Son Dakika

23 yıl sonra oğlunun altı kemiğini defnedecek

Srebrenitsa soykırımında katledildiğinde 16 yaşında olan Vesid İbric'in toplu mezardan çıkarılan 6 kemiği, 11 Temmuz'da Potoçari Anıt Mezarlığı'na defnedilecek.

23 yıl sonra oğlunun altı kemiğini defnedecek

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Avrupa’da yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen, en az 8 bin 372 Boşnak sivilin katledildiği Srebrenitsa soykırımında öldürüldüğünde sadece 16 yaşında olan Vesid İbric’in bugüne kadar bulunabilen 6 kemiği, 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’na defnedilecek. Soykırımın 23’üncü yılında düzenlenecek cenaze töreninde toprağa verilecek 35 kurbanın en genci Vesid’in annesi Remzija İbric, yıllar sonra oğlunun en azından bir mezarı olmasını istiyor.

KEMİKLERE 10 YIL SONRA ULAŞILDI

Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’da, 11 Temmuz 1995’te başlayan Sırp zulmünün ardından evini terk eden ve bir daha asla geri dönemeyen acılı anne, hayattaki diğer iki oğlu, gelinleri ve torunlarıyla Zivinice’nin Suha beldesinde yaşıyor. Remzija İbric, Vesid’in 16 yaşındayken Sırplar tarafından öldürüldüğünü ve 11 Temmuz’da defnedecekleri 6 kemiğine 10 yıl önce ulaştıklarını anlattı.

PUSUDA KATLEDİLDİ

Oğlunu en son Srebrenitsa’daki benzin istasyonunda gördüğünün söyleyen İbric, “Orda vedalaştık. Ona sarılarak, ‘Oğlum benimle Potoçari’ye gel’ dedim. O da bana ‘Kurban edilişimi izlemeni istemiyorum anne’ diye cevap verdi.” şeklinde konuştu. Zaman zaman gözleri dolan acılı anne, Vesid’in ağabeyi Azir ile Boşnakların kontrolündeki Tuzla’ya ulaşmak için orman yolundan gittiğini belirterek, yolda Sırplar tarafından kurulan pusuya düştüklerini ve ağabey ile kardeşin birbirlerini kaybettiklerini söyledi.

“İÇİNDE BİR KEMİK DE OLSA MEZARI OLSUN”

En büyük oğlu Zijad’ın Azir ile Tuzla’ya ulaştığını anlatan İbric, orman yolundaki pusuda yaralanan Vesid’in daha sonra Sırp askerler tarafından diğer Boşnak esirlerle kurşuna dizildiğini öğrendiklerini dile getirdi. Soykırımda oğlunu kaybeden binlerce Srebrenitsa annesinden İbric, cesaretini topladığı bir gün Tuzla’daki Kayıp Kişiler Enstitüsüne giderek oğlunun eşyalarını teşhis ettiğini anlattı. İbric, “Oğlumun sadece altı kemiğine ulaşılabildi. İçinde bir kemik de olsa gidebileceğim bir mezarı olsun istedim. Bedenine 10 yıl önce ulaşıldı. Diğer kemiklerine de ulaşılır diye bugüne kadar bekledim ama artık beklemek istemiyorum.” dedi.

BU YIL 35 KURBAN TOPRAĞA VERİLECEK

Srebrenitsa’daki soykırımın bu yılki anma törenlerinde, toplu mezarlardan çıkarıldıktan sonra kimliği tespit edilen 35 kurban daha toprağa verilecek. Bu yıl toprağa verilecek kurbanların en yaşlısı ise öldürüldüğünde 71 yaşında olan Sahin Halilovic olacak. Potoçari Anıt Mezarlığı’nda 11 Temmuz’da defnedilecek kurbanlar arasında ayrıca, orman yolunda, 6 aylık hamileyken eşi ile öldürülen Remzija Dudic de bulunuyor.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.