Son Dakika

Arnavutluk meclisinde “Kudüs” tartışıldı

Arnavutluk meclis oturumunda muhalefet milletvekillerinin talebiyle verilen “Kudüs’ün BM’deki statüsüyle ilgili Arnavutluk hükümetinin tutumunun değiştirilmesi” karar tasarısı 73 milletvekili “Hayır”, 11 ise “Evet” oyu kullanıldı.

Arnavutluk meclisinde “Kudüs” tartışıldı

İktidardaki Sosyalist Parti (PS) tarafından ülkenin BM’deki Kudüs tutumunu korumasına yönelik oylamada 73 milletvekili “Evet”, 11 milletvekili ise “Hayır” oyu kullandı. İktidar tarafından önerilen ve meclisten geçen karar tasarısında, Arnavut hükümetinden stratejik müttefik ve ortakları ile Ortadoğu’nun genelinde barışın, güvenliğin ve iş birliğinin güçlendirilmesi yönündeki çalışmalarına devam etmesi istendiğini belirtildi.

Muhalefet milletvekilleri oturumda yaptıkları konuşmalarda, Arnavutluk’un 21 Aralık’ta kullandığı oyun ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararını kınadığını savunarak bunun ABD’ye karşı bir oy olduğunu iddia etti.

KUDÜS’E SAYGI DUYULMASI LAZIM

Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati ise, “21 Aralık’ta onaylanan karar, Kudüs hakkında saygı duyulması gereken uluslararası hukuk normları bulunduğunu teyit etmektedir ve bunun adı uluslararası konsensüstür.

Arnavutluk’un tutumu, Arnavut siyaseti tarafından karşılıklı mutabakata dayalı olarak kabul edilmiştir. Arnavutluk AB ile aynı tutumu sergiledi” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan ve ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısı, BM Genel Kurulundan ABD’nin tehditlerine rağmen Arnavutluk dahil 128 ülke tarafından kabul edilmişti.

Yorumlar