DEMET İLCE / MUHABİR

JIA'nın tedavisi yok. Ağrı, semptomları hafifletmeye, ağrıyı ve şişliği azaltmaya ve eklem hasarını önlemeye yönelik tedavilerle yönetilebilir. İmmünsüpresan metotreksat ve biyolojik ilaç etanersepti gibi ilaçlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak bu tedavilerin enfeksiyonla mücadele yeteneğinin azalması gibi yan etkileri olabilir.

Jüvenil idiyopatik artritli çocuklar için fiziksel aktivite çok önemlidir, ancak bazen semptomları daha da kötüleştirebileceği endişesi vardır. Bu durum eklem ağrısına, sertliğe ve kasların zayıflamasına neden olabilir ve bu da çocukların aktif olmasını engelleyebilir. Ancak bu zorluklara rağmen egzersiz JIA'lı çocuklar için faydalıdır.

JIA sadece fiziksel bir sorun değil. Sosyal bağlantıları ve gelecekteki bağımsızlığı etkiler ve tıbbi bakımdan daha fazlasını gerektirir. JIA'lı gençler akranlarından daha fazla zorluk çekerler; bu da okulda, kariyer seçimlerinde, aktif kalmada ve sosyal gelişimde ekstra zorluklara neden olur.

Artrit çocukları nasıl yalnız bırakıyor?

Özellikle JIA öğrencileri devam ve katılım konusunda zorluk yaşıyor. Bazı fiziksel aktivitelerden kaçınmaları gerekebilir, bu da kendilerini izole hissetmelerine neden olabilir ve çalışmalarını etkileyebilir.

Okullar, onların ihtiyaçlarını karşılayan, hastalıklarıyla baş etmelerine ve okula bağlı kalmalarına yardımcı olan özel programlarla onları destekleyebilir. Bu destek onların eğitim başarısı ve gelecekteki kariyer beklentileri için hayati öneme sahiptir, ancak okulu ve etkinlikleri kaçırmak yine de başarılarına engel olabilir.

Ergenlik yılları iyi yönetilmezse daha sonraki iş hayatları da etkilenebilir. Kendilerini sık sık işlerini kaçırırken, işteyken odaklanmakta zorluk çekerken veya çalışmayı zorlaştıran engellerle karşı karşıya bulabilirler.

JIA zamanla değişir ve bu da işi daha da zorlaştırabilir. Bazı insanlar semptomlarının düzeldiğini ve remisyona girdiğini görebilir, bazıları ise devam eden sakatlıkla uğraşabilir. Bu belirsizlik geleceğe yönelik planlama yapmayı ve doğru işi bulmayı daha da zorlaştırıyor.

O halde bu gençlerin hastalıklarını yönetmelerine yardımcı olmak ve zihinsel ve sosyal ihtiyaçlarını erken bir aşamada desteklemek çok önemli.

Fiziksel aktivite

Fark yaratabilecek şeylerden biri onların fiziksel aktiviteye katılmalarını sağlamaktır.

Türkiye'de her 3 kişiden biri tansiyon hastası Türkiye'de her 3 kişiden biri tansiyon hastası

Aktivite eksikliği kemiklerin zayıflamasına ve yaşam kalitesinin düşmesine yol açabilirken, uygun egzersiz çocukların kemiklerinin daha güçlü olmasına, kas yapmasına, egzersiz yeteneklerinin gelişmesine ve kendilerini genel olarak daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilir. Uzmanlar, JIA'lı çocukların sağlıklarına ve semptomlarına uygun şekilde günde 60 dakika aktif olmaya çalışmaları gerektiğini öne sürüyor.

Profesyonel golfçü Kristy McPherson ve durumlarının zorluklarına rağmen elit sporcular olarak kariyer yapan Amerikan futbol yıldızı Charcandrick West'in gösterdiği gibi, JIA'nın spora katılmayı engellemesi gerekmiyor.

Ancak bu duruma sahip çocuklar genellikle akranlarına göre daha az egzersiz yapıyorlar, bu da JIA'lı çocukların güvenli bir şekilde nasıl egzersiz yapabilecekleri konusunda açık ve özel tavsiyelere duyulan ihtiyacı gösteriyor. Bu tavsiye, sağlıklarını iyileştirmeye ve gelecekteki sorunlardan kaçınmaya yardımcı olmak için tıbbi tedaviyi ve düzenli, uygun egzersizi içeren daha büyük bir planın parçası olmalıdır.

Sorun, gençlerde artrit konusunda farkındalığın düşük olması, gelişmek için ihtiyaç duydukları desteği almalarını engelleyebiliyor. Bu nedenle, öğretmenler ve politikacılar ve sağlık hizmetleri komisyon üyeleri gibi politika yapıcılar gibi etkili rollerdeki yetişkinlerin, JIA'lı gençlere yönelik desteği geliştirmek için bu zorlukları anlaması çok önemlidir.

JIA da dahil olmak üzere çeşitli gençlik romatizmal hastalıklarının ergenler ve genç yetişkinler üzerindeki etkisini daha iyi anlamak için Manchester Üniversitesi'nde araştırmalar sürüyor.

Araştırmamız, artritli gençlerin ihtiyaçlarının desteklenmesine yardımcı olmak için okullar, işyeri ve hükümet politikaları tarafından uygulanabilecek kanıta dayalı politikaların geliştirilmesine bilgi vererek JIA'lı gençlerin karşılaştığı bazı benzersiz zorlukları ele almayı amaçlamaktadır.

JIA her zaman görünür olmayabilir, ancak genç yaşamlar üzerindeki derin etkisi çocukluğun çok ötesine geçerek eğitimi, sosyal bağlantıları ve gelecekteki istihdamı etkilemektedir.

Hem tıbbi hem de sosyal bakımı kapsayan kapsamlı desteğin sağlanmasının yanı sıra, JIA'nın etkilerinin tüm kapsamının tanınması, etkilenen çocukların zorluklarla daha etkili bir şekilde başa çıkmaları ve tatmin edici hayatlar sürmeleri için güçlendirilmesi açısından çok önemlidir.

Muhabir: Demet İlce