Türk-İş: Asgari ücrette uzlaşılmazsa masadan kalkarız

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 2024 yılı asgari ücreti için yürütülen görüşmelere ilişkin konuştu. Atalay, "Eğer uzlaşırsak masada otururuz. Uzlaşamazsak masadan kalkar işin içinden çıkarız" dedi.

Yerli kart TROY'a talep artıyor Yerli kart TROY'a talep artıyor

Atalay, Beştepe'deki toplantıya girmeden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Atalay, asgari ücret görüşmelerinde işçi ve işveren temsilcilerinin yanı sıra hükümetin de yer aldığı Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Atalay, "Komisyon ne istiyorsa onu yapıyor. Hepsi ile birlikte hareket ediyoruz" dedi.

Atalay, asgari ücret için taleplerinin 6 bin lira olduğunu belirterek, "Rakam şimdi söyleyeceğiz. Uzlaşırsak masada otururuz. Uzlaşamazsak biz yokuz bu işin içinde deriz, olur biter. Kimsenin vebaline girecek halimiz yok" diye konuştu.

Çalışma Bakanlığı: İstişareler devam ediyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamını belirleme çalışmaları kapsamında TÜRK-İŞ'i ziyaret etti. Basına kapalı yaklaşık 1 saat süren ziyaretin ardından Işıkhan, basın mensuplarının soruları üzerine, "İstişareler devam ediyor neticelenince sizinle paylaşacağız" dedi.

Işıkhan, asgari ücretin enflasyonun altında kalmaması için çaba gösterdiklerini belirterek, "İstişarelerimiz sürüyor. En kısa sürede bu süreci sonuçlandıracağız" dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 2023 yılı asgari ücreti için yaptığı toplantılarda işçi ve işveren temsilcileri arasında uzlaşma sağlanamamış, ara zam yapılması kararı alınmıştı. Komisyon, 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere asgari ücreti brüt 13 bin 414 lira, net 11 bin 402 lira olarak belirlemişti.

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Asgari ücretin yeni yılda ne kadar olacağı henüz belli değil. Ancak, TÜRK-İŞ'in 2024 yılı için istediği asgari ücret rakamı 17 bin 500 lira. Bu rakam, mevcut asgari ücretin yüzde 53,5'lik bir artış anlamına geliyor.

Hükümet ise asgari ücretin enflasyon karşısında alım gücünü koruyacak şekilde belirlenmesini istiyor. Bu kapsamda, asgari ücretin enflasyon oranında artırılması gündemde.

Asgari ücret rakamının belirlenmesiyle ilgili çalışmaların tamamlandıktan sonra bu rakamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.


 
Editör: Pınar Karahan