Celal Topçu - Muhabir

Netanyahu Refah sınırındaki askerlerini ziyaret etti Netanyahu Refah sınırındaki askerlerini ziyaret etti

Avustralya’da ilk insan H5N1 kuş gribi vakası, tedavi edildikten sonra iyileşen 2,5 yaşındaki bir kız çocuğunda doğrulandı. Virüsü Hindistan’da kaptığı düşünülen kız, Avustralya'da tespit edilen ilk insan H5N1 vakası olarak kayıtlara geçti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 7 Haziran'da yayımlanan bir açıklamada, 22 Mayıs'ta Avustralya'da laboratuvar tarafından doğrulanmış bir insan H5N1 vakasının bildirildiği belirtildi. 2,5 yaşındaki hasta, 12-29 Şubat tarihleri arasında ailesiyle Hindistan'ın Kolkata şehrine seyahat etmişti. Avustralya'ya döndükten sonra, 2 Mart'ta Victoria'daki bir hastaneye götürüldü. Semptomları kötüleşince, Melbourne'de bir yoğun bakım ünitesine nakledildi ve bir hafta boyunca tedavi gördü.

TEDAVİSİ BİR BUÇUK HAFTA SÜRDÜ

Toplamda iki buçuk haftalık tedavi sürecinin ardından taburcu edilen küçük kızın sağlık durumu şu anda iyi.

Kız çocuğu, Hindistan'dayken ateş, öksürük ve kusma belirtileri göstermeye başlamış ve oradaki bir doktor tarafından parasetamol (asetaminofen) reçete edilmişti. Ailesi, hastalık hakkında Avustralya göçmenlik yetkililerine bilgi vermeden ülkeye geri döndü.

Hindistan'dayken hasta veya hayvanlarla temas ettiği bilinmeyen kızın yakın çevresinde de herhangi bir belirti görülmedi, bu nedenle vakanın izole bir olay olduğu düşünülüyor. Enfeksiyon bildirildikten sonra Hindistan Sağlık ve Aile Refahı Bakanlığı bir soruşturma başlattı, ancak kızın virüse maruz kalmasının üzerinden geçen süre nedeniyle kaynağı belirlemek zor olabilir.

DSÖ YAKINDAN İZLİYOR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), genel nüfus için mevcut riskin düşük olduğunu belirtiyor. İnsan kuş gribi enfeksiyonları, sağlık otoriteleri tarafından düzenli olarak kontrol ediliyor çünkü bu virüsün insanlara bulaşma olasılığını artırabilecek mutasyonlar gösterip göstermediğini yakından izlemek hayati önem taşıyor.

Bu tür bir durumun belirtileri olması durumunda aşı geliştirme çalışmaları şimdiden başlamış durumda. Finlandiya'nın en riskli bireylere dozlar sunma aşamasında olduğu bildiriliyor. Bu arada, dünya çapında sıkı gözetim devam edecek.

Editör: Celal Topçu