Apple’ın sürücüsüz elektrikli otomobil projesi uzun süredir merakla bekleniyordu. Ancak firma, yaklaşık iki bin kişinin yer aldığı projeyi hiçbir zaman kamuoyuna duyurmadı.

Bloomberg News'e göre projedeki birçok çalışan iPhone üreticisinin yapay zeka (AI) bölümüne taşınacak.

Apple otomobil ekibinin, genel müdürü Tim Cook'un Project Titan'ının bir parçası olarak Özel Projeler Grubu olarak bilindiği bildirildi.

APPLE'NIN ELEKTRİKLİ OTOMOBİL PROJESİ İPTAL EDİLDİ

Türk Telekom’un yatırım odağı: Daha yeşil bir gelecek Türk Telekom’un yatırım odağı: Daha yeşil bir gelecek

Araştırma ve geliştirmeye milyarlarca dolar harcayan şirketin ilk etapta direksiyonu ve pedalları olmayan tamamen otonom bir araç üzerinde çalıştığı söyleniyordu.

Ekibin bir araç üretmeye hâlâ yıllar uzakta olduğu anlaşıldı.

Silikon Vadisi merkezli danışmanlık şirketi Constellation Research'ün kurucusu ve Genel Müdürü Ray Wang, BBC'ye "Bu akıllıca ve uzun zamandır beklenen bir karar" dedi.

"Elektrikli araçlara yönelik pazar talebi orada değil ve tüm eylemin olduğu yerde yapay zeka var" diye ekledi.

APPLE'IN YENİ TEKNOLOJİLERİ

Apple, yakın zamanda piyasaya sürülen Vision Pro sanal gerçeklik kulaklığı da dahil olmak üzere iPhone ve bilgisayarların ötesindeki diğer fırsatları araştırıyor.

Araştırma firması Counterpoint, kararın tüketici elektroniği alanındaki yapay zeka pazarının hızla büyümesi nedeniyle geldiğini vurguladı.

Kıdemli analist Ivan Lam, "Ön veriler, üretken yapay zekalı akıllı telefon sevkiyatlarının 2024'te 100 milyon adedi aşacağını gösteriyor" dedi.

Counterpoint, bu sayının 2027 yılına kadar 500 milyonun üzerine çıkabileceğini öngörüyor.

APPLE'I ELEKTRİKLİ ARAÇ REKABETİ Mİ CAYDIRDI?

Borçlanma maliyetlerinin yüksek kalması nedeniyle elektrikli araçlara olan talep son ay yavaşladı ve bu da büyük oyuncuların müşterileri kazanmaya çalışması nedeniyle piyasayı giderek daha rekabetçi hale getirdi.

Geçtiğimiz aylarda ABD'li motor endüstrisi devleri Ford ve General Motors, EV üretimini genişletme planlarını erteledi.

Geçtiğimiz hafta elektrikli kamyon üreticisi Rivian, iş gücünü %10 oranında azaltacağını açıklamış ve bu yıl üretiminde herhangi bir artış beklemediğini açıklamıştı.

Ocak ayında Tesla, satış büyümesinin bu yıl 2023 yılına göre daha zayıf olacağı konusunda uyarmıştı.

Multi milyarder Elon Musk tarafından yönetilen şirket, BYD gibi Çinli rakiplerinin zorlu rekabetiyle karşı karşıya olduğu için Avrupa ve Çin de dahil olmak üzere dünya çapındaki önemli pazarlarda fiyat düşürüyor.

Musk, daha önce Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X'te, Apple projesinin sona erdirildiğine dair bir rapora selam ve sigara emojileriyle yanıt verdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ