Son Dakika

Avrupa Birliği’nin Balkanlar’daki ayrımcılığı

Geçtiğimiz günlerde Kosova vatandaşlarına bütün kapılarını kapatarak vize muafiyetinin 2020’den önce olmayacağını belirten AB yetkilileri, AB’ye üyelik yolunda katılım müzakerelerini sürdüren ve Balkanlar’daki Müslümanlar’ı yok etmeye çalışan Sırbistan’la ise 2 fasıl açıldı.
Avrupa Birliği’nin Balkanlar’daki ayrımcılığı

Brüksel'de düzenlenen Hükümetler Arası Katılım Konferansı sonrasında Sırbistan’ın Avrupa Entegrasyonu Bakanı Jadranka Joksimovic, AB Komisyonunun Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ve Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl basına açıklamalarda bulundu.

"EKONOMİK VE PARASAL POLİTİKA" FASILLARI AÇILDI

Hahn, Sırbistan’ın AB'ye katılmaya bir adım daha yaklaştığını belirterek, "Ekonomik ve Parasal Politika" başlıklı 17 nolu ve "İstatistik" başlıklı 18 nolu fasılların açıldığını bildirdi. Sırbistan’ın iki alanda da önemli gelişmeler kaydettiğine dikkati çeken Hahn, Belgrad yönetiminin özellikle hukukun üstünlüğü ve temel özgürlükler alanında ilerleme sağlaması gerektiğini ifade etti.

KOSOVA’NIN ATTIĞI ADIMLARDAN ENDİŞE DUYUYORMUŞ

Sırbistan’ın Avrupa Entegrasyonu Bakanı Joksimovic de mevcut durumdan memnuniyet duyduğunu belirterek, daha fazla fasılın açılmasının mümkün olduğuna dikkati çekti. Sırbistan’ın "kararlı ve sabırlı" şekilde AB üyelik yolunda ilerleyeceğine işaret eden Joksimovic, AB'li muhataplarına Kosova'nın "attığı adımlardan" duyulan endişeyi dile getirdiğini söyledi. Katılım müzakerelerine 2014'te başlayan Sırbistan böylelikle 35 fasıldan 16'sını açmış oldu. Sırbistan, Karadağ'dan sonra AB üyeliğine en yakın 2. bölge ülkesi olarak gösteriliyor.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.