İspanya hükümeti ve kamuoyunun Filistin'e desteği sürüyor. İsrail'e yönelik sert açıklamalarda bulunan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'in yanı sıra sivil kuruluşlar da işgalci İsrail'e tepki gösteriyor.

200'DEN FAZLA KURULUŞTAN İSRAİL ADIMI

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı duyurdu: Yerinden edilen Filistinlilerde menenjit ve hepatit C tespit edildi Gazze'deki Sağlık Bakanlığı duyurdu: Yerinden edilen Filistinlilerde menenjit ve hepatit C tespit edildi

İspanya'nın iki büyük işçi sendikası CCOO ve UGT, Gazeteciler Sendikaları Federasyonu, Barış İçin Araştırma İspanyol Ajansı, Ekolojistler Eylemde Örgütü, İspanya Kalkınma İçin Örgütler Koordinasyonu ve İpotek Mağdurları Platformunun da aralarında bulunduğu 200'den fazla kuruluş, "İsrail ile silah ticaretini sonlandıralım" başlıklı bir kampanya başlattıklarını duyurdu.

Söz konusu kuruluşların yayımladığı ortak açıklamada, İspanya ve Avrupa'nın İsrail'e yaptığı silah, askeri teknoloji ve teçhizat ihracatının kontrolünü düzenleyen ortak standartları tanımlayan Avrupa Birliği Antlaşması'nın bazı maddelerinin mevcut durumda ihlal edildiği kaydedildi.

İSPANYA VE DİĞER AVRUPA ÜLKELERİ İSRAİL'E SİLAH SATIŞINI DURDURSUN'

Barselona'da yapılan basın toplantısında konuşan Barış Promosyonu Katalan Konseyi Başkanı Gabriela Serra, "İmkansız bir şey istemiyoruz. İspanya, ve diğer Avrupa ülkeleri İsrail'e silah satışını durdursun" dedi.

'FİLİSTİN HALKI SADECE KURU SÖZ İSTEMİYOR'

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'in bir taraftan ateşkes isteyip, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını kınarken diğer taraftan silah satışına izin vermesinin "tutarsızlık" olduğunu belirten Serra, İspanyol yasalarına göre, İsrail'e silah ticaretinin yasaklanmasını sağlayacak yasal unsurların olduğunu savundu.

İspanya'nın 2000 yılından bu yana İsrail'e toplam değeri 139 milyon avroyu bulan silah satışı yaptığını belirten Katalonya Filistin Toplumu adlı kuruluşun sözcüsü Salah Jamal da "Filistin halkı sadece kuru söz istemiyor. Silah satışının yasaklanması gibi somut adımlar bekliyor" diye konuştu.

Editör: Enes Kılıç