Son Dakika

Balkanlar beyaz rahmet altında

Balkanlar genelinde etkisini hissettiren soğuk hava ve etkili kar yağışı, altyapı yetersizliği yüzünden aksaklıklara sebep oldu.

Balkanlar beyaz rahmet altında

Balkanlar’daki soğuk hava dalgası ve yoğun kar yağışı bölge ülkelerde kötü şekilde yapılmış alt yapının zarar görmesi sebebiyle hayatı olumsuz etkilerken, Arnavutluk'ta insanlar tarafından sahip çıkılmayan bir kişi aşırı soğuklar nedeniyle öldü. Saranda Polisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, yaşanan soğuklar sebebiyle ülkenin güneyindeki Saranda şehrindeki evsiz L.A'nın (54) öldüğünü bildirildi. Öte yandan, ülkenin orta kesimlerinde bulunan Dıraç şehrinde de 38 yaşındaki evsiz bir vatandaşın soğuklar nedeniyle öldüğünden şüpheleniliyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülkenin bazı kırsal kesimlerinde kar yağışının ulaşımı zorlaştırdığı kaydedildi. Tiran Belediyesi ise başkentteki 4 farklı sosyal merkezde yaklaşık 150 kişiye konaklama ve temel ihtiyaç hizmetinin verildiğini açıkladı.

Altyapı kötü olunca bahanesi kar oldu

Kosova da Balkanlar'da yaşanan soğuk havanın etkisi altında kaldı. Ülkedeki bazı bölgelerde bir buçuk metreye varan kar kalınlığı kötü yapılmış elektrik şebekelerine zarar verirken birçok köyde elektrik kesintisi yaşandı. Sırbistan'da etkili olan kar fırtınası nedeniyle dört belediyede olağanüstü hal ilan edilirken ülkenin bazı kesimlerinde sıcaklık eksi 27 dereceyi gördü. Öte yandan Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da eksi 25 dereceyi bulan sıcaklıklar sebebiyle insanların dışarı çıkmadığı gözlemlendi. Makedonya'da ise termometreler eksi 28'i gösterdi.

Kosova'da sömestr tatili uzatıldı

Kosova'da 2 hafta süren ve 9 Ocak tarihinde bitmesi planlanan sömestr tatili, aşırı soğuklar ve yoğun kar yağışı nedeniyle uzatıldı. Öğrenciler 16 Ocak tarihinde ders başı yapacak. Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından alınan kararla, tüm ilk ve ortaokullarda ikinci dönem derslerinin başlangıç tarihi 16 Ocak 2017 tarihine ertelendiği belirtildi. Belediyelerin Eğitim Müdürlükleri ile yapılan toplantılar sonucu, hava şartları nedeniyle okulların 16 Ocak Pazartesi günü başlamasının kararlaştırıldığı belirtildi. Kosova Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Karar, ülkede etkili olan kar yağışı ve aşırı soğuklar nedeniyle, olabilecek kazalar ile grip salgının önüne geçilmesi adına alınmıştır” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar