANGINA 6 HELİKOPTER ve 4 UÇAKLA MÜDAHALE

Bursa'nın Orhaneli ilçesinde kızılçam ormanında çıkan yangına müdahale ise 6 helikopter ve 4 uçakla sürüyor. Orhaneli Kaymakamı Muhammet Furkan Tuna, dik ve engebeli arazinin söndürme çalışmalarını güçleştirdiğini, ekiplerin arazöz ve iş makineleri ile yolu açarak ilerlediğini kaydetti. Göktepe Mahallesi Muhtarı Fatih Yılmaz ise yangının Topuk Mahallesi'ndeki krom madenlerinin bulunduğu bölgenin üst kısmında başladığını söyledi. Yangının hızla büyüdüğünü ve geniş bir alana yayıldığını belirten Yılmaz, "Çok hızlı müdahale var ancak rüzgarın da etkisiyle alevler yayılıyor" dedi.

VALİ DEMİRTAŞ: 100 HEKTAR GENİŞLİĞİNDE ALANDA ETKİLİ OLUYOR

Bursa'nın Orhaneli ilçesinde kızılçam ormanında çıkan yangına karadan ve havadan müdahale sürerken, söndürme çalışmalarını yerinde takip eden Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, yangının 100 hektarlık alanda etkili olduğunu söyledi. Vali Demirtaş, "Bugün saat 13.00 civarlarında, Orhanelimizin Topuk Mahallesi'nde yangın çıktı. Yaklaşık 100 hektar genişliğinde bir alan. Söndürme çalışmaları çok hızlı bir şekilde devam ediyor. 4 helikopter, 4 uçağımız var. Yaklaşık 400 personelle müdahale ediyoruz. Şu an nispeten çok şükür daha iyiyiz. Sağ olsun hem vatandaşlarımızla beraber, orman teşkilatımız, tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız, jandarmamız hep birlikte çok şükür bu yangını söndürmek için gayret ediyoruz. İnşallah en kısa zaman içerisinde de yangını kontrol altına alacağımızı düşünüyorum. Yerleşim yerleri pek de uzak değil. Uzaklık var tabii ama tedbirimizi alıyoruz. İnşallah en yakın zamanda söndürmek için gayret ediyoruz. 4 helikopter, 4 uçağın olması bizim açımızdan çok büyük bir avantaj, inşallah en kısa süre içerisinde bu yangını kontrol altına alacağız diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Yangının yüksek hava sıcaklığı nedeniyle çıktığının değerlendirildiğini belirten Vali Demirtaş, "Daha çıkış nedeni ile ilgili belli olan bir şey yok. Bunu da yangından sonra araştıracağız ama tabii son günlerde malumunuz hava sıcaklıkları çok, birdenbire arttı. Bundan olabileceğini düşünüyoruz ama yine de araştıracağız" diye konuştu.

Kaynak: DHA